Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema ACCESS 2003
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
ionutctn
Am o problema de ACCESS pe care am incercat sa o rezolv in fel si chip: am gasit solutia dar m-am blocat intr-o anumita faza asa ca apelez la ajutorul vostru.
Se da un tabel care se numeste "NUME_TABEL" cu campurile "KEY FIGURES", "PRODUS 1", "PRODUS 2", "PRODUS 3" si "PRODUS 4". Acum ce vreau eu sa fac: vreau ca valorile campului "KEY FIGURES" sa devina campuri iar campurile PRODUS 1, PRODUS 2, PRODUS 3 si PRODUS 4 sa devina valori. Mai pe romaneste vreau sa fac in ACCESS ceea ce se numeste in excel copy/paste special values transpose. Vreau sa fac un transpose intre linii si coloane.
Stiu si cum se face: cu SQL SPECIFIC, respectiv Union Query; problema este ca m-am blocat, am gresit sintaxa si nu mai ii dau de cap.
Va rog daca se poate sa ma ajute cineva.

28 Aug 2007, 14:36:
Mai am rezolvat ceva din problema in sensul ca am reusit sa il fac in sql fara unio query deocamdata. Problema este ca la inceput a rulat interogarea dar nu a calculat corect suma. Acum nu mai merge ca imi da eroare de sintaxa si m-am zapacit nu stiu ce sa mai fac. Iata ce am reusit:

SELECT "SumOfDummy LoB" AS fieldname, Sum('Dummy LoB') AS ['PRODUS 1']
FROM NUME_TABEL;


*unde Dummy LoB reprezinta una din valorile campului key figures asa cum am mentionat anterior. Dupa cum am spus nu functioneaza....

Aveti idee ce are sintaxa de nu merge?? E ceva banal ca imi spune ca lipseste un semn de punctuatie.
Smiley
"SumOfDummy LoB" nu trebuia cumva incadrat de apostroafe in loc de ghilimele?
ionutctn
Am reusit cu union query am facut in SQL......mersi mult de ajutor oricum.
diaconuliviu
Union query nu e qry de reunire a valorilor din doua sau mai multe tabele nu acelasi numar/tip de cimpuri?

Ce voiai tu nu e crosstab?
liviu2004
Am un tabel in access 2003. Am 3 coloane dupa cum urmeaza:

Data calendaristica 1, Data calendaristica 2, Initiale angajat

Se poate face un cod care:
1. o data pe saptamana sa verifice daca "Data calendaristica 1" = data curenta + 4 luni atunci sa trimita un email la angajat cu un text predefinit;
2. o data pe saptamana sa verifice "Data calendaristica 1" > data curenta SI campul "data calendaristica 2" nu e completat atunci sa trimita un email la angajat cu text predefinit?

Am vazut cateva exemple pe internet in visual basic dar nu neaparat pe aceasta structura si din pacate n-am suficiente cunostiinte sa modific codul la ceea ce as dori.

Multumesc de ajutor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.