Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare volan
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4
ROBY 06-TFA
QUOTE(``GTI`` @ 24 Jun 2005, 20:33)
Mersi  Roby 06 TFA  ,, da stai  sa .....(sti tu ...ce am vb cu tine  sa iau intai.... wub.gif  biggrin.gif  cool.gif )
*


O,K. man O.K. rolleyes.gif
``GTI``
rolleyes.gif smile.gif biggrin.gif cool.gif dupa ai imi iau primu lucru volan si folie pe geamuri toate!!!!!!

excl.gif chiar am voie sa pui folie pe laterale le fata????? excl.gif
bure
QUOTE(ydaniel @ 24 Jun 2005, 13:40)
frumusele volanele ad.si bure!cam scumpe!da macar sunt de firma?
*


Da Ydaniel,al meu e Momo made in Italy,pret de catalog undeva la 130E fara TVA,fflansa (Butucul) este Simoni Racing 30E.Recunosc ca pe volan n-am dat banii astia desi a fost nou-nout,ce sa mai zic m-am descurcat si eu........
Flansa a trebuit s-o cumpar din magazin deoarece nu gaseam pe altundeva....
adumitrachy
Baietii care mi-au vazut volanul au zis ca e o firma destul de renumita.Eu sincer sa fiu nu am mai auzit de firma PRO pana acuma. wink.gif Faza e ca am probleme cu claxonul.Firul mi se invarte dupa axul volanului si mi se rupe. Deja e a II a oara cand mi s-a rupt.Trebuie sa gasesc ceva care sa il faca sa nu se mai rupa.Vad eu ce fac. biggrin.gif
bure
La masinile straine cu claxon pe volan,sub volan exista o lamela metalica care este in contact cu volanul.....flansele de adaptare pentru volanele sport au chiar pe dedesupt un inel de alama special pus acolo pentru claxon.Astfel lamela aceea apasa pe inelul flansei si avem contact(+).Masa se leaga pe flansa care comunica cu coloana de ditectie....Asta voi incerca sa fac deoarece metoda cu fir in jurul axului volanului mi se pare neproductiva......
Numa' bine!
bure
QUOTE(``GTI`` @ 21 Jun 2005, 18:26)
Bure: ,Roby 06 TFA  unde se gaseste asa ceva in brasov?
*


Gti,daca vrei asa ceva,da-mi de stire,te ajut cu cea mai mare placere(sfaturi,achizitie,montaj), oke?
adumitrachy
Astfel lamela aceea apasa pe inelul flansei si avem contact(+).Masa se leaga pe flansa care comunica cu coloana de ditectie....

Pai in cazul asta nu obtinem un scurt?Sau nu am inteles eu schema? wacko.gif
bure
QUOTE(adumitrachy @ 27 Jun 2005, 18:47)
Astfel lamela aceea apasa pe inelul flansei si avem contact(+).Masa se leaga pe flansa care comunica cu coloana de ditectie....

Pai in cazul asta nu obtinem un scurt?Sau nu am inteles eu schema?  wacko.gif
*


Adumitrachy,nu se obtine scurt,pentru ca ele nu comunica......+-ul se duce direct pe inelul de alama situat dedesubt iar masa de pe claxon se prinde pe corpul flansei.Iti dai seama ca cei care fac flansele s-au gandit la acest aspect.Imi pare rau ca n-am o poza la flansa mea de adaptare poate ti-ai fi dat seama mai bine decat din explicatiile mele de electrician amator..... biggrin.gif
ciprianeduard
Salut! puteti sa faceti comanda claxonului pa minus sa nu faceti scurt si mai puteti se loati minus dupa axul volam dupa care cu un releu normal il transformati in plus dar tot va trbuie o lamela care sa pieptene un cerc metalic izolat cu alt cerc din plastic dedesupt si prins de mitraliera.Treaba cu releul e simpla va pot explica daca vreti. blink.gif
Marty
Iar e super-oferta la tastaturi fara virgule ?
ydaniel
acum doi ani am avut o oaczie mare de tot!un volan omp+adaptor la 99 $!stiti de ce nu l-am luat?ca nu auzisem de omp atuncea...acuma mor de ciuda!era nou sigilat....
tr01mjy
sal
am si eu un volanash micut, frumusel si pe deasupra care a costat si putin
l-am luat din targ din vitan si m-a costat 250.000
e destul de greu de manevrat inparcare dar la drum e bun rau
X-taz
QUOTE(hoflix @ 3 Nov 2004, 23:44)
si eu vreau sa-l schimb! (volanul) 
problema e ca am volanul de la fosta masina (Alfa33)... ii tare bengos, volan RAID  --ca ala de mushte smile.gif -- da' nu se potriveste chestia aia..gaura, adica are mai multe caneluri decat are axul (sau mai putine.. nu mai retin) 

Am cautat in magazine chestia,, adica aia cu caneluri ce intra pe axul volanulul la dacie, da n-am gasit, dacat cu volan cu tot....
chiar nu se gasaste separat, sau nu am cautat eu suficient?
daca nu se gaseste, alte idei aveti?
*


mergi la un strung si iti face o adaptare pt. 150 000....merge mai mult ca sigur.... cool.gif
TAI
Adaptari de volan pt. Dacia se gasesc pe la 400 de mii, problema e daca se potrivesc la gaurile de la volan. La mine nu s-au potrivit de nici un fel asa ca a trebuit sa-mi fac una:
- volan vechi (din targ) pt. piesa cu caneluri 100 mii
- piesa la strung 200 mii
- sudura + vopsea 150 mii
----------------------------------
total 450 mii
Sociopatul Tandru
Volanul de pe Nova mea e super. Am ajuns la concluzia ca tot lucrurile originale sunt mai bune. Eu zic sa le lasati pe cele originale. Au fost si ele facute cu cap.. alea de 300k in general sunt niste cauciucuri de prost gust, iar sa-ti pui volan de firma la cine stie ce pret pe dacie.. sa fim seriosi. ...mereu am preferat lucrurile originale. Incerc sa conserv cat mai mult. De exemplu am tetiere cu Dacia pe masina cand toata lumea isi pune BMW sau cine stie ce... tongue.gif
xyronebun
la ce iti trebuie volan cu adaptare..la naiba ai sa ramai cu volanu` in mana printr-un viraj si atunci te vad eu cavaler. Nu va mai prostiti si luati ceva la masura. Eu am cautat ceva bun si la culoarea masinii si am gasit.Eventual daca nu va place aduceti voi modificari la design.Mentionez ca e din piele si cauciuc si se poate monta optional claxon pe centru. 800 mii.
TYGI
Mama asa vreau si eu sa iau un volan tot rosu cu negru si sa iau si maner ptr. schimbator rosu si sa pun husa din aia neagra si la frana de mana la fel sa fac un set, dar la tine numai merge nimik ai vopsit pana si plasticu ala din mijloc ma mir a scapat bordul tongue.gif
SiloS
Cum se da jos volanul , baieti ? Din cate am auzit de pe topicul asta , pur si simplu se trage de volan si iese ... Asa o fi ? Vreau sa montez un volan din-asta si nu stiu cum se face :|
Muttley
Berbecut mai esti... laugh.gif
Teoretic se demonteaza cu o presa speciala da' nu conteaza.

Deci daca nu iese usor, faci asa: te asezi intr-o pozitie-n care sa tragi de volan cu genunchii asezati pe volan diametral opus. In acest timp, cu mainile, folosind un dorn si un ciocan bati de la usor spre tare (dupa nevoie) in axul piulitei. Ai grija s-o scoti p-aia 'nainte cu o cheie de 22 parca.
diaconuliviu
Dar daca am un volan dragut dar cu invelisul degradat pe alocuri, cu ce-l pot reconditiona? In afara de inestetica banda izolatoare si de inlocuire completa biggrin.gif .
Siconi
la dacia, volanul se scoate asa:
- desfaci capacul de pe mijlocul volanului
- desfaci piulita din interior cu o cheie tubulara de 22 (merge si fixa, dar riscati sa stricati colturile piulitei si sa va vad atunci cu ce o s-o mai desfaceti)
- dupa ce va asezati cat mai confortabil, trageti alternativ de volan (cand de sus cand de jos) inspre dvs. iar daca nu vrea, puteti insista cu un maner de unealta (ca sa nu afectam designul) incet-incet;
- sigur va iesi.

Tot asa l-am scos si eu pe al meu biggrin.gif
claubcd
scuze dar din prima incercare nu am putut pune si poze sad.gif
[attachmentid=36504][attachmentid=36505]
speedy82
QUOTE(SiloS @ 19 Sep 2006, 14:49)
Cum se da jos volanul , baieti ? Din cate am auzit de pe topicul asta , pur si simplu se trage de volan si iese ... Asa o fi ? Vreau sa montez un volan din-asta si nu stiu cum se face :|
*



Dupa ce desfaci capacul volanului si piulita (cu cheia de 22) din spatele volanului se loveste de cateva ori puternic cu podul palmei, in stanga si in dreapta. Si va iesi garantat! Fara sa fie nevoie de dorn, ciocan, genunchi si alte metode enuntate pe aici tongue.gif
SiloS
speedy82 , am dat jos volanul original al masinii in cauza si am pus piticania de volan , arata si se conduce ca masinutele busitoare radmasa.gif ! Oricum , merci pentru sfat !

Am aplicat metoda lui Muttley , insa am batut in centrul volanului cu barosul radmasa.gif !

Acum macar m-am lamurit ca nu merita volanul sport pe Dacie , sincer mai mult incurca la traseele de indemanare ! ( banuiala mi-a fost confirmata de o Dacie preparata cu sofer adevarat (pilot) ; masina respectiva foloseste volan normal de Dacie )
Muttley
Intr-adevar, volanele prea mici sunt aiurea rau, eu as spune din cauza manetelor semnalizare/ stergatoare/ faruri.
In schimb, unul de 350 mm e perfect utilizabil.
sefu_alx
oare nu ar fi mai usor daca ne-am pune o nuca pe volanele astea mici? ca si eu am unul si se vira mai bine inainte....
SiloS
Si niste zaruri sub oglinda pentru a calcula G-ul lateral . radmasa.gif
Siconi
si un CD in geam ca sa reflecte intelectul soferului si sa devieze radarul =))
praxis
Eu unul am de niste ani buni volan de nova pe dacia mea (de cand a aparut nova smile.gif ) si sunt foarte multumit de el. Nu cred ca e mai mic decat cel standard de 1310, dar mie imi place mai mult. Inainte de asta am avut un volan mai mic in 3 spite, dar nu stiu cum am reusit sa rup o spita... (s-a desfacut din sudura, probabil nu a fost nici cine stie ce calitate).
Asa arata volanul meu (nu am acum o poza cu bordul), volanul vechi poate ajung vre-odata pe acasa si ii fac o poza daca il mai gasesc tongue.gif
Muttley
QUOTE(Muttley @ 16 Oct 2006, 06:11)
unul de 350 mm e perfect utilizabil.
*


Si practica o demonstreaza wub.gif

Sfat util: volanul din poze l-am luat impreuna cu butucul care este tot momo pt Golf 2.
Spre marea mea bucurie, butucul de Golf e la acelasi diametru al canelurilor si cu acelasi numar al acestora. N-a trebuit decat sa iau pe strung 3 mm din el pt a nu freca in cochilie si sa confectionez o saiba potrivita. Cu alte cuvinte vine la fix! In concluzie merge pe Dacie volanul de Golf 2.

PS: pt coborarea volanului stiu ca se monteaza 2 bucse distantiere in zona ceasurilor. Aveti idee cam ce grosime maxima pot s-aiba bucsele astea astfel incat sa nu se incovoaie periculos mitraliera aia? unsure.gif
vis-a-vis
Acum mai ai sa pui motorul de golf 2 si ai rezolvat problema biggrin.gif
B-34-SGM
iso delta, original de pe renault 5 alpine. Nu e al meu cel din poza, si eu am unu identic montat.
DannY_SmekeruL
si-a pus cineva pe dacie 1310 volan de SEAT?astept raspuns
Kruger
Asta e volanul meu. Nu stiu de pe ce fel de reno a fost, eu l-am luat de pe o frantuzoaica a unui vecin, care se plangea ca era prea mic pentru mainile lui sanatoase, si i l-am dat pe al meu la schimb.
Muttley
Tu vb serios cand zici ca nu stii pe ce model a fost? happy.gif

Ala e un volan (after market e mult spus radmasa.gif ) special pentru Dacie. Gasesti in centrele de comercializare a prelungitoarelor de bare, praguri si beculete albastre pe la vreo 20 RON.
E muuult mai elegant cel original!
Kruger
A, da ? Sa mor daca stiam. Oricum e irelevant...mie imi place mult cum se simte la mana, si m-am obisnuit cu el.
Mirciulik
QUOTE(praxis @ 3 Nov 2006, 08:58)
Eu unul am de niste ani buni volan de nova pe dacia mea (de cand a aparut nova smile.gif ) si sunt foarte multumit de el. Nu cred ca e mai mic decat cel standard de 1310, dar mie imi place mai mult. Inainte de asta am avut un volan mai mic in 3 spite, dar nu stiu cum am reusit sa rup o spita... (s-a desfacut din sudura, probabil nu a fost nici cine stie ce calitate).
Asa arata volanul meu (nu am acum o poza cu bordul), volanul vechi poate ajung vre-odata pe acasa si ii fac o poza daca il mai gasesc tongue.gif
*




Am vazut pe o dacie 1310 berlina volanul si mi-a placut. Acelasi volan l-am vazut si pe unele supernove.


La ce pret pot gasi unul nou? La ce pret e unul SH? Se potriveste la fix sau are nevoie de adaptari?
ydaniel
frumos volanu D&W;) si cel pus de Robert:)
floryyn
Iata si noul meu volan de Nova:

user posted image

user posted image

Volanul il am de la Danut (apropo, aviz amatorilor, Danut mai avea si un volan Peugeot, daca intereseaza pe cineva, luati legatura cu el).

Ce pot sa spun de volan, pe langa partea estetica, feeling-ul conducand cu un astfel de volan este cu totul altul. Sunt foarte multumit wub.gif wub.gif wub.gif
Siconi
Am o veste proasta: acest volan nu se pupa prea bine cu designul bordului tau. E o chestie de "visual". Mai bine mai astepti un pic sau investesti intr-unul ca lumea.
Eu am unul sport, se potriveste la fix cu exact acelasi tip de bord (toto tip O-O-O) si a costat ceva bani... Dar e foarte manevrabil. Voi face si poze.
djasu82
Pana la urma micsorati aceste volane si veti pune o roata de masinuta ce naiba. Siconi daca omu si-a pus de nova ... si se simte bine ce mai conteaza oricum , alti isi pun alte motoare caucuce deci tot nu ramane dacia originala . Daca se vad ceasurile prin volan partea de sus ce mai conteaza ?
argon
nu da bine, da' deloc unsure.gif
Merced
Pfoai... Arata complet aiurea, sunt si eu de acord. Ce avusesi cu volanu' vechi? icon_mrgreen.gif
1300
Eu sunt de parere ca ai facut o mare greseala punand volanul de nova pe 1300 .....poate ti se pare tie ca e mai confortabil pentru ca e putin mai gros dar asta nu era ceva in minus la volanul de 1300.

Uite ce volan am eu ..... cred ca se pupa cu bordul si interiorul
E de renault 17
floryyn
Baieti, stiti cum se spune...De gustibus non est disputandum


QUOTE(Merced @ 23 Jul 2008, 15:36)
Pfoai... Arata complet aiurea, sunt si eu de acord. Ce avusesi cu volanu' vechi?  icon_mrgreen.gif
*



Volanul vechi era destul de uzat, cateva crapaturi pe circumferinta, capacul central oarecum descentrat, sigla Dacia ciobita...
In plus, era cam subtirel pentru "labele" mele... biggrin.gif Imi transpira palmele si era o senzatie disconfortabila.
In fine...fiecare avem gusturile si preferintele noastre. In plus, a mea nu e frantuzoaica, e din '81, si e masina de zi cu zi, deci primeaza confortul in utilizare.
argon
de confortabil e cel mai confortabil volan de Dacie CLT, dar arata bine numai pe bord scoica sau CN rotunjit(si bord de Nova binenteles), parerea mea.
Siconi
Las' ca pun poza cu volanul meu sa vezi volan confortabil, gros, sport si cu potrivire la designul bordului. Sa ajung acasa numai.
Metallbyker
volan de nova am si eu , merge ok si nu arata tocmai rau
Siconi
Imi cer scuze, am ajuns acasa, dar sa fac poza nu. Imi pare rau ca nu m-am tinut de cuvant. Incerc sa urc o poza sa vedem ce avem aici... biggrin.gif

[attachmentid=1627492476]
sir_razvan72
Eu tocmai ce mi-am luat o batranica de dacie si odata ku ea am fost in vitan ka un mic shopping. Am achizitionat un volan destul de mic si nu am treaba cu el si dupa loc si in mers ..se potriveste perfect ..... si sa fiu sincer anu asta am bacu la sport asa ca e si util tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.