Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inmatriculare masina in bulgaria
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
Razvan Hades
Am inteles ca acolo taxele nu sunt la fel de scumpe ca la noi. M-ar interesa cam cat costa sa inmatriculezi o masina in bulgaria, cat poti sa mergi cu ea in romania, dak are cineva masina inmatriculata pe bulgaria si circula cu ea in romania sa dea detalii aici sau oricine care stie ceva despre asta
Adydum
Nu poti inmatricula masina in BG pe numele tau, doar sa ramana pe numele vanzatorului si sa iti faca procura. Ai grija sa nu te trezesti pe urma ca iti cere masina inapoi !
Mark_Ro
QUOTE
Nu poti inmatricula masina in BG pe numele tau, doar sa ramana pe numele vanzatorului si sa iti faca procura. Ai grija sa nu te trezesti pe urma ca iti cere masina inapoi !


Eu mi-am rezolvat treaba si fara procura cu o firma romano-bulgara. In plus, acum ma doare la basca de camerele de pe DN1.
Merced
Da, asta e chiar tare cu camerele. radmasa.gif
denisCT
Da taxele sunt mai mici, in schimb riscul este mare, in caz ca nu ai pe cineva de incredere. Propietarul masinii o sa fie bulgarul si e posibil in orice moment sa reclame "furtul" masinii. Majoritatea o sa dea solutia procurii, dar din cate stiu eu, procura iti da tie dreptul sa folosesti masina inmatriculata pe numele lui, insa nu stiu ce drepturi ii ofera sau ii anuleaza lui. Daca citeste vreun jurist pe aici am fi recunoscatori sa ne explice exact treaba cu procurile. Exista procura care imi da mie drepturi de folosinta asupra masinii, iar in acelasi timp ii anuleaza lui orice drept asupra ei?
gibonu
In procura pe care ti-o da bulgarul va scrie ca tu ai voie sa folosesti masina pe timp nelimitat, sa platesti toate taxele referitoare la aceea masina, sa o duci la toate reviziile, sa rezolvi orice problema in cazul unui accident (declaratii la politie si la asigurari) si cel mai important ca tu raspunzi, indiferent ce se intampla cu masina respectiva.
Oricum, procura va fi tradusa, de un traducator autorizat.
Daca cumva cel care ti-a dat procura se rasgandeste, inainte de a te acuza de furt, trebuie sa faca dovada ca te-a anuntat ca renunta la aceea procura, altfel, nu are nici o sansa.
Mark_Ro
QUOTE(gibonu @ 30 Nov 2007, 09:29)
In procura pe care ti-o da bulgarul va scrie ca tu ai voie sa folosesti masina pe timp nelimitat, sa platesti toate taxele referitoare la aceea masina, sa o duci la toate reviziile, sa rezolvi orice problema in cazul unui accident (declaratii la politie si la asigurari) si cel mai important ca tu raspunzi, indiferent ce se intampla cu masina respectiva.
Oricum, procura va fi tradusa, de un traducator autorizat.
Daca cumva cel care ti-a dat procura se rasgandeste, inainte de a te acuza de furt, trebuie sa faca dovada ca te-a anuntat ca renunta la aceea procura, altfel, nu are nici o sansa.
*



Eu o am pe o firma romano-bulgara, cu contract de inchiriere pe 5 ani si factura pentru banii dati.
Pot sa ma astept la ceva nashpa?
gibonu
Nu cred ca te poti astepta la ceva nasol.
Contractul ala e tradus si in romana, adica tu sti ce scrie in el?
La fel si factura.
alex_axn
stie cineva cam cat costa sa rezolvi cu inmatricularea in bulgaria, cu taxe si banii de ii dai firmei sau bulgarului?
stiu ca la un motor 1.9 tdi euro 3 e vreo 1700-1800 euro taxa la noi, iar pt euro 4, 7-800 euro...
Nikos_Buc
QUOTE(alex_axn @ 6 Dec 2007, 10:18)
stie cineva cam cat costa sa rezolvi cu inmatricularea in bulgaria, cu taxe si banii de ii dai firmei sau bulgarului?
stiu ca la un motor 1.9 tdi euro 3 e vreo 1700-1800 euro taxa la noi, iar pt euro 4,  7-800 euro...
*



Nu merita sa te gandesti sa inmatriculezi in Bg o masina Euro 3 sau 4.
Mai mult daraua...
Costurile sunt cam 1/4 din taxa, incluzand si asigurarea, ITP-ul si impozitul pe primul an.
Daca cunosti un bulgar de incredere te poate ajunge poate si mai putin.
alex_axn
ma inteles, merci pentru informatii oricum
Nikos_Buc
QUOTE(alex_axn @ 11 Dec 2007, 02:01)
ma inteles, merci pentru informatii oricum
*



am uitat sa-ti spun ca nicio firma nu va accepta sub 500, deci la euro 3 sau 4 nu renteaza.
Poate o persoana fizica, fara intermediari sa-ti ia mai putin, numai ca-i nesigura procura, daca nu-l cunosti. ex: omul renunta la cetatenia bulgara.
Contractul cu firma te acopera mai bine prin clauze.
jason_vl
QUOTE(Mark_Ro @ 29 Nov 2007, 01:33)
Eu mi-am rezolvat treaba si fara procura cu o firma romano-bulgara. In plus, acum ma doare la basca de camerele de pe DN1.
*




add: lord_jsx (YM) sa vorbim putin despre chestia cu firma te rog smile.gif
unEL
In decembrie am inmatriculat un opel corsa de 1,4 benzina si din 93-94.
Pret achizitie 900E in Germania.
Transport + numere + haleala 450E.
Taxe legale de inmatriculare + RAR-ul lor + impozit pe 1 an ... totul la bulgari 130 E
Comision la bulgarul pe numele caruia e masina 200 euro.
Bulgarul respectiv e varul unui prieten.
Am fost la el, am lasat masina cu acte cu tot si dupa 2 zile m-a sunat sa merg sa o iau inmatriculata ... cu totul la fix.
Masina e pe numele lui, RAR-ul in bulgaria e valabil doar 1 an...
La notar s-a facut procura si a mai costat 10E.
Asta e tot ce pot sa va ofer in materie de informatii.
Imi pare rau dar nu pot ajuta pe nimeni cu inmatriculatul, ca mai am loc doar de o masina ... si aia e pt. sotia mea.
Sper sa va fie utile informatiile.
Nikos_Buc
QUOTE(jason_vl @ 13 Jan 2008, 22:16)
add: lord_jsx (YM) sa vorbim putin despre chestia cu firma te rog smile.gif
*



ce e de vorbit? N-ai inteles? Ca doar nu-i complicat.
Pur si simplu e o smecherie ca sa scapi de taxa. Putin mai scumpa decat varianta particularului, pentru ca firma are cheltuieli pe care bulgarul nu le are.
In rest, putina documentare, rabdare, dar si posibile batai de cap in cazuri mai speciale, daca nu esti atent la cum si cu cine le faci actele.
Una peste alta daca vrei sa faci economii, te complici, daca nu, iti faci o rata la banca sa platesti taxa, sau te multumesti cu o rasnita de a noastra, care pana la urma tot batai de cap iti da.
Executron
Eu zic ca merita daca iti iei vreo masina non-euro - euro2 de capacitate mare ex: vreun 750i din 90-91. Ala merita inmatriculat in bulgaria caci economisesti MULTI bani.
Laurentziu83
QUOTE(unEL @ 14 Jan 2008, 01:38)
Masina e pe numele lui, RAR-ul in bulgaria e valabil doar 1 an...
*


Si dup-aia ce se intampla?
adi_0434
te duci si faci ITP-ul in bulgaria.
ArtVandelay
cum sa reclame furtul masinii cand tu ai act vanzare-cumparare? masina e a ta,nu poate bulgarul sa vina sa ti-o ia
HellRaiser
QUOTE(ArtVandelay @ 15 Jan 2008, 22:22)
cum sa reclame furtul masinii cand tu ai act vanzare-cumparare? masina e a ta,nu poate bulgarul sa vina sa ti-o ia
*


Pai nu prea ai act de vanzare-cumparare. nu pe numele tau, ca doar acolo e toata smecheria. El o inmatriculeaza pe numele lui si tie iti da procura cu drept de folosire a autovehiculului pe viata.
Daca o da furata omul nu stiu ce se intampla ca nu am auzit cazuri dar am auzit cazuri in care bulgaru vine si tio fura din fata blocului dupa care o revinde. Si va rog sa ma credeti ca nu'i pune nimeni nici o intrebare la vama din moment ce masina are numere de bulgaria si culmea, pe talon e si numele lui. Nu intreaba nimeni de procuri.
Nikos_Buc
QUOTE(HellRaiser @ 16 Jan 2008, 13:05)
Pai nu prea ai act de vanzare-cumparare. nu pe numele tau, ca doar acolo e toata smecheria. El o inmatriculeaza pe numele lui si tie iti da procura cu drept de folosire a autovehiculului pe viata.
Daca o da furata omul nu stiu ce se intampla ca nu am auzit cazuri dar am auzit cazuri in care bulgaru vine si tio fura din fata blocului dupa care o revinde. Si va rog sa ma credeti ca nu'i pune nimeni nici o intrebare la vama din moment ce masina are numere de bulgaria si culmea, pe talon e si numele lui. Nu intreaba nimeni de procuri.
*



E drept ce spui. Adica e posibil, numai ca e mai putin probabil. Eventual, doar daca-i un drogat disperat..., pentru ca tot furt este. Dar te uiti si tu cu cine faci afacerea, nu?! Totusi nu se stie niciodata.
Daca eu iti dau tie cu act notarial in folosinta casa mea, pe o periada de timp. Daca intru in casa in aceasta perioada, cu cheile mele, spre exemplu, se cheama efractie.
Varianta mai scumpa, dar mai sigura de inmatriculat in BG, este pe firma, preferabil cu actionar roman. Nu mai ai nevoie de procura, ai act de vanzare-cumparare si peste toate, macar te intelegi...
sorin1983
o intrebare de baraj... a facut cineva itp-ul acolo? biggrin.gif
red_dog
haidetzi sa va dau un sfat prietenesc stau in Giurgiu si cunosc fff bine treba cu masini de la BG(scarbosi) am fost de multe ori in ruse si am luat 2 masini pt prieteni NU VA INCURCATZI CU BULGARI!!!sunt mega scarbe au fost slatate peste 20 de masini din gr pe motiv ca le-au dat furate sau au murit si mostenitori le-au cerut inapui sau puse gaj la banca e tzepa in propoetzie de 90% biggrin.gif
Laurentziu83
Bai scula, scrie si tu in pana mea mai clar, poate intereseaza si pe altii ce vrei sa spui, si din scrierea ta de agatat strambe cu kuru mare si adidasi verzi nu se intelege nimic.
Nikos_Buc
QUOTE(red_dog @ 17 Jan 2008, 03:03)
haidetzi sa va dau un sfat prietenesc stau in Giurgiu si cunosc fff bine treba cu masini de la BG(scarbosi) am fost de multe ori in ruse si am luat 2 masini pt prieteni NU VA INCURCATZI CU BULGARI!!!sunt mega scarbe au fost slatate peste 20 de masini din gr pe motiv ca le-au dat furate  sau au murit si mostenitori le-au cerut inapui sau puse gaj la banca e tzepa in propoetzie de 90% biggrin.gif
*




mai, mai
halal de giurgiuvean ce esti tu
pai daca era asa cum zici tu, aparea la stiri, nu crezi?
auzi la el, 20 de masini...
da de cati ani se inmatriculeaza in Bg, de au murit toti bulgarii si cati au apucat sa faca gaj pe masini, chiar si fara sa aiba cartea de identitate a masinii?

Aaaa, de asta am vazut de sarbatori atatea platforme in vama.
Ca veneau sa ridice masinile giurgiuvenilor.

srry, da` giurgiuveni E oameni destepti, nu cum E altii
riderontornadoes
QUOTE(HellRaiser @ 16 Jan 2008, 13:05)
Pai nu prea ai act de vanzare-cumparare. nu pe numele tau, ca doar acolo e toata smecheria. El o inmatriculeaza pe numele lui si tie iti da procura cu drept de folosire a autovehiculului pe viata.
Daca o da furata omul nu stiu ce se intampla ca nu am auzit cazuri dar am auzit cazuri in care bulgaru vine si tio fura din fata blocului dupa care o revinde. Si va rog sa ma credeti ca nu'i pune nimeni nici o intrebare la vama din moment ce masina are numere de bulgaria si culmea, pe talon e si numele lui. Nu intreaba nimeni de procuri.
*


si cum face bulgaru rost de talon? probabil ca intra si in casa la tine sa ti-l fure noaptea nu? si mai apeleaza si la tradati in dragoste sa-ti urmareasca aia masina...hai ma fii serios!
red_dog
QUOTE(Nikos_Buc @ 25 Jan 2008, 04:21)
mai, mai
halal de giurgiuvean ce esti tu
pai daca era asa cum zici tu, aparea la stiri, nu crezi?
auzi la el, 20 de masini...
da de cati ani se inmatriculeaza in Bg, de au murit toti bulgarii si cati au apucat sa faca gaj pe masini, chiar si fara sa aiba cartea de identitate a masinii?

Aaaa, de asta am vazut de sarbatori atatea platforme in vama.
Ca veneau sa ridice masinile giurgiuvenilor.

srry, da` giurgiuveni E oameni destepti, nu cum E altii
*


Pai eu v-am dat un sfat prietenesc da vad ca nu are cine sa ma asculte OK duceti-va totii la ruse sa luati toate jafurile pe care le aduc bulgari si la care le mai dau si km inapoi ganditi 1pic masinile alea au 1000E1500E in+ bagat de bulgar si le scot la un pret fff mic (ex 207 3000-3500,E si gramezi de tigra cu 3000E cu Xsute de mii de km).Acum pt Nikos_buc ma baiatule tu traiesti din ce vezi la TV observ, asa mai bine nu vorbeai ca rameneai mai destept zau ce motiv aveam eu sa va mint stiu 100% cel putin 4 persoane care si-au luat mare teapa cu masina luata de la BG 2 au fost luate din fata blocului si 2 au fost varza cu carne au mers 2 luni si au crapat eroic(1BMW 1astra).Si vad ca esti tare mandru ca stai in capitala se vede din nick probabil ai ajuns la 20 de ani in buc da tu toata viatza ai crescut in mocirla pe la tara si cand ai vazut metroul prima data credeai ca merge pe carbuni.Un baiat de bucuresti nu ar face comentari de astea cretinoide wink.gif la adresa giurgiuvenilor care sunt destul de descuiati la minte sunt decat 60km pana la buc daca nu stiai.
klaus
1. Dl. Nikos_Buc si cu dl. Red_dog au avertisment public pentru limbaj.
2. Dl. Nikos_Buc are in plus si un ban pentru clona a userului "Mark_Ro"
internet
uite aici cel mai complet tutorial care l-am gasit pe net despre inmatricularea la bulgari : http://invatacum.blogspot.com/2008/06/cum-...-masina-la.html
A l e x
Parerea mea e ca tepe se pot lua foarte lejer pentru ca nu cunosti limba deci trebuie sa ai incredere in firma care se ocupa de asa ceva, firma care, cine stie, poate e si ea pusa pe tepuit...

Vorbim aici de a apela la niste necunoscuti dintr-o firma romaneasca care fac afaceri cu o firma sau o persoana bulgareasca. Asta e combinatie letala, doua din cele mai nasoale popoare din Europa wink.gif

Sunt si eu curios, cat de mult economisesti din aceasta afacere ? Costuri sunt si acolo am vazut... Merita oare ? Eu va spun sincer, n-am incredere sa fac de astea, la urma urmei si rudele te tepuiesc uneori pentru cativa bani in plus, ce i-ar opri pe astia ?

Si aia cu camerele de pe DN1, sigur merge ? Nu se trimit amenzile la adresele bulgarilor ? Care probabil nu vor fi prea incantati sa le plateasca si ori va trimit pe voi, ori le lasa sa se adune.. Cand se aduna, nu pune politia ochii pe nr. vostru ? Intreb si eu...
bossake
Lasand la o parte o eventuala teapa, pot spune ca daca pana acum se merita sa inmatriculezi acolo o masina, de la 1 iulie nu se mai merita.
Pana la 1 iulie taxa la masini vechi si pana in euro3, era destul de mare la noi. As zice chiar enorma. Dadeai pe taxa pana la 3000 de euro sa zic iar la bulgari o scoteai cu 5-600 de euro. ei bine de la 1 iulie taxa o sa scada muuuuuult la masini vechi, astfel ca ... bye bye castraveciki smile.gif).
internet
eu am vrut mult timp sa mi inmatriculez masina acolo, asa am si gasit tutorialul ala, dar cand am citit ca tre sa ma duc anual acolo pentru revizie, mai bine ma abtin... mai ales ca politia e cu ochii pe tine cand te vede cu nr de bulgaria
CiprianPJM
La cat a ajuns taxa "ecologica" wacko.gif acum nu prea mai sta in picioare traba cu Bulgaria decat in cazuri extreme (daca e sa cred taxele orientative afisate pe autovit si alte pagini de net). In legatura cu masinile puse gaj mai nasol e ca am citit in ziare si am vazut la stiri astfel de cazuri si am motive sa cred ca exista.
internet
uite ca in formula finala... guvernul a stabilit valoarea taxei auto atat de mare incat iar o sa infloreasca afacerile cu inmatriculari la bulgari.
nu stiu daca va vine sa credeti dar pentru euro 1 de 12 13 ani taxa ajunge la 4500 euro. taxa auto pe 2009conform siteului astuia

asadar ce alegi... eu ma duc direct la bulgari, sincer
InmatriculariBulgaria
buna ziua.

preturi:
- 750 euro inmatriculata pe firma noastra.
- 950 euro inmatriculata pe numele dumneavoastra cu obtinerea rezidentei.

proceduri:
in oricare din variante este inclusa asigurarea pe un an de zile impozitul pe un an de zile procura si toate cheltuielile aferente. transportul autoturismului in bulgaria poarta o discutie separata: 50 euro trecutul vamii pe platforma, 100 euro din ploiesti sau bucuresti, numere de tranzit bulgaresti (valabile 5 zile pe uniunea europeana) 100 euro.

pentru prima varianta va trebui sa ne intalnim, facem contractele, mergem cu actele sa le traducem si sa le depunem la registratura, platim niste taxe si asigurarea (fara a merge cu masina) iar la 2-3 zile va trebui sa mergem cu masina pentru inspectie, obtinerea numerelor, actelor si a procurii. (prezenta dvs nu este obligatorie dar binevenita). in momentul de fata se rezolva totul intr-o singura zi, am spus 2-3 zile pentru ca se poate aglomera.

pentru varianta cu obtinerea rezidentei va trebui sa procurati "card european de asigurari de sanatate" il obtineti de la CNAS (casa nationala de asigurari de sanatate). dupa aceea va trebui sa mergem in bulgaria sa depunem actele pentru obtinerea rezidentei si sa traducem contractele de vanzare-cumparare ale masinii (in comision este inclus contractul de subinchiriere, contractul de colaborare cu firma noastra si deschiderea contului bancar necesare obtinerii rezidentei), dupa doua zile lucratoare vom merge sa ridicam actele rezidentei, vom depune actele pentru inmatriculare si vom plati niste taxe si asigurarea, dupa alte 2-3 zile lucratoare vom merge sa facem inspectia masinii si vom ridica numerele si actele (masina fiind inmatriculata pe numele dumneavoastra nu va mai fi nevoie de procura sau vreun alt act aditional). prezenta pentru obtinerea rezidentei este obligatorie. in momentul de fata atunci cand se ridica rezidenta se termina si inmatricularea, am adaugat 2-3 zile pentru ca se poate aglomera.

----- stearsa reclama de catre moderator ----
murfi
Vad ca baietii propun si obtinerea rezidentei. Cine se ocupa de asa ceva poate sa raspunda si la urmatoarea intrebare:

- ce se intampla cu plata taxelor si impozitelor?
nu ma refer doar la impozitul de pe masina, ca rezident trebuie sa declari orice venit prin declaratia anuala de impozit.

- care sunt riscurile (cat este amenda/inchisoarea pentru fals in acte)?

Dobre den !
InmatriculariBulgaria
QUOTE(murfi @ 30 Mar 2009, 10:38)
Vad ca baietii propun si obtinerea rezidentei. Cine se ocupa de asa ceva poate sa raspunda si la urmatoarea intrebare:

- ce se intampla cu plata taxelor si impozitelor?
nu ma refer doar  la impozitul de pe masina, ca rezident trebuie sa declari orice venit prin declaratia anuala de impozit.

- care sunt riscurile (cat este amenda/inchisoarea pentru fals in acte)?

Dobre den !
*



добър ден (Dobar den)

Trebuie declarat, pentru a fi impozitat, "orice venit" pe care il realizezi in tara in care esti rezident respectiv Bulgaria. (daca la asta te referi; daca nu, fii mai exact)
ioan_francezu
ok? ofera sau stie cineva preturi mai bune pentru inmatriculare bulgaria? Am gasit pana acum cel mai ieftin 600 E
Iulikk
Daca te coafeaza... e in Mangalia un nene care tot vinde masini cu numere de BG si sub fiecare anunt scrie ca inmatriculeaza masini in BG cu 500 de euroi... acum nu stiu... nu am sunat, nu am nici un numar nimic, dar daca vrei cand ma duc maine la scoala am sa il notez pe ceva. Daca vrei da-mi un PM ca eu cam uit sa ma uit prin toate partile forumului tongue.gif . Numai bine.
Andy_ACS
De curiozitate, in Bg impozitul si asigurarile se calculeaza in functie de putere, nu de cilindree? Adica daca masina are 100kw no conteaza daca e de 1600cc, de 2000cc sau de 2500cc?
Auzisem ceva ca de la 1 ianuarie se pot inscrie in Bg masini si de putere mai mare, ca se scoate acea 'taxa de lux'.

Bafta!
xplodd
nu conteaza cmc..poate sa fie si de 2800..sa nu fie mai mult de 125kw..cei peste 125kw 11eu/kw
xplodd
am ajuns k sau si scos accizele pt motoarele mari adica cele peste 163cp
membru_DC
in ultima vreme baietilor de la RAR-CTT si Politia rutiera li s-a cam pus pata pe bulgaroaice
ment
Salut, in principiu am inteles cum sta treaba cu inmatriculatul unei masini in Bulgaria, si pare destul de avantajos, cel putin pentru masini care nu fac multi bani, dar in acelasi timp pentru care inmatricularea pe romania ar fi imposibila datorita taxei de prima inmatriculare. Dar am o intrebare.

Daca cineva, din Romania, a urmat cursul normal de actiuni de inmatriculat a unei masini in Bulgaria, pe PF nu pe firma, si dupa aceea doreste sa o vanda ( mie sa zicem ), cum procedeaza ?

Poate sa mi-o vanda in vreun fel aici in Romania (am auzit de ceva de genul "procura prin procura"), direct, folosindu-se de copia contractului de vanzare-cumparare, si de procura, sau trebuie sa ma duc eu / el in Bulgaria si sa am de a face cu bulgarul pe numele carui e masina ?

Pentru ca logic, a doua varianta mi se pare cea corecta, ca sa pot intra in posesia unei procuri directe de la bulgarul respectiv, si in acelasi timp pentru refacerea asigurarii pe numele meu (desi pentru asigurare nu trebuie sa ma deplasez pana acolo, deci nu-i asta buba). Gresesc ?

Deci, pe scurt, stie cineva procedura CORECTA pentru cumpararea unei masini inmatriculate pe Bulgaria, dar folosita cu procura in Romania ?
De preferabil, cineva care a trecut prin asta recent, ma gandesc ca nu sunt singurul care vrea sa faca asta smile.gif.
InmatriculariBulgaria
QUOTE(ment @ 28 Sep 2010, 23:25)
Salut, in principiu am inteles cum sta treaba cu inmatriculatul unei masini in Bulgaria, si pare destul de avantajos, cel putin pentru masini care nu fac multi bani, dar in acelasi timp pentru care inmatricularea pe romania ar fi imposibila datorita taxei de prima inmatriculare. Dar am o intrebare.

Daca cineva, din Romania, a urmat cursul normal de actiuni de inmatriculat a unei masini in Bulgaria, pe PF nu pe firma, si dupa aceea doreste sa o vanda ( mie sa zicem  ), cum procedeaza ?

Poate sa mi-o vanda in vreun fel aici in Romania (am auzit de ceva de genul "procura prin procura"), direct, folosindu-se de copia contractului de vanzare-cumparare, si de procura, sau trebuie sa ma duc eu / el in Bulgaria si sa am de a face cu bulgarul pe numele carui e masina ?

Pentru ca logic, a doua varianta mi se pare cea corecta, ca sa pot intra in posesia unei procuri directe de la bulgarul respectiv, si in acelasi timp pentru refacerea asigurarii pe numele meu (desi pentru asigurare nu trebuie sa ma deplasez pana acolo, deci nu-i asta buba). Gresesc ?

Deci, pe scurt, stie cineva procedura CORECTA pentru cumpararea unei masini inmatriculate pe Bulgaria, dar folosita cu procura in Romania ?
De preferabil, cineva care a trecut prin asta recent, ma gandesc ca nu sunt singurul care vrea sa faca asta smile.gif.
*




Salut, sa iti faca procura notariala in Romania, nu se poate, la fel si contractul.
Din moment ce autoturismul a fost cumparat de catre o alta persoana, fizica sau juridica, printr-un contract notarial, autoturismul nu mai este proprietatea persoanei din acte, deci ar comite o ilegalitate vanzand-o a doua oara. Singura varianta LEGALA este ca tu impreuna cu proprietarul roman (conform contractului) sa mergeti in Bulgaria cu documentele masinii si sa faceti schimbul de proprietate (contract de vanzare-cumparare notarial) si procura. Conform legislatiei bulgare contractul de vanzare-cumparare este valabil doar daca se efectueaza in notariat, la fel si procura.

Asigurarea se poate face de catre oricine si se face pe masina, indiferent de cine o face sau cine conduce masina, ea este valabila (atata timp cat persoana care conduce masina are acest drept); la fel si itp-ul. Va putem ajuta cu efectuarea itp-ului si asigurarii contra unui comision de 100 ron.
sandryn
Salutari,
Am urmatoarea problema: am cumparat o masina din germania, si in baza unei procuri am facut contractu de vanzare cump pe numele unui bulgar (neam cu mine) cand am fost sa fac numerele de toll, in talon nu au vrut sa treaca numele lui ci al meu. Acum vreau sa o inmatriculez in Bulgaria, dar din cate am aflat bulgarii nu vor sa o inmatriculeze pe numele lui (chiar daca contractul e pe numele lui) pt ca in talon apare numele meu, intrebarea e... ce e de facut? cum se poate inmatricula? e valabil contractul initial? se poate face un alt contract de vanzare pe numele bulgarului acolo daca masina nu e inmatriculata la ei?
rodi
Pai de ce nu, tranzactia de vanzare este libera; Bulgarul o cumpara face actele (plateste taxe in BG si pe urma ? cum o exploatezi tu (masina) ?
sibiucabrio
wacko.gif

14 May 2011, 18:42:
salut sant nou pe aici va rog frumos am si eu o antrebare sau 2.vreau sa ami iau o masina amatriculata an bulgaria,o iau de la o persoana care acirculat cu ea an tara. ce acte trebuie facute si ce taxe se mai platesc?mersi frumos excl.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.