Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum dreaq se monteaza antena?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Marius97fer
nu reusesc sa scot cablul ala de vine pe sus pe la parbriz...

e vre-un secret ceva? tre sa fac ceva deosebit? sad.gif
antena veche era naspa si am zis sa pun una noua... asta de acum nu stiu cum sa o montez... adica nu stiu cum sa trag cablul ala tampit prin plafon....

cu search am rezolvat mai mult de o gramada...

va rog,
multumesc...
KTC
Desfaci tapiteria de pe stalpul din dreapta(parbriz) si de la usa spre antena bagi o sarma solida pana iese la antena. legi cu scotci cablul de la antena de sarma si pe urma o tragi afara. Eu asa am facut si a mers. Iar de acolo bagi cablul prin stalpul de langa parbriz.

uitasem. inainte de asta trebuie sa dai oglinda de la mijlloc jos si cu chestiile alea de iti tin parasolarele. Si acolo ar fi trebuit sa vezi surubul cu care e prinsa antena.
brigada_diverse
la mine nici macar nu avea fir(sau asa cred). am pus antena noua si firul l-am tras pe langa chelderul de la parbriz si l-am bagat sub bord....

nu am gasit deloc firul de la vechea antena..deaia nici nu cred ca avea
Marius97fer
am reusit... of

am lasat tot firul vechi ca era in regula... am schimbat doar partea de sus... am demontat plafoniera, apoi oglinda si dupa am strans surubul. daca e sa scoateti vreodata firul inarmati-va cu rabdare...

multumesc celor binevoitori...
brigada_diverse
QUOTE(Marius97fer @ 7 Sep 2007, 13:10)
am reusit... of

am lasat tot firul vechi ca era in regula... . daca e sa scoateti vreodata firul inarmati-va cu rabdare...


*



ai totala dreptate, eu am chemat un prieten sa tina antena de sus ca era cam greu si surubul de care se prindea firul era cam scurt
valo
Si mie imi spusese cineva ca trebuie dat parbrizul jos... blink.gif
argon
cat costa o antena de Dacie? cu suport cu tot.
ydaniel
15 lei.NU se desface tapiseria.e un mic tips;)
argon
daca nu se desface tapiseria poate imi explici cum desfac pe cea veche wink.gif
Tiberiu-Andrei
Eu mi-am pus alta fara desfacut nimic,doar alea la retrovizor si parasolar,doar ca firul in locul de prindere
cu antena avea un fel de ochi prin care se baga surubul.acuma e posibil ca ala sa se rupa sau ceva.....oricum recomandabil sa fie 2 persoane si putintica rabdare......eventual un calendar pentru enumerarea sfintilor in caz de nereusita laugh.gif
argon
Am luat una noua cu 15 lei, cu cablu si tot tacamul, firul l-am tras foarte usor, l-am prins de cel vechi, si am tras, a iesit frumos, fara sa ma chinui.

si daca nu e fir vechi tras merge foarte usor, sub suportul ce tine parasolarul, in capat exista o gaura ce se foloseste pentru ghidaj. Pentru exemplificare vedeti aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=699079
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.