Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pedala ambreiaj tare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
criba
Va salut frati dacioti!
Am o berlina injectie, 2002, 65000 km. Pedala de abreiaj este f tare si nu o mai suport. Este obositor sa mergi in traficul din Buc. si sa "lucrezi din abreiaj" cu o pedala care cupleaza de la jumatatea cursei in sus si mai apesi si greu. Cum fac sa fie pedala mai moale? Este din reglaj sau are vre-un arc mai tare? Daca rectific ceva la ambreiaj - pentru al face mai moale - ii pot scurta viata?
Va multumesc!
Bullix
E usor, e greu, relaxant sau chinuitor, nu uita ca conduci o Dacie. Renumita pentru ambreiajul tare. Nici Oltcit-ul n-a reusit s-o bata la capitolu' asta. Eu in locul tau as fi in culmea fericirii cu un ambreiaj asa scurt. E foarte bine sa-l ai asa, in sensul ca iti da siguranta faptului ca va decupla perfect (total).
Sigur, iti poti "lasa" putin pedala, s-o ai mai moale si mai lunga in cursa, asta tine numai de reglaje. Se regleaza prinderea cablului de ambreiaj in furca. Asta nu-i o problema, rezolvi repede si ieftin. Insa asa cum o ai acum, ia zi-mi tu mie sincer si deschis: asa-i ca-ti intra masina in viteze impecabil?
Aceeasi alegere proasta am facut-o si eu, sa-mi las ambreiajul mai moale... si-mi intra in march-arriere plus schimbare viteza 3-2 si 2-1 de ma iau dracii... Deci, alegerea iti apartine.

PS: se poate regla si in varianta "moale si decupleaza bine", nu zic ca nu exista aceasta cale de mijloc, dar crede-ma ca e greu de obtinut. Trebuie un reglaj temeinic pentru asta si in plus, nu tine... am incercat si asa.
omegabear
Astept cu interes si eu, o solutie. Caci exista. Pana de curand eu credeam ca asa este la Dacia, pana am mutat masina unui prieten.... parca avea servo la ambreaj. Nu-mi venea sa cred. L-am intrebat dar nu mi-a explicat exact... ceva despre un alt tip de kit de ambreaj. Asa ca astept sa-mi patineze sau sa se strice in vreun fel (ca merge bine inca) si o sa vad atunci cand o sa-l schimbe.

...desi m-am cam obisnuit cu pedala asta tare, nu in Bucuresti sint probleme... ultima oara am facut febra musculara la stangul acum vreo 2 luni, pe DN1 intre Predeal si Posada (cam 3 ore).
Ov
ambreiajul tare la dacie se trage din soarele placii de presiune. Intr-adevar cu un alt kit de ambreiaj va fi mai moale, intrebarea e: cu care ?
diaconuliviu
Mai moale = forta de apasare mai mica = posibil patinaj in sarcina.
ionutctn
Mai ambreiaj tare este si la mine si cupleaza la fel instant. Acum o luna de zile sa fie s-a dus taicameu cu ea pe la un service de cartier cu o alta problema si ala meserias mare dupa ce s-a invartit pe langa ea ca sa mai gaseasca de lucru pe la ea i-a zis domle' e ambreiajul cam tare; hai sa ti-l mai slabesc. Zis si facut numai ca eu unul nu am simtit nici o diferenta fata de cum era inainte de a umbla ala. Ce i-o fi facut? Nu stiu ca tine la fel ambreiajul desi ala sustinea sus si tare ca domle' e mai bine acum. Ma rog......
criba
Va multumesc pentru raspunsuri!
Intr-adevar intra in viteze foarte usor si nu am probleme. Cred ca dupa sfaturile vostre am sa o las asa. Am si o solenza la care ambreiajul e f moale si cursa mai scurta decat berlina. Problema apare cand ma dau jos din una si merg cu cealalta. Atunci imi dau seama cat de tare este pedala de ambreiaj la berlina.
Merced
Si ambreiajul meu e tare ca naibii, dar sa zicem ca m-am obisnuit. Intr-adevar e nasol cand te urci in alta, eu dupa 3000 de km cu Dacia cand m-am urcat in Cielo nu simteam decat intr-un punct ca exista o pedala de ambreiaj, la fel si la acceleratie. icon_mrgreen.gif
argon
faceti o tura cu un camion Saviem, dupa care urcati-va in Dacie, si o sa ziceti ca aveti ambreiaj hidraulic blush.gif
Merced
Ai dreptate. Si eu inainte sa scot Dacia de la naftalina am mers un an si ceva cu Cielo-ul familiei si ma obisnuisem pe el. M-am urcat intr-un Mercedes si aveam aceeasi senzatie ca la trecerea de la Dacie la Cielo. Parca totul mi se parea mai usor de apasat. biggrin.gif
radu_
eu am ambreiajul destul de moale si prinde pe la jumatea cursei pedalei, poate depinde de fiecare vorba aia ce marime ai la pantof, dar cam face figuri cand bag in viteaz intaia caraie de parca nici nu ii apasat ambreiaju mi-a spus cineva sa umblu la el da nu l-am bagat in seama
am avut oltcit si am mai destrans cablu de ambreiaj rezultat -era mai moale si prindea foarte jos
argon
Daca e tare, mai verificati cablul, sa nu fie uscat, cu o seringa turnati ulei intre intre cablu si camasa. Daca aveti bicicleta o sa stiti ca frana merge greu daca cablul e uscat.
ydaniel
la aro e si mai tare;)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.