Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se poate si mai ieftin?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
criss_slc
Am gasit langa Cora Pantelimon un service unde au banc de proba pentru carburatoare. Costa 700.000 lei. Gasesc in alta parte mai ieftin (in Bucuresti)? Cei care au mai facut, ar putea sa descrie concret ce ar trebui sa faca, pentru ca maine ma duc la ei si n-as vrea sa stau ca japonezul in copac si sa zic doar ca e bine.

P.S. M-am gandit mult timp si pana la urma am ajuns la concluzia ca poate fi considerata o problema tehnica si de asta am postat aici. Daca m-am inselat ... 1zhelp00.gif
Ov
mai ieftin nu stiu, dar mai bun, din cate am auzit eu p'aici, nu prea. Toata lumea lauda service-ul ala.
criss_slc
De laudat sper sa ii pot lauda maine sau si mai sigur duminica dupa ce o sa fac un drum mai lung sa pot verifica si consumul.
criss_slc
Se poate si mai ieftin. De fapt, carbotestul al service-ul din Pantelimon costa 500.000 lei. Nu stiu de unde or fi scos-o aia ieri la telefon cu 700.000.
Acum merge excelent, abia astept sa plec vineri la drum lung sa vad cum e.
Va spun dupa.
B31AYZ
QUOTE(criss_slc @ 27 Oct 2004, 11:23)
Se poate si mai ieftin. De fapt, carbotestul al service-ul din Pantelimon costa 500.000 lei. Nu stiu de unde or fi scos-o aia ieri la telefon cu 700.000.
Acum merge excelent, abia astept sa plec vineri la drum lung sa vad cum e.
Va spun dupa.
*



Salut ,

Poti sa-mi dai si mie nr. de tel al celor din Pantelimon pentru carbotest ?

Multumesc .
criss_slc
QUOTE(B31AYZ @ 27 Oct 2004, 11:11)

Poti sa-mi dai si mie nr. de tel al celor din Pantelimon pentru carbotest ?

*


Numarul este 255.29.55. Pentru mai multe detalii (inclusiv harta) vezi
http://www.amg.ro/contact.php
B31AYZ
QUOTE(criss_slc @ 27 Oct 2004, 14:15)
Numarul este 255.29.55. Pentru mai multe detalii (inclusiv harta) vezi
http://www.amg.ro/contact.php
*




Multumesc .
criss_slc
Cel mai bine cred ca e sa te duci dimineata la prima ora. Nu e nevoie de programare. Eu am fost la 8 acolo, iar la ora 9 eram deja pe drum cu toate hartiile facute.
Bafta.
B31AYZ
QUOTE(criss_slc @ 27 Oct 2004, 15:32)
Cel mai bine cred ca e sa te duci dimineata la prima ora. Nu e nevoie de programare. Eu am fost la 8 acolo, iar la ora 9 eram deja pe drum cu toate hartiile facute.
Bafta.
*



Ok. Asa am sa fac daca e treaba asa rapida .Verifica si daca sunt jigloare infundate , filtre ? sau fac reglajul asa cum e carbul ?
criss_slc
Carburatorul ti-l face bucati-bucatele, curata fiecare gaurica si il sufla cu aer comprimat.
tarzy
QUOTE(criss_slc @ 27 Oct 2004, 19:09)
Carburatorul ti-l face bucati-bucatele, curata fiecare gaurica si il sufla cu aer comprimat.
*



pai eu fac treaba asta la service-ul de cartier si ma costa cca 150.000 manopera + decarburolul inca vre-o 70-80.000.
E drept ca nu-l regleaza pe calculator dar fac treaba buna. adica cel putin pana la primul plin de benzina masina merge CEAS
criss_slc
Am fost si eu la service din asta de cartier si se uitau la carburator si se minunau ca asta mai are un jiclor sub cele care se vad la suprafata. Si atunci am renuntat la tentative din astea de service-uri. Mai bine pun eu gheara si il spal.
Dar cei de la Pantelimon au lucrat cu totul altfel.
Deocamdata, dupa cum a mers azi toata ziua, si-au meritat fiecare banut. Sper sa nu ii laud prea mult pentru ca sambata voi face un drum mai lung si n-as vrea sa ma apuc iar de "carbureala" la marginea drumului. sad.gif
B31AYZ
QUOTE(criss_slc @ 27 Oct 2004, 19:09)
Carburatorul ti-l face bucati-bucatele, curata fiecare gaurica si il sufla cu aer comprimat.
*



Ok. Multumesc . Am sa incerc si la ei .
ADItzu
Am fost si eu in dimineata asta la AMG Pantelimon sa fac un Carbotest.
L-a-nceput era gata-gata sa-mi bag picioarele. O maimuta de la receptie cu care am vorbit la telefon sa-ntreb de program, programare, etc., mi-a zis ca nu e nevoie de programare, sa fiu la 7.00 acolo.
Ma trezesc cu noaptea-n cap si la 7.15 eram acolo, pe o ploaie de nu-mi venea sa ies din casa. Caut, intreb....nici o miscare. Un paznic imi zice ca programul e de la 8......si a a avut dreptate.
Dar am fost primul!!!
Nea Costica, care face Carbotestul....e beton. Mi-a reglat si culbutorii si aprinderea si i-am mai dat 200.000. Carbotestul costa 500.000.
Daca-i spui ca ai auzit de el pe net, rade. Stie ca a ajuns vedeta. wink.gif
Mi-a placut.

criss_slc
Da, nea Costica e super. Si ce mi-a placut la el a faptul ca munceste de unul singur. Prin alte service-uri, daca un mecanic iti gaseste vreo minunatie, cheama toata echipa sa "admire" de ajungi sa te simti ca naiba. Chiar mi-era teama de asa ceva. De exemplu, eu am schimbat sistemul de prindere al capacului carburatorului. Nici macar nu m-a intrebat ce e cu alea acolo.
Iar faza cu netul l-a amuzat si cand i-am spus eu. Cred ca zilnic aude povestea asta.
draku
pentru cine este interesat de carbotest, inainte de Cora, cum vii pe sos.Vergului (parca asa ii zice), este un service mult mai mic decat vestitul Auto Marcu's Group (AMG) care regleaza carburatoare pe banc, dar mai ieftin decat la AMG. nu stiu cat mai este acum, dar am avut o Nova mai veche si acolo mergeam, pt ca era mai ieftin si faceau acelasi lucru.
LYM
O intrebare de incepator.
Daca am GPL pe dacia mea berlina, mai merita sa fac carbo testul asta ? Are vreo influenta, sau gpl e separat ? Pe benzina merg doar 1-2 km, cat sa se incalzeasca motorul
zeus-iulian
mai exista acest service? au trecut 2 ani de la ultimele posturi de aia intreb:)
iar faimosul nea Costica mai lucreaza pe acolo (intrebare pentru cei care au fost de curand pe acolo) ca tare as vrea si eu sa il cunosc sa ma rezolve cu un carburator biggrin.gif
Juliaen
Pentru cine e interesat (si are drum in Brasov), mergeti cu incredere la uzina Carfil. Adus la parametrii initiali si testat pe banc si in functie si de ce trebuie schimbat, cam 250-500 mii.
M-a costat 400 de mii (destul de multe piese schimbate), dar cu rezultate foarte bune.
E cam nasol pozitionat Carfilul, dar, pentru cine e interesat, pot oferi detalii.
driverx
Hey, sefu_alx

Ia citeste regulamentul inainte sa mai postezi cu IRC. Nu am reusit sa iti scriu un mesaj privat, asa ca iti scriu aici. Alta avertizare nu mai primesti.
sefu_alx
nici nu stiu ce inseamna IRC,oricum nu a fost intentionat,revin:exista asa ceva si in craiova?si unde?si cat costa?
Sociopatul Tandru
Mai nu stiu daca renteaza sa dati atatia bani pt acel reglaj. cred ca ati observat ca oricum in catva timp se deregleaza din nou si cel care il va reglenta veti fi voi. Odata fiind la Busteni am avut damblaua sa ma duc la Carfil sa-mi reglez carbul. Am ajuns acolo un nene a iesit si se uita la mine...pana sa-i explic eu ce face carbul, mi l-a dat jos fara prea multe cuvinte si a disparut cu el. S-a reintors dupa ceva timp mi-a cerut parca 100.000 sau 150.000 lei. cine statea pe drumul inapoi spre Busteni cu avariile aprinse si cu capota ridicata sa se minuneze de ce se intampla? EU! Mai tarziu am aflat ca avansul nu fusese reglat. Asa ca: sa invatam ceva din toate astea: reglajul meu carfil a tinut pana la Sinaia unde un nene si-a bagat picioarele in tot si mi-a facut masina sa mearga..mai putin aer mai putin avans...
Juliaen
QUOTE(Sociopatul Tandru @ 13 Feb 2006, 10:40)
Mai nu stiu daca renteaza sa dati atatia bani pt acel reglaj. cred ca ati observat ca oricum in catva timp se deregleaza din nou si cel care il va reglenta veti fi voi. Odata fiind la Busteni am avut damblaua sa ma duc la Carfil sa-mi reglez carbul. Am ajuns acolo un nene a iesit si se uita la mine...pana sa-i explic eu ce face carbul, mi l-a dat jos fara prea multe cuvinte si a disparut cu el. S-a reintors dupa ceva timp mi-a cerut parca 100.000 sau 150.000 lei. cine statea pe drumul inapoi spre Busteni cu avariile aprinse si cu capota ridicata sa se minuneze de ce se intampla? EU! Mai tarziu am aflat ca avansul nu fusese reglat. Asa ca: sa invatam ceva din toate astea: reglajul meu carfil a tinut pana la Sinaia unde un nene si-a bagat picioarele in tot si mi-a facut masina sa mearga..mai putin aer mai putin avans...
*



La banii astia, ce voiai sa-ti faca? E 100 sau 150 de mii numai verificarea pe banc, si 30 montatul si reglatul masinii.
Cand am fost la Carfil, am stat langa omulet, l-am urmarit pas cu pas, inclusiv la verificarea pe banc, apoi l-a montat pe masina si a reglat tot: avans, relanti, platina. Am facut 5.000 Km de atunci, si nu am avut nici o problema.
In plus, esti primul pe care il aud ca se plange de Carfil, si cunosc destul de multa lume ce a fost acolo. Totul e sa vezi ce face omuletul inauntru, nu cumva sa fumeze o tigara si nici macar sa nu iti desfaca carburatorul.
Nu cumva ai nimerit la service-ul de langa? Tot de carfil tine, dar carburatoarele se fac alaturi.
vasile_ion
Am fost la auto marcus in pantelimon la carbotest la domnul Costel si sunt foarte multumit !!! pentru cine are probleme cu carboratorul vi-l recomand cu incredere!!! Numarul lui de telefon este : 0723572589 biggrin.gif happy.gif cool.gif rolleyes.gif
Adrian_Boy
Daca tot ai fost acolo, poti sa pui si niste preturi mai actuale ???
(sau cine a mai trecut pe acolo)


Merci.
mirceas
Sociopatul Tandru: cred ca ai fost ghinionist sau pur si simplu nu ai fost in stare sa stii ce sa ii ceri. sau sunt povesti... Juliaen a punctat foarte bine ce se intampla pe acolo.

toata lumea care merge la Carfil stie ca esti chemat in atelier sa asisti la intregul proces. mai mult de atat, esti chemat inclusiv la testul pe banc din care sincer nimeni in afara de ei nu intelege nimic (vezi niste coloane gradate de apa si mercur care oscileaza, eu dupa multe vizite pe acolo i-am intrebat sa imi explice si mie si tot nu am inteles, dar au fost amabili).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.