Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: huruit la peste 3000 de turatii
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
stasi
dacie 1310 - 96 ... motorul se aude normal pana pe la 3000 de ture... dup-aia incepe un huruit.. parca scade cineva deodata frecventele... se aude mai gros cumva... o fi de la toba?
paulp
Ia presteaza simbata matale pe rampa si ne lamurim noi ce bas-bariton ai calcat.
bogdan3l
stasi, de cat timp nu ai mai schimbat tobele ? sau macar aia finala !?
RIon
la turatia asta nu iti mai trage, si se sufoca... nu ia destul aer??
stasi
QUOTE
stasi, de cat timp nu ai mai schimbat tobele ? sau macar aia finala !?

de cand am masina, niciodata.. asta inseamna 1.5 ani
QUOTE
la turatia asta nu iti mai trage, si se sufoca... nu ia destul aer??

aer? nu stiu ... de unde sa-l ia? ca pe acolo-l da...
de tras trage bine, zic eu... doar ca-si schimba tonalitatea la un moment dat.. si ma deranjeaza

aseara un prieten a observat ca, atunci cand turez, pe loc, iese aer pe undeva, prin apropierea inelului/colierului care tine toba finala ... e drept ca abia se vede, insa probabil conteaza...
maty680
[quote=stasi,26 Oct 2004, 18:07]
dacie 1310 - 96 ... motorul se aude normal pana pe la 3000 de ture... dup-aia incepe un huruit........mie mi sa intamplat sa lovesc scutul ,sa indoit pana ce atingea in bara stabilizatoare huria de la 3000-3500 ...mai e ceva verifica shi bucsile la bara stalilizatore sa sa nu fi se slabit bteun surub de la ea
to_the_limit
si eu am aceeasi problema,huruie la 2900-3000 de rotii si apoi dispare huruiala si incepe ragetul ascutit inconfundabil de berlina turata peste 3000

cineva a zis ca e vb de cutie...

aveti idee..??
c1p0
si a mea face la fel...mi se pare ca zgomotul ar veni din cutie...insa nu stiu ce sa spun....
ionut232
a mea peste 3000...adica peste 110km/h incepe sa urle motoru mai gros...e din motor sigur...
sa fie de vina uleiul?sau ca nu are aer?
to_the_limit
nimeni..nimic... blush.gif
stasi
la mine cred ca era de la toba... inca mai exista intre aprox 3000 si 3200 de turatii un huruit, dar nu asa de neplacut... au dat mecanicii toba jos, au inginerit pe-acolo, au pus la loc, parca se aude mai crestineste... de la respectiva operatiune mi se pare ca motorul se aude si mai rotund, si merge si mai bine masina.. se poate sa fie doar o impresie...

deci, ca o parere, zic ca daca as inlocui complet tobele, s-ar rezolva cazul.. costa parca 1.2 mil amandoua.. da cred ca ma mai tin.. nici nu-s sigur si nici nu mai este chiar atat de neplacut acel sunet.
to_the_limit
toba e noua are 3 luni maxim...

treci mai departe tongue.gif
stasi
toba mea e mai veche, de ea vorbeam, asa ca poti trece tu, ... undeva... tongue.gif
stasi
si ma refer, desigur, la mecanic smile.gif
adumitrachy
La mine masina face asa de cand e noua.Cica asa e normal(au zis mecanicii de la service).Si la masina pe care am avut-o innaintea la asta, tot la fel facea de noua.Asa ca, asta cred ca face parte din categoria asa face ele. biggrin.gif
to_the_limit
pai tocmai asta este si faza..ca am mers si cu altele de ex din 99 cu bord CN si nu faceau asa..!!!

a ta din ce an e?

pariez ca 96-98 maxim si cu bord e ala vechi scoica...
ionut232
ma da daca tu auzi ca huruie din motor....cum poti sa spui ca e din toba?
si cum sa spui ca se intampla pt ca e noua?
nu cred ca e o explicatie logica...
mai logic ar fi sa spui ca e de la ulei....uleiul de motor!!!!
nu credeti?

p.s.:si ce treaba are bordu cu chestia asta!!!!!!!!!???????????????? rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
to_the_limit
da nu are bordul,neaparat,exemplul era ca cele din 99 in sus sunt mult mai bine insonorizate...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.