Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme incarcare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
DannY_SmekeruL
am si eu o problema.de curand am schimbat releul de incarcare vechi(mecanic) cu unul nou (electronic) si acum pe timp de noapte cand aprind farurile (faza scurta) imi scade tensiunea,daca dau faza lunga nu mai vad nimik pe drum.am schimbat releul cu altul (tot electronic)dar nimik.mentionez ca am o dacie 1310 din '85.bateria este noua(6 luni).va multumesc pentru raspunsuri.
julian_www
Du-te la un electrician sa vada daca l-ai montat corect. Ai grija ca releul electronic se leaga un pic diferit de cel mecanic.
carmechanic
Salut !

Daca simptomele pe care le descrii au aparut brusc dupa ce ai schimbat
releul regulator,atunci mai mult ca sigur ca hiba provine de la conectarea
gresita a acestuia.

Mai spune-ne mai multe detalii: ce tip de releu electronic - cu sau fara
compararea tensiunii acumulatorului. (are sau nu un fir suplimentar care
se conecteaza la borna + a acumulatorului ?)

Daca releul electronic este corect conectat, ramine sa verifici starea alternatorului,
si incepi cu periile,vezi in ce stare sunt, verifica apasarea lor pe inelele de cupru.
Apoi poti sa verific si diodele cu un multimetru obisnuit.
De asemenea verifica infasurarile statorului - sa nu aiba careva spire in scurt (!!!)

O ultima chestie,dar foarte importanta: borna de conectare a alternatorului
cu masa sa fie in perfecta stare. (-) (cablul ala scurt din tresa de Cu sau Otel)

Succes !
bygy007
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=103488

problema ta este de la alternator sau releu , cele doua linkuri se refera la problema ta

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=496492
DannY_SmekeruL
problema cred ca se va rezolva dupa ce voi schimba diodele de pe puntea redresoare.deoarece am gasit unele diode bubuite.sper sa se rezolve problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.