Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme mottor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
POPEYE
Salut membrilor am si eu o mik mare problema am o dacie din 1990 si cam am inceput sa am probleme cu motorul adik in ce costa pana cuma vro luna de zile mia mers boboc motorul mi sa ars garnitura de chiloasa am schimbato am schimbat si uleiul am reglat culbutori tot ( un mecanic a facut asta normal ) iar acuma nu mai am demarajul ca inainte dak calc accelatia la fund din prima nu mai pleaka cu scartaituri ci da in nas de parca as cara o remorca dupa mine incarcata eu sunt pe GPL sa fie din cauza asta nu e reglat calumea nu stiu care ar fi problema si imi bea foarte multa apa iar la mers cate odata imi mai da rateuri sad.gif( hellpp me plz cu niste inf sau ce as putea sa ii fac sa o fac sa mearga ca inainte multumesc anticipat
brigada_diverse
pai, daca da rateuri, verifica amestecul carburant, avansul, bujiile , fisele, capacul de delcou, platina

evetual curata carburatorul, si filtrul de benzina schimbat

daca bujiile au culoarea aia caramizie inseamna ca nu e problema de la ele, nici de la fise.

Merced
Cine stie ce lucrare de florile marului ti-a facut mecanicul ala. Deja daca "mananca" apa trebuie sa te intrebi ce se intampla cu ea. Cumva ai nivelul de ulei mai crescut decat trebuie si a ajuns in motor? Daca iti baga apa intr-un cilindru(asta ar insemna garnitura de chiuloasa sparta iar) se intelege comportamentul lenes al motorului datorat unei compresii 0 pe la unul din cilindrii...
Sfatul meu, du-o la cineva care chiar stie despre ce e vorba.
POPEYE
filru de benzina nu cred ca ar trebui curatat ca doar merg pe gaz pe benzina nu am mai mers de mult fisele sunt de fibra optica adik asa mia spus vanzatorul sunt schimbate de curand bujiile romanesti si acuma au culoare caramizie nu sunt negre ( afumate ) motorul imi merge foarte bine la relantiu si cand o accelerez dak nu e bagata in viteza dar cand sunt pe drum cu ea in viteza incep problemele si nu stiu dc sad.gif(
MAS
Problema e simpla: papa apa, atunci garnitura de chiulasa e dusa si pestisorii isi fac de cap prin unul sau mai multi cilindri... Schimba garnitura, planezi chiulasa, si gata...

L.E: Dar cand ti-a schimbat garnitura, ai dus chiulasa la planat? Ca daca n-ai dus-o, atunci garnitura nu inchide etans si d-aia scapa apa... Chiulasa se deformeaza d ela caldura, de aceea, la fiecare schimbare a garniturii "se ia" un pic din ea astfel incat sa fie perfect plana. Dac anu a fost planata, sau nu a fost planata cum trebuie, atunci etanseizarea nu se realizeaza, si de-aici ai problemele...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.