Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cand franez, zgomot ciudat roti fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dragoselu
Salutari! Gata cu vacanta de vara, de luni incepe scoala si pentru profi, printre care si eu.
Acum sunt pe dial-up undeva la tara si nu pot povesti cum a fost in turul Romaniei, dar
cand ajung acasa voi posta impresiile de calatorie cat si frumoase poze.

Dar nu asta e tocmai problema aici, ci la masina. Aud un fel de zgomot (ca si cum
s-ar freca doua bucati de metal) cand franez la rotile din fata,
zgomotul persista mai tare si se aude un fel de uruitura cand
masina aproape ca se opreste. Ce Dzeu ar putea fi?
Am facut 5000 de km fara cea mai mica problema, poate doar ca mai fierbea apa
cand am trecut Transfagarasanul si Cheile Bicazului in vara. smile.gif, cu Dacia bineinteles.

Va multumesc si astept sa ajung acasa cu bine duminica,

Dragos
Devils
placute frana uzate.
vi_escu
Schimba rapid placutele nu umbla asa: poti sa bulesti si discurile (astea sunt mai scumpe) si ce e mai grav frana isi pierde eficienta!
geopsi
da. si io am patit la fel zilele trecute. 2placheti noi de la fermit si gata. haraitu e ca se freaca fier pe fier!
MECCA
Am si eu o problema la franele mele, in sensul ca pedala de frana este foarte elastica, parca as calca cu piciorul pe un cauciuc.Franele tin, fara probleme, singura problema este elasticitatea pedalei.Ce poate fi?
vi_escu
Aer in sistem. Aeriseste corect instalatia de franare. Cauta pe forum.
CriSTI68
la mine nu inteleg de ce toti care o conduc se vaita ca am pedala foarte moale, de oprit se opreste imediat cum o calci, am facut toate testele posibile la frane si merg OK smile.gif
psihoursu
asa e si a mea pedala dar nu ma deranjeaza. Singura probleme este cand conduc loganul lui tata. Mereu cand pun frana musc din volan tongue.gif
Merced
Frana d-aia tip Logan, care incepe sa tina cum apesi cat de putin pedala, am prins pe o rabla de camioneta cu care am avut niste treaba. Sincer imi place sa am servofrana, ma bucur de existenta ei pe Cielo, dar acolo nu tine cum apesi cativa milimetri, tine dupa primul centimetru si din ce in ce mai bine daca o calci mai jos(la un Logan cu care am dat o tura am ramas dezamagit, tinea constant de sus pana jos smile.gif ) dar cateodata imi place si frana clasica, cum am pe Dacia din semnatura, cu circuit simplu si fara servo. Parca da un feeling mai realist, ca la bicicleta, daca o apesi putin abia tine, daca apesi pana jos incepe sa tina. biggrin.gif
Am mers dintr-o conjunctura dubioasa cu un Aro 10 din '81 acum doua zile, care la fel, n-avea servo. Am ramas surprins. Pedala de frana era extrem de tare, si cred ca facea maxim 1 cm cursa, ca sa compar cu tot cu bicicletele, parca era cablul foarte strans. Dubioasa functionare, dar tinea. icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.