Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se "sacadeaza" motorul la demaraj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
SSilent
nu stiu cum sa explic.... dar cand ma infig mai tare in acceleratie tuseste motorul pentru foarte putin timp...face ca si cum nu as avea benzina desi am juma de rezervor.... daca poate cineva sa-mi explice ce se intampla sau ce ar trebuii sa fac ca sa remediez problema va rog sa imi ziceti
multumesc anticipat smile.gif
Merced
Cand e rece motorul e oarecum normal sa se intample asta, cand e cald nu. E ori o problema de alimentare cu benzina, ori poate fi de aprindere. Verifica chestiile astea si revino cu detalii.
SSilent
deci chestia asta mi se intampla mereu ....pot sa merg si 24 de ore cu masina si tot asa face sad.gif
Merced
Dupa ce am citit si prin topicul cu relantiul in care ai postat mai devreme tind sa cred ca ai carburatorul reglat prost. Gaseste pe cineva priceput sa-l regleze cum trebuie. O curatare a acestuia n-ar fi nici ea rea, depinde cand s-a facut asta ultima oara.
SSilent
hmmm cineva mia spus ca s-ar putea sa fie din cauza rezervorului ...sa fie ruginit si sa imi infunde conducta care suge benzina huh.gif
Merced
Pai baga niste aer o pompa pe tur si zic eu ca il cureti, daca asta crezi ca e problema. Eu ma indoiesc. Am si eu cred ca un kil de rugina in rezervor si cand e motorul cald si o calc se conformeaza fara sa schiteze vreun gest. Eu zic ca beleaua e pe la carburator, asta e parerea mea de incepator in ale mecanicii. Acum asteapta sa zica si altii. wink.gif
SSilent
ok ms mult ....waiting smile.gif
Bullix
Se mai schimba ocazional si filtrul de benzina daca devine prea jegos, se mai spala ocazional si carburatorul plus pompa de benzina, se mai spala si-un rezervor... daca toate astea nu le-ai facut de mult, problema poate fi de oriunde pana elimini toate posibilitatile... daca, in schimb, sunt toate puse la punct (inclusiv aprinderea), apoi e posibil sa fie terminata membrana pompei de sprit. Iar manifestul e exact acesta: calci acceleratia, HAC! (~ 1 secunda), si de-abia dupa aceea se tureaza motorul cum ar fi trebui.
radu_
salut
pot fi multe defecte ca sa faca asa motoru
indiferent de fsaturile care le primesti daca nu te pricepi un pica sau nu ai scule nu vei dezolva problema
si eu am avut multe probleme pe care am incercat sa le rezolv singur dar m-am dat batut si am mers la un atelier si mi-a facut masina carburatia aprinderea pompa de benzina si acuma merge bine masina si m-a costat 40 lei

Din ce oras esti? trebuie sa fie pe acolo un mos ce a reglat carburatoare si aprinderea toata viata si sa iti repare masina

Imi pare rau daca sunt pesimist dar nu recomand la nimeni sa incerce sa lucreze la masina fara scule de exemplu lampa stroboscopica pentru reglarea avansului

27 Aug 2007, 21:51:
mi-am adus aminte de ceva, deoarece forumul este pentru schimb de informatii si fiecare sa vada cum a rezolvat altu o problema,
un simgur lucru poti sa vezi daca e sticat doar uitandu-te la el - pompa de benzina adica daca nu tine benzina in filtru inseamna ca sunt stricate pastilele din capac, remediere - nu stiu sa iti zic ca io am renuntat la ea si am pus de alta masina sau scoate furtunul ce vine de la rezervor si pune limba pe el da-i de cateva ori la cama si vezi daca mentine vacumul
vi_escu
S-a mai discutat de mii de ori problema, nu stii sa cauti?
Vezi aici:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=55497&hl
sefu_alx
verifica nivelul in cnc , daca ciocul de papagal functioneaza,regleaza carburatorul si avansul
psihoursu
si mie imi trepideaza uneori cand plec cu ea de pe loc dar am impresia ca este din ambreiaj
$$ilvviu
Poate e avansul dereglat.
argon
QUOTE(vi_escu @ 28 Aug 2007, 15:55)
S-a mai discutat de mii de ori problema, nu stii sa cauti?
Vezi aici:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=55497&hl
*


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.