Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vodafone România va adopta euro în locul dolarului
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
tudorache


Ești european, comunici în euro!

Vodafone România va adopta euro în locul dolarului ca monedă de referință începând cu data de 1 octombrie 2007.

Tarifele in euro pentru apeluri, SMS-uri, MMS-uri, transfer de date se vor aplica începând din cursul zilei de 28 septembrie.

Abonamentele și tarifele vor beneficia de conversia la Euro, cu următoarele excepții :

* Abonamentul Vodafone Standard de 4 USD va deveni 3 EUR;
* Tariful de 0,07 USD/SMS național va deveni 0,05 EUR/SMS;
* Tariful de 0,15 USD/SMS internațional va deveni 0,12 EUR/SMS;
* Tariful de 0,19 USD/MMS va deveni 0,14 EUR/MMS;
* Tariful de 0,20 USD/minut pentru apelul video către rețeaua Vodafone va deveni 0,17 EUR/minut;
* Tariful de 0,30 USD minut pentru apelul video catre alte retele va deveni 0,23 EUR/minut;
* Accesul in Vodafone live! va deveni 0,20 EUR/sesiune
* Tariful pentru apeluri de voce în Vodafone Campus va deveni 0,01 EUR/minut;
* Tariful pentru SMS-uri in reteaua Vodafone disponibil pentru clientii Vodafone Campus va deveni 0,03 EUR/SMS;
* Tariful abonamentului Vodafone 2in1 pentru apeluri in reteaua Vodafone si catre destinatii nationale fixe va deveni 0,11 EUR/min si pentru apeluri catre alte destinatii mobile nationale va deveni 0,17 EUR/min
* Extraopțiunile "Reîncărcare lunară" pentru Vodafone 2in1, în valoare de 2 USD, 4 USD sau 6 USD vor deveni 2 EUR, 4 EUR respectiv 6 EUR
* Tarifele și abonamentele aferente serviciilor de roaming și internațional se modifică.

Ofertele curente de abonamente si extraoptiuni nu vor mai fi disponibile pentru transferurile de responsabilitate incepand din 28 septembrie 2007.
Începând cu 1 octombrie 2007, taxele pentru rezilierea prelungirii de contract înainte de termen devin 75 EUR in al doilea an de prelungire (in cazul prelungirilor pe doi ani), respectiv 120 EUR in primul an de prelungire de contract. Taxa de reziliere a contractului de servicii inainte de perioada minima devine 150 EUR.

Sursa: http://www.vodafone.ro/personal/detalii-de...anunt-euro.html
argon
daca eu am 1 usd cent/min, cat va denevi? mi-e teama ca va ramane 1 E cent/min..
einstein1984
Eu am abonamnet retras de 5 usd, in ce se transorma? O sa dea cu zecimale?
argon
si al meu e retras, Vodafone x2 de 7,5 USD/luna.
vijelie
Idem
LE: conversia pt abonamentele retrase (inclusiv Cent) se va face 1 USD = 0,73421 EUR, cel putin asa mi-au zis la telefon tovarasii de la Relatii Clienti.
tudorache
QUOTE(argon @ 28 Aug 2007, 08:33)
daca eu am 1 usd cent/min, cat va denevi? mi-e teama ca va ramane 1 E cent/min..
*



Se pare ca vor scumpi!!!

Exemplu:


* Tariful pentru apeluri de voce în Vodafone Campus va deveni 0,01 EUR/minut;
AlexC
Sunt multi utilizatori (in speta cei echilibrati care nu alearga dupa prima oferta) care au abonamente retrase. In cercul meu de amici cel putin 70% au din astea, restul avand de la servici.

Din mesajul ala eu inteleg ca voi plati aceeasi bani, insa convertiti in EUR. probabil ca la urmatoarea factura o sa primesc mai multe informatii, si se lamureste totul.
cj98czh
Chestia asta a facut-o si Orange la inceputul anului... si este oarecum normala pt. ca suntem membrii UE
tudorache
Zapp ramane sigurul cu tarifare USD.
router
sigur trecearea aceasta la euro va face sa existe aproximari iar cei ce vor pierde vor fi clientii
vijelie
Nu ca as vrea sa fac dinadinsul pe-al dracului, dar cand voi avea salariul in euro si bunicu' va primi pensia in euro, atunci am sa gasesc "normal" asa ceva.
vis-a-vis
Amin!
Lord Hades
Om fi noi europeni dar atata timp cat modeda national este LEU-ul sa pui preturi in euro sau dolari mi se pare o mare tampenie si marsavie. Peste tot dai de preturi in euro sau usd, trebuie sa faci calcule sa fii la zi cu variatia cursului de schimb. Consider lispa de respect fata de clienti treaba asta. Daca nu fac conversie 1:1 e OK. Dar cred ca la tarifele de genul 1cent/minut vor face conversie de 1:1, si vom plati 1eurocent/minut. Bani mai multi!
Duyu
Cu ocazia trecerii de la USD la EURO, nu stiu de ce dar imi cam suna a scumpiri.. mad.gif Ca exemplu sesiunea Vdf Live este 20 centi si va fi 20 de eurocenti, la fel si cu mesajele si convirbirile in Vdf Campus, etc. Eu unul am "plecat" la Cosmote... Adio Vomafone... happy.gif
argon
mizeaza pe faptul ca euro va creste mai mult decat dolarul pe viitorul mediu si indepartat, si baga galusca cu cetatenii UE wink.gif
vijelie
Cand ii mai intrebam ce imi ofera dupa 2-3 ani in retea (si bateam apropoul spre telefoanele mai ieftine date de Dialog), imi raspundeau: "Ne revansam fata de dvs. prin calitatea serviciilor oferite de noi zi de zi". Acu o baga pe asta cu "cetatenii UE"...
Liviu
Uite ca eu sunt ala care tine cu ursul de data asta ...
Nu vi se pare normal ca in cazul unei firme de telefonie internationala (cum este vodafone) sa se aplice tarifare in aceeasi moneda mai ales cand e vorba de o comunitate economica ?
Daca voi ati fi fost Vodafone, nu ati fi facut la fel ?

Frateee .. ma uit cum va vaitati .. mai rau ca niste babe in piata cand vad ca s-a scumpit ceva cu 10 bani ....

Ma rog, asta e punctul meu de vedere.
argon
mi se rupe de diferenta aia cu cat s-a scumpit, e chestie de principiu! de respectul fata de client.
Duyu
QUOTE(Liviu @ 28 Aug 2007, 11:00)
Daca voi ati fi fost Vodafone, nu ati fi facut la fel ?

Frateee .. ma uit cum va vaitati .. mai rau ca niste babe in piata cand vad ca s-a scumpit ceva cu 10 bani ....


Chestia este ca dupa ce ca au preturi exagerat de mari (din punctul meu de vedere), prin trecerea aceasta de la USD la EURO tarifele cresc si mai mult. Nu este vorba de o diferenta foarte mare, dar ideea este ca la atatia utilizatori iti dai seama ca profitul lor este urias. Si inca o chestie este ca ei vand dolarul la o suma mai mare decat valoreaza el pe piata. Sunt absolut sigur ca asa vor face si cu euro. down.gif
A l e x
Mie mi se pare normal doar ca fac trecerea de la USD la Euro. La urma urmei, vom folosi euro pe cand USD-ul nu-l vom folosi niciodata.

Ce e aiurea, cum ati spus si voi, ca inca primim salar in LEI si unele firme lucreaza cu valuta..
Liviu
QUOTE(Duyu @ 28 Aug 2007, 11:13)
...iti dai seama ca profitul lor este urias. Si inca o chestie este ca ei vand dolarul la o suma mai mare decat valoreaza el pe piata. Sunt absolut sigur ca asa vor face si cu euro.  down.gif
*


Bine ai venit in economia de piata. Este dreptul lor sa ceara cat vor pe serviciile oferite. Cui nu ii convine situatia nu are decat sa se mute la alt operator.

Cat despre respectul fata de client .. ha ha .. ce gluma buna .. care respect ?
Vodafone nu isi respecta clientii .. NIMENI din Romania nu isi respecta clientii ... noi suntem doar buni de muls de bani.
Am un prieten care si-a facut concediul intr-un circuit prin Europa. DIn cauza ca a folosit roamingul din greu, costurile curente de telefonie au ajuns la 250 de dolari intr-o saptamana si un pic .. Cei de la Vodafone l-au sunat si i-au cerut depozit caci altfel ii taie telefonul ... asta in timp ce el era inca in concediu si factura curenta urma sa fie emisa de abia peste vreo 2 saptamani .... Trebuie mentionat ca el este client vodafone (fost connex) de vreo 8 ani si nu a avut nici macar o intarziere la plata facturii. Cu asta cred ca am spus tot ce inseamna respect fata de client.
Duyu
Din pacate ai dreptate Liviu...in ziua de astazi nu mai exista respect fata de clienti. sad.gif
ady85btz
au pierdut mult cu $-de la 34000 la 24000 e ceva....asa ca s-au gandit ca a venit momentul sa recupereze wink.gif
AMW
@Liviu, ce spui tu se cheama client cu potential risc. Aceea suma este una in avans care se scade din urm fact bla bla...este o procedura obisnuita..intr-adevar nu daca ai atata vechime in retea dar daca el lunar are facturi de sa zicem 50-100 ron...si dintr-o data in cateva zile a facut cost suplimentar cat pentru 10 facturi este perfect normal sa i-se ceara asa ceva. Sunt niste rapoarte zilnice care se primesc de la operatorii de roaming iar in functie de acestea clientul este urmarit i-se verifica facturile precedente, termenele de plata, vechimea in retea, tara in care se afla si se intreprinde sau nu o actiune. Daca toate cele 4 sunt ok atunci nu i-se cere nimic, dar daca 1 nu indeplineste conditiile atunci este sunat sa i-se explice ca in viitorul apropiat i-se v-a suspenda telefonu daca nu plateste costul suplimentar sa zicem. Bineinteles ca exista cazuri in care mai esti pasuit cateva zile si abia dupaia suspendat..dar daca in cateva ore incepi sa faci spume la gura vorbind la telefon vei fi suspendat automat.

Acest lucru se intampla din cauza tepelor enrome care le-au luat dealungul timpului.

Oricum omul ala a vorbit enrom...eu dupa 5 zile de roaming si vorbit fara restrictii am pierdut si avionul...am vorbit timp de vreo ora sau doua in draci...cu compania aeriana, acasa, la servici, la hotel etc....si am avut cost supl 150 euro. Asa ca se poate considera urgenta ce am avut eu si tot nu am facut costul ala supl.

Nu lucrez si nici nu am lucrat la vodafone daca asta va trece prin cap dupa ce cititi postul

Respect fata de client exista, dar fiecare interpreteaza respectul in felul lui, de exemplu ce ai spus tu mai sus nu mi-se pare deloc o lipsa de respect fata de client...

Intr-adevar depinde de operator si de felul in care isi instruiesc angajatii daca isi respecta clientul.
Shush
La Orange cand s-a facut trecerea s-a pastrat aceasi valoare adica 1 euro = 1.33$ sau ceva de genu. Eu aveam o optiune de 1$ pentru care acum platesc 0.75 euro. Probabil asa va fi si la Vodafone
george_c_ro
Conform anuntului de pe site-ul lor se poate rezilia contractul cu ei daca nu se accepta tarifarea in eur (indiferent de valabilitatea lui ).Se trimite o cerere scrisa la sediul lor. (si la orange a fost aceeasi situatie )
raqzvan
Conform http://www.vodafone.ro/personal/detalii-de...anunt-euro.html :

QUOTE
Abonamentele, tarifele naționale de voce și date, creditul existent pe Cartelele Vodafone și Vodafone 2in1, vor fi transformate din dolari în euro folosind rata de conversie 0,73421 (1 USD = 0,73421 EUR) calculată ca medie a cursurilor BNR pentru EURO/RON și USD/RON din perioada 29 iulie - 27 august 2007.


QUOTE
Începând cu 1 octombrie 2007, taxele pentru rezilierea prelungirii de contract înainte de termen devin 75 EUR in al doilea an de prelungire (in cazul prelungirilor pe doi ani), respectiv 120 EUR in primul an de prelungire de contract. Taxa de reziliere a contractului de servicii inainte de perioada minima devine 150 EUR.

Unde scrie ca se poate rezilia contractul inainte de termen?
wind
"Ca urmare a acestei schimbări, puteți opta, conform clauzelor contractului, pana la data de 28 septembrie
(inclusiv), pentru încetarea furnizării de servicii de către Vodafone România S.A., fără plata de despăgubiri,
printr-o cerere adresată în scris către Vodafone România S.A., Serviciul cu Clienții, Piața Charles de Gaulle
nr. 15, Sector 1 București, România.”

comunicat Gandul
george_c_ro
deci cine vrea sa rezilieze contractul acum este momentul
ady85btz
se poate si dupa data respectiva....cu conditia sa nu ai abonamentu facut de mai putin de 1 an
router
oricum este o sansa buna de a scapa de cei de la Vodafone
vijelie
Da' AZI cine te tine sa reziliezi contractul nenea?
hash
Nu trebuie decat sa te duci cu buletinul la o reprezentanta si-ti reziliaza contractul pe loc. Pe mine m-au pierdut de client smile.gif
Duyu
QUOTE(hash @ 3 Sep 2007, 16:33)
Pe mine m-au pierdut de client smile.gif


Si pe mine la fel! up.gif De sambata trec pe Cosmote! cu ochiul.gif
george_c_ro
ma refeream la cei care au incheiat abonamentele pe 1 an respectiv 2 ani si rezilierea lor s-ar rezolva prin plata catre Vodafone a unor despagubiri (conform contractelor)
eminescu0
pai din cate inteleg eu, acum e sansa lor sa scape.

ma gandeam sa le cer sa modifice centul din weekent pe toata saptamana, altfel renunt la ei biggrin.gif
V a L y O
Si o sa-ti zica ca nu se poate. tongue.gif
megane1
nu numai ca nu se poate modifica, ci daca l modifici, il pierzi.... wink.gif

9 Nov 2007, 16:57:
" Si pe mine la fel! De sambata trec pe Cosmote! "


uraaa, cosmote!!! superretea, preturi tari la telefoane... icon_mrgreen.gif .foarte ieftin si foarte bun..

radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.