Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare volan
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4
ionut232
am fost si eu azi in bazar...in iasi
si am vazut volan...3 spite...de cauciuc...cu metal prin interior...vreo240.000 lei
arata destul de fain...omu a zis ca se potriveste pe dacie....chiar ca pentru dacie ar fi facute....
as vrea sa stiu daca sunt bune...sa nu am probleme cu directia...si eventual sa nu imi zica nimic garcea...sa iau vreo amenda cumva...
ce parere aveti?a mai luat cineva asa ceva?
sa nu dau banu degeaba macar...
am o berlina '98
fred
Politia nu are nici o treaba cu ce volan invarti pe masina ta;
De obicei asa zisele volane sport sunt de diametru mai mic decat cele de fabrica, deci la manevre pe loc din cauza lipsei servo-directiei va trebui sa pui mai mult bicepsul la lucru
Al Cap0nE
daca il prinzi bine nu ai ce probleme sa ai nici cu directia. Pune si tu o poza daca il schimbi ca si eu sunt interesat de altul.
paulp
ute cum sta pe o masina (ma rog, o Dacie), cu invelitoare de piele, care lka origine a fost neagra, dar a ajuns roscata... rolleyes.gif

NU am avut nici un fel de probleme la revizie wink.gif
SiloS
Am si eu un volan din-ala . Se potriveste pe dacie .
ydaniel
yo cred k imi iau si eu unu din asta ! ce ma oftic(da rau de tot) este k aceste volane desi sunt made in turkey am cautat(1 sapt) unu in stanbul si nu am gasit(si cunosc bine orasu) in vitan 350 k la magazine(cu pretentiii!!!!!)500k!!!!! good luck!!!
Gorun-ul
Uite ca am pus si eu un volan! Mai bine las comentariile deoparte si va arat o poza!
paulp
Reactia nevesti-mii, ce naiba-s cu suruburile alea... arata hidos. Si gindeste-te ca e femeie
Gorun-ul
hidos dar util! Daca nu ar avea suruburile alea ar cadea la fiecare groapa capacelul ala! De ce nu am pus suruburi mai estetice? Intreaga mea masina e hidoasa asa ca nu era sa incep sa-mi fac probleme tocmai de la suruburile de pe volan!
RIon
Volanul meu de Nova e foarte ok. O singura corectie - Fred - folosesti mai mult tricepsul la volan:)
StefanT
corect cu tricepsul, si eu vroiam sa scriu...dar totusi si pe mine ma bate gandul sa imi iau un volanas ditr-ala....dar am auzit cu ca nu mai vine la loc baghetica de la semnalizari cand iei volanul inapoi..... e adevarat? (stiti voi, cand semnalizezi stanga si iei volan dreapta inapoi, vine si semnalizarea inapoi automat)....
vlad_dragos
QUOTE(Steffyx @ 1 Nov 2004, 09:45)
corect cu tricepsul, si eu vroiam sa scriu...dar totusi si pe mine ma bate gandul sa imi iau un volanas ditr-ala....dar am auzit cu ca nu mai vine la loc baghetica de la semnalizari cand iei volanul inapoi..... e adevarat? (stiti voi, cand semnalizezi stanga si iei volan dreapta inapoi, vine si semnalizarea inapoi automat)....
*




asta e adevarat.maneta de la semnalizare nu mai vine inapoi dar te obisnuiesti
StefanT
QUOTE(vlad_dragos @ 1 Nov 2004, 12:27)
asta e adevarat.maneta de la semnalizare nu mai vine inapoi dar te obisnuiesti
*


ma gandeam eu...era prea frumos sa fie adevarat....mersi blush.gif

MMihai
Gorun-ul ai dat peste cap vitezometrul? esti tare omule laugh.gif biggrin.gif
hoflix
si eu vreau sa-l schimb! (volanul)
problema e ca am volanul de la fosta masina (Alfa33)... ii tare bengos, volan RAID --ca ala de mushte smile.gif -- da' nu se potriveste chestia aia..gaura, adica are mai multe caneluri decat are axul (sau mai putine.. nu mai retin)

Am cautat in magazine chestia,, adica aia cu caneluri ce intra pe axul volanulul la dacie, da n-am gasit, dacat cu volan cu tot....
chiar nu se gasaste separat, sau nu am cautat eu suficient?
daca nu se gaseste, alte idei aveti?
Radduu
am si eu unu, am dat 800.000 anul trecut
bogdan3l
radduu, l-ai schimbat cand ai schimbat si bordul? 04.gif

cat te-a costat cu totul?
Al Cap0nE
Asa ceva as vrea. Daca a vazut cineva pe undeva (bucuresti) sa zica. Dar de ala de bmw ce ziceti ? smile.gif
Radduu
bogdan3l , volanul a costat 800.000. Cu bord cu tot m-a dus cam la. 4 mil.. blush.gif ...
StefanT
mai fratilor, uite acu' mi-am luat si eu un volan de ala bengoss la 300 k, dar.... nu se putea sa am si eu un volan fara probleme....nu vrea sa iasa afara ala vechi...a prins oleak de rugina pe ax, si nu iese...am bagat lichid de frana, dar nu si nu....ce sa ii fac?? ma dispera
Al Cap0nE
QUOTE(Steffyx @ 28 Nov 2004, 00:52)
mai fratilor, uite acu' mi-am luat si eu un volan de ala bengoss la 300 k, dar.... nu se putea sa am si eu un volan fara probleme....nu vrea sa iasa afara ala vechi...a prins oleak de rugina pe ax, si nu iese...am bagat lichid de frana, dar nu si nu....ce sa ii fac?? ma dispera
*



Vezi ca e un spray pt chestii ruginite (e vreo 60 mii si chiar e bun). Foloseste asa ceva apoi cu podul palmei loveste in volan (pe dedesupt) si trebuie sa iasa pana la urma.
axel
QUOTE(SiloS @ 28 Oct 2004, 14:15)
Am si eu un volan din-ala . Se potriveste pe dacie .
*


si eu.merge de minune.la mine sare si semnalul lal loc.
StefanT
l-am pus, gata......merge la fix....eu nu inteleg de fapt nu are legatura cu semnalizarea....aia e legata de axul directiei, nu are treaba cu volanul....poti sa nici nu pui volan ca semnalizarea vine la loc (daca poti sa invarti volanul wacko.gif ).... eu spun cum e la mine, dar mi se pare logic........bafta!!

P.S.: M-am zgarcit la 60k si nu am cumparta spray, ci am pus muschii la treaba mad.gif
DACIA-Wrc
mdea...
as fi si eu interesat de un volan mai mic decat roata de tractor pe care o are dacia pe post de volan...
prefer sa ma muncesc umpic decat sa fie asa mare...
fred ti`am vazut azi viper`ul in manastur...am parcat fix in spatele tau...in speranta ca apari...smile.gif)
tare as fi dat o tura cu porsu tau smile.gif)
milu
Recunosc e mai fain cu volan mic, am avut si eu, dar dupa ce am facut pana pe fata mi-a trecut si am pus volanul original inapoi, acum am unul de dacia din ultimele modele.

La pana si la un pic de viteza deabia am reusit sa o tin drept pana am oprit.
clau lcf
Astea sant volanele mele. smile.gif Asta alb il vand 600.000. nu are nici o treaba maneta de la semnalizare cu volanul,ci cu axul pe care intra volanul. Daca nu iese volanul miscati-l stanga dreapta si in acelasi timp trageti de el,si o sa iasa.
skija
Am vazut la cineva (cu 1310) volan MOMO (de calculator - ptr jocuri).. sa mor yo, am intepenit...
are 6 butoane si 2 manete in spatele lui (alea de schimbat vitezele)
Toate butoanele ii merg pe clanxon (a legat firele la clanxon) iar manetele sunt de forma....
l-a sudat pe suportul volanului original... si cica e nasol ca e cam mic...

asa ca... orice e posibil...

aa... era sa uit.. SA MOR YO.. unu in targul de masini la Buzau avea o JANTA DE MASINA IN LOC DE VOLAN (pe dacia 1300) si janta era taiata - facuta subtire si polizata bine... Janta era BBS (parca)... ALA ERA DE COMA... (imi pare rau ca nu am poze, dar daca nu a vandut-o si-l gasesc duminica in targ, o sa fac poza....)

tre' sa va spin ca omu' era de la tara.... wink.gif
StefanT
QUOTE(skija @ 12 Apr 2005, 15:38)
are 6 butoane si 2 manete in spatele lui (alea de schimbat vitezele)
Toate butoanele ii merg pe clanxon (a legat firele la clanxon)
*


si adica pe unde a tras firele sa nu se vada? wink.gif Prin axul volanului? blink.gif
bure
Salut la toata lumea.Am schimbat si eu volanul acum un an,am pus un Momo Commando(d 320).Arata frumos,ma intreaba toata lumea despre el,dar am facut si ceva muschi de cand il am. biggrin.gif
kinderu
salut! un volan mai mic este mult mai estetic ,dar trebui sa pui un pic muschii in actiune! Eu cred ca pana la urma se merita! nu?
smile.gif
costi
e dar daca n-ai servo e cam naspa; cam faci muschi pe loc !
Babooli
Uite o adresa interesanta !!!

http://www.autoaccesorii.ro/category.php?parent=28
raptordivx
Mai oameni buni la ce v-o trebuind alte volane nu stiu smile.gif) Evident ca si eu am un volan de WV insa nu stiu de ce spuneti voi ca daca e mai mic faci muschi, ca eu la a mea dacie amarata din 1982 virez la maxim cu o singura mana (PE LOC !!), lucru pe care il face si nevastamea in acelasi mod cu o singura mana. Acum ce sa spun cauciucurile mele sunt 155/70/13 dar nu cred ca influneteaza prea mult chestia asta. Parerea mea e ca daca cineva va face caseta de directie calumea o sa spuneti ca aveti directie asistata, indiferent de volan. Cine nu crede sa vina sa ii arat pe viu ca merge si cu volan mic.
StefanT
Si eu am o directie f usoara si precisa. Nu am vrut sa mai zic, ca sarea lumea pe mine. Oricum am ramas profund marcat de directia de pe masina de scoala...... muuuuuuuuuult mai tare, dacie din 2002. Jalnic. A mea e servo pe langa aia smile.gif. rolleyes.gif
dadoshel
am observat si eu diferenta asta....dacia mea din 89 are o directie foarte finuta...am condus mai noi si aveau o directie tare ceva incredibil...de ce oare?? huh.gif
adumitrachy
Sa va arat si eu ce volan mi-am pus la sarbatori pe masina.Scuze pt cum e facuta poza,dar,e facuta in mers , in timp ce veneam ieri la Iasi (eram singur in masina si ma plictiseam de moarte wink.gif ).
Muttley
Cat costa asa ceva in ambele cazuri, nou/SH ?
adumitrachy
Volanul a costat 2.200.000 la autocenter. A fost nou.
Am mai atasat inca o poza si din profil,pt ca m-a rugat cineva printr-un pm.

P.S. Scuze pt mizeria din masina,de obicei nu e asa,dar azi ploua sad.gif
matrafox
scuze de off-toppic dar voi inca nu ati realizat ca daciile mai vechi sunt exceptinoale fata de cele noi?si la directie si la suspensie si la consum si la calitatea pieselor,si la tabla si la interior si la finisare si la tot.acum o sa sariti sa spune-ti ca alea noi fug mai tare decat cele vechi.macar de ar fi asta un avantaj ptr cele noi.
soldier50cent
[FONT=Courier][B][COLOR=blue] dry.gif fratilor tin sa spun si eu ca mi am luat un covrig mai mic si e super! pe langa faptul ca e mult mai estetic fata de alea vechi e si mai practic mai ales daca ai cracii mai lungi(asa cum ii am eu biggrin.gif )simpla si singura problema e sa te obisnuiesti cu el ,primele 2 3 zile esti chiar comic dar dup aia nu ti mai vine sa l schimbi.asa ca bafta tuturor celor care vor o schimbare(incercati sa nu va uitati la bani ci la calitate-al meu a costat cu tot cu butuc 1 mil)
bure
Volanul meu...
adumitrachy
Frumos.I-ai legat si claxonul?Sau e de forma sigla cu momo?
bure
QUOTE(adumitrachy @ 15 Jun 2005, 00:36)
Frumos.I-ai legat si claxonul?Sau e de forma sigla cu momo?
*



Volanul e chiar Momo,sigla e chiar claxon,nu am legat claxonul acolo,l-am lasat normal ,e un pic mai complicat sa-l legi pe volan la Dacia...dar cred ca o sa-mi pun eu mintea si ambitia si o sa-l leg ca prea multa lume imi reproseaza lucrul asta.
Sa traiti bine!
Raggaeman
mi-am scimbat si eu volanul ala vechi si subtirel pe care-l pierdeam printre degete cu unu de renault. E diferenta imensa. In legatura cu directia...intr-adevar, se poate face mai moale; a mea era tare rau, abia o miscam, da' mi-a bagat un nene vaselina la caseta, pe dedesubt (nu stiu ecact unde) si acu parca am servo, invart volanu cu o mana pe loc de n-am nici o treaba.
matrafox
ai mare grija cu invartitul pe loc a rotilor ptr ca bucsaraia nu prea se simte bine atunci cand roata fraca rau de tot asfaltul.asta e belea mare la dacii,nu prea sunt facute ele ptr servo dar oricum merge.numai bine
ROBY 06-TFA
QUOTE(bure @ 14 Jun 2005, 16:01)
Volanul meu...
*


Frumos foc covrigul tau Bure!Tot respectul.Nu mi l-ai aratat cand ne-am intalnit.
``GTI``
Bure: ,Roby 06 TFA unde se gaseste asa ceva in brasov?
ydaniel
frumusele volanele ad.si bure!cam scumpe!da macar sunt de firma?
ROBY 06-TFA
QUOTE(``GTI`` @ 21 Jun 2005, 16:26)
Bure: ,Roby 06 TFA  unde se gaseste asa ceva in brasov?
*


GTI,eu l- am cumparat de la un tip din tractoru si m-a costat in jur de un bulion.Bure a dat ceva mai mult pe el.Dar calitatea si estetica este net superioara decat la mine.Daca vrei ca al lui BURE stiu cu cine tre sa iei legatura.Se mai gasesc si la C&I tuning.Mai gasesti ceva interesant pe Carpatilor in cladirea cu Temelia.
``GTI``
Mersi Roby 06 TFA ,, da stai sa .....(sti tu ...ce am vb cu tine sa iau intai.... wub.gif biggrin.gif cool.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.