Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Partea din fata a masinii
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cannavaro
Aveam o masca + ochelari care parea deformata si nu se potrivea la dacia mea. Acum am luat una perfect dreapta care la fel nu se potriveste in dreptul radiatorului. Din cate vad aripa din dreapta a fost lovita si indreptata. E posibil ca in urma unui accident in partea frontala toata aceasta parte sa fii fost indreptata sau inlocuita cu alta dar sudata prost?!

Se poate inlocui toata partea frontala fara aripi si capota cu una de la o dacie care nu a suferit vreun accident in partea din fata? Alte sfaturi?
vi_escu
Cauta un tinichigiu bun!
marinush99
normal ca se poate schimba... dar acum depinde la ce te referi: "partea din fata..." doar panoul din fata de care se prinde grila... sau tot trenul fata??? ca si sfatul de mai sus.. tinichigiul bun te poate ajuta... dar sa foloseasca argon excl.gif cel mai bun
pastrama
QUOTE(vi_escu @ 4 Sep 2007, 20:38)
Cauta un tinichigiu bun!
*


up.gif
cannavaro
QUOTE(marinush99 @ 4 Sep 2007, 21:05)
normal ca se poate schimba... dar acum depinde la ce te referi: "partea din fata..." doar panoul din fata de care se prinde grila... sau tot trenul fata??? ca si sfatul de mai sus.. tinichigiul bun te poate ajuta... dar sa foloseasca argon  excl.gif  cel mai bun
*



Cam tot trenul sa zicem, daca asta e termenul corect, cu unul de la o masina care nu a suferit niciun accident pana acum, [partea din fata radiatorului + contraaripile]
Cu ce m-ar ajuta tinichigiul fara sa schimb nimic?
cannavaro
Cum ar fi bine

si

cum e la mine: 2 poze. [ Bleo = eu]

Partea de sus a mastii ar trebui sa intre cat mai mult sub capota dar nu intra!
Ce am mai remarcat este ca , contra-aripile sau semiaripi cum li se spune sunt sudate diferit. la distanta diferita fata de capota. Ele pleaca egal din dreptul radiatorului dar la aripi fac unghiuri diferite. Am incercat eu un desen...
PH-06-BOA
Termenul este - ansamblu de fata - si nu se merita sa pui de la una veche ,ca numai demontarea il distruge, plus ca-i ruginit, la montaj nu vei avea de unde te prinde... . Masoara cateva diagonale, si-ti dai seama daca e montat prost. Corectia p-afara (la ceea ce se vede )o faci masurand 124 cm intre intre aripi ( latimea capotei plus ceva) dupa care faci diagonalele, care trebuie sa fie egale.Le corectezi slabind suruburile ,pui aripa unde trebuie , la nevoie alte gauri, si indreapta capota,daca nu cumva a fost stirbita la montaj.
cannavaro
Intre aripi nu am sigur 124 cm deoarece o aripa e montata prost [indoita indreptata...se vede in poza] si am cam 125 cm.

Contraripile mele am vazut ca sunt bune...dar sunt sudate prost. Ca-n poza din postul anterior fac unghiuri diferite cu aripile. Se pot indrepta sau ?! trebuie altele noi?
Partea din fata e clar ca vine prost...ma uit la alte Dacii 1300 care au masca ca a mea si intra 100% sub capota. La mine intra cat se vede in poza.

Se mai fabrica partea aia ptr 1300?! E identica ca la 1310. Cat costa?

Mersi.
cannavaro
Poze noi!
Partea in care e bagat farul in dreapta nu are aceeasi pozitie ca cea din stanga. Banuiesc ca se poate da mai in fata ... [Am vazut ca Daciile 1300 din fabrica aveau contraaripi care nu permiteau farului sa fie scos prin interior...toata partea din spatele farului era acoperita]
PH-06-BOA
Partea de fata a fost refacuta , cu montaj gresit, grabit, sau de mantuiala. Nu pare exagerat.Vad ca esti din zona mea , te ajut daca treci pe la mine(0723522051).
marinush99
da ai incercat sa reglezi capota.... sa o dai mai in fata f putin dar o sa se vada cam aiurea putin. Interesante contraaripile, nu am mai vazut pana acum asa la 1300.... stiu ca la astea modelul asta nu ai acces la bec doar daca scoti farul- eu asa am
vis-a-vis
QUOTE(pastrama_stelistu @ 5 Sep 2007, 00:49)
QUOTE(vi_escu @ 4 Sep 2007, 20:38)

Cauta un tinichigiu bun!
*


up.gif
*


Daca-s piese de cooperativa, poate sa fie tata tinichigiilor si nu le va aseza perfect 04.gif
PH-06-BOA
Ba se poate sa fie ele si de CAP . " C-o scula buna si-un pic de vaselia faci jumate de meserie". Daca pui si un pic de suflet iese perfect. Nu o spun din nestiinta.
cannavaro
Pe unde stai?
cannavaro
Se mai fabrica / gaseste pe la magazine tot panoul din fata ptr 1300?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.