Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cutie Dacia 1310 Li
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
puikan
smile.gif Sal baieti.Am o berlina din 2004 si merge perfect cu o exceptie ce incepe sa deranjeze.Uneori nici de-a 'reaq nu vrea sa intre in a I-a, intra defapt da tre sa dau a 2 si dupaia 1, alteori merge mai ceva ca la bmw biggrin.gif .Cel de la care am luat-o mi-a zis ca el decat la ultima revizie a verificat uleiu la cutie si a zis ca era super ok(asta la 25.000), acu are 60.000.Nu consuma ulei mere perfect decat chestia asta.piesa aia de dedesupt cu niste articulatii care baga in viteza e aproape noua!Cam ce ziceti ca ar avea?
Va multzumesc anticipat smile.gif
brigada_diverse
asa mai pateste si a mea.

incearca sa nu o bagi in viteza cu miscari lente, ci cu o miscare brusca

la mine merge de fiecare data cu metoda asta
argon
cand bagi in treapta 1 si nu intra, masina sta pe loc?
Ov
o fi schimbat patina aia care zici tu ca-i aproape noua si o fi fost montata prost.
ionutctn
La introducerea in viteze problema este de pozitie in care este schimbatorul cand introduci. Poti sa dai si cu ciocanul sau ranga, daca nu e pe pozitia potrivita treptei respective nu va intra ci vei strica ceva. E ceva aiurea reglat pe acolo.
puikan
Nush ce sa mai zic, in dim asta am venit cu ea de la munca si mi-a mers perfect.Nu stiu cat o fi faza cu pozitia schimbatorului pentru ca da-o incolo doar stiu unde este treapta unu,ca-s obisnuit cu ea, mai probabil sa fie ceva dereglat pe acolo.Si apare pb asta cand si cand, fie in mers fie la plecarea de pe loc.Oricum zilele astea trebuie sa fac schimbu la ulei, filtru si o sa iau si pentru cutie, iar cu ocazia asta o duc si la un service, pentru ca de la revizia de 25.000 nu a mai vazut-o nici un mecanic, in rest masina merge foarte bine pentru o dacie . biggrin.gif .Va multzumesc inca o data pentru raspunsuri, revin sa va zic cum s-a rezolvat si de la ce era.
argon
te intrebam pentru ca in mers chiar si incet e normal sa nu intre usor in treapta 1.
puikan
De exemplu la semafor, o scot pe liber, si cand sa plec de pe loc, ma trezesc ca ma claxoneaza aia din spate ca nu plec mai repede (asta cand nu vrea sa intre), da se rezolva ca dau repede a 2-a si dupaia a 1-a repede si asa intra,si chestia asta mi se poate intampla si de cateva ori pe zi.
Ov
ambreiajul pe unde iti tine? sus/jos ?
puikan
tine destul de sus, plus ca este foarte tare, mi s-a spus ca este placa de presiune neuzata.Oricum orice ar fi o sa ma duc cu ea la service.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.