Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
LauTM
Am o intrebare?Vreau sa stiu care dintre cauciucuri sint mai bune pentru Dacia,175/70/R13 sau 155/80/R13?Voi care spuneti ca sint mai indicate?Va multumesc!
tatabobu
Mai bune pentru ce?
SiloS
165/70

3 Sep 2007, 13:32:
radmasa.gif
pastrama
Alea din talon!
LauTM
Am pus de 175/70/R13,acuma vad eu!
Kruger
Iti urez succes, arata bine cu 175, dar sa nu ai proleme cu politia. In general daca te vede cu din alea 165, te mai lasa in pace, ca daciile model mai nou oricum le aveau in talon. Dar cu 175 nu te mai pasuieste nimeni.
KTC
Intr-adevar arata mai bine cu 175
Din propia experienta (175 fata cu 175 spate) ... masina se opreste muuuuuult mai repede fata de cele cu 155.
Eu deja vreau sa trec la 185 pe spate si pe fata raman la 175.
Kruger
blink.gif Si eu ma gandeam deja la 195 pe fata, si 210 pe spate...credeti ca exagerez ?
maryus_83
Da
SiloS
Sunt prea grele gumele de care mentionati. Pentru o dacie normala 165/70 sunt potrivite .
Kruger
wacko.gif Era la misto postul meu, in caz ca nu v-ati dat seama. Nevermind me.
brigada_diverse
ca tot se ajunge la subiect, la cati kilometri schimbati anvelopele(pneurile)

mi-a taiat un cretin unul din pneurile de pe spate, e doar usor ciopartit, nu a ajuns la camera. mai merita sa merg asa si sa lipesc ce a facut ala cu Picatura? sau sa schimb anvelopa/anvelopele?
KTC
pe la 50.000 Km stiam ca se schimba un pneu. Acum depinde si de noroc.
Daca ai Montana poate sa te tina si 3 km, daca ai ceva de firma te poate tine si 100.000
Executron
Limita de timp e 4, 5 ani max. SAU 40 mii km din cate stiu eu, dupa aceea exista riscul de explozie si sunt mult mai putin eficiente la franare.

La Dacia am niste Barum all season pe spate din 1999. Sunt cam obosite dar merge pe spate tinand cont ca merg cu masina numai in oras smile.gif
ydaniel
175/65/13;) sunt super;)
brigada_diverse
unde pot gasi jante reconditionate?(ca astea noi ma cam dor la buzunar)
Muttley
QUOTE(LauTM @ 3 Sep 2007, 14:34)
Am pus de 175/70/R13,acuma vad eu!
*


Ai sa vezi ca nu mai are demaraj ca inainte, consumul va creste putin, iar in prima faza dupa cateva mii de km au sa-ti clantane planetarele. Dup-aia va fi randul amortizoarelor.
Toate astea din cauza ca sunt prea grele. Macar le-ai pus pe jante de 5,5?

QUOTE(ydaniel @ 4 Sep 2007, 09:18)
175/65/13;) sunt super;)
*


Corect icon_mrgreen.gif
ydaniel
eu gasisem 185/60/13;) dar cerea prea mult pe ele:( wacko.gif
SiloS
cat ?

eu - > 195/50 = 140 ron .
fiderzen
am gasit eu:2 bucati de 175/50r13 la 1mil bucata,cauciucuri noi,profil in V ...si alte 2...205/60r13..si astea noi la 140ron bucata(aratau ca alea de curse:D )
LauTM
Pe fata am GOOD YEAR si pe spate DUNLOP!Am un coleg la lucru mai in Virsta,si mi-a spus ca el are pe Dacia lui 175/70/R13 de 8 ani si nu are probleme,decit a schimbat planetarele de 2 ori.Acum vom vedea ce o fi.Oricum va multumesc pentru sprijin tuturor.Sa auzim de bine.
ydaniel
QUOTE(SiloS @ 4 Sep 2007, 17:07)
cat ?

eu - > 195/50 = 140 ron .
*


pai 4 buc de 185/60/13=5 mil.nu mai aveam $ ca ii dadusem pe esapament/
KTC
Din curiozitate, ca tot trebuie sa fac un upgrade pe spate si nu vreau sa stau sa umblu tot bucurestiul.

Unde ati gasit 185/R13 SI 195/R13.
Muttley
Aveti mare grija cu ce va incaltati masinile.

Nu pot sa-mi explic la ce va trebuie latime de 185. De 195 nu mai zic. Aveti planetare si amortizoare de rezerva prea multe? Ori va dau banii de benzina afara din casa?!?
175-ul e prea suficient pt Dacie. Compromisul ideal e 175/65. Si late si joase. Daca vreti si mai joase, cel mult 175/60.

Parerea mea...
SiloS
Ce se intampla daca pui mai joase ?
Muttley
Consuma foarte mult, la viteza mare va merge foarte turat, treapta 2 devine treapta 1, simti toate gropile mult mai tare.

Ca + ai demaraj mai bun si stabilitate mai buna.

Din punctul meu de vedere nu merita. Eu mi-am pus 175/65 pentru ca merg foarte mult intre orase. E compromisul ideal pentru mine...
SiloS
Stiam .


radmasa.gif




Vezi tu, faza cu consumul e relativa... depinde cum mergi... in afara daca mergi cu aceeasi turatie ca inainte, consuma o idee mai putin.
Muttley
Pai mergi la aceeasi turatie si masina parcurge o distanta mai scurta! Cum sa consume mai putin?!? Suge nesatula de nu se vede, face vartej in rezervor. Mie-mi consuma cam cu juma' de litru mai mult decat imi lua cu 155/80. Da' stiam asta de inainte. Cauciucurile erau pt motorul de Alpine. D-aia le-am luat.
Si tot d-aia ma mir ca unii vor roti de off-roader. Nu isi dau seama ce-i asteapta...
SiloS
QUOTE
Pai mergi la aceeasi turatie si masina parcurge o distanta mai scurta!


Nuuuuuuuuuuuuu !!! Eu vreau sa ajung la destinatie !!!

Recapitulare :

155/80 - 3000 rpm - tr5 - 100 km/h - consumul depinde de numarul de revolutii si de fortele pe care trebuie sa le invinga motorul pentru a deplasa autoturismul cu 100 .

175/50 - 3000 rpm - tr5 - 90 km/h -consumul depinde de numarul de revolutii ( mai multe cu 10 % decat la 155/80 ) , dar fortele pe care trebuie sa le invinga motorul sunt un pic mai mici , deci mergi cu clapeta de acceleratie mai putin deschisa .

Asa ca pe de o parte tu ai dreptatea ta... la aceeasi distanta masina cu rotile mici face mai multe revolutii -> mai multa benzina consumata .
Totusi insa daca mergi cu o viteza mai mica ar trebui sa consume mai putin .

...cred
Muttley
Si ai si tu la randu' tau dreptatea ta.

Dar daca tu vrei sa ajungi la destinatia aflata la 100 km distanta, cu 155/80 vei parcurge 100 km.
Cu 175/50 vei parcurge tot 100 km, insa masina va crede ca ai parcurs 110. Practic motorul se va invarti in plus pentru alti 10 km. Adica 10% in plus la consum. Deci la un consum normal de 6 la suta va consuma 6.6 la suta (grosier).

Ai dreptatea ta cand zici ca la 90 la ora frecarea cu aerul (cea mai mare dintre rezistentele la inaintare, creste cu patratul vitezei) e mai mica. Dar in cazul asta e nesimnificativa. Mai degraba e compensata de rezistenta la rulare crescuta din cauza latimii mai mari a pneului, adica ce castigi pe mere dai pe banane wink.gif
dstdan
s_a mai raspuns.....155R13 fata. ..spate max. 185R13..din motive ITP, usurintaa si miscare volan, uzura mica caseta directie.....restul e can can!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.