Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pompa frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nad
Azi am observat ca pe partea inferioara a pompei de frana (4 conducte) cateva picaturi de lichid,oare or fi acele garnituri dintre corpul pompei si rezervorul de lichid? numai ce le-am schimbat de 3 luni
Minel
Daca ti se prelinge din partea stanga a pompei ,(cum stai la volan) poate sa fie de la purja de aerisire sau sa ti se fi dus garniturile de la circuitul de by-pass si sa iti curga pe la sonda ,daca este din partea dreapta ,verifica acele garnituri de la vasul de lichid,apropo depinde ce lichid de frana folosesti , ca unele iti mananca garniturile ,ai frane bune ????
nad
Da am frane bune si folosesc dot 3,dar ma ingrijorez sa nu cumva dupa un timp uitand de problema sa raman fara lichid si fara frane.Am sa incerc saptamana ce vine sa le schimb.
ATM
De schimbat n-ar fi greu, dar vezi CU CE le schimbi. Dupa o raita prin service, baietii de-acolo mi-au umblat pe la saboti , in fine, au lucrat si la vasul expansor, s-au dus garniturile (ce-i drept vechi), am zis si eu sa le schimb. Ei, vreau sa spun ca doar al 4-lea set de garnituri, pe incercatelea, demontatelea si injuratelea, a mers (si merge in continuare), restul curgeau de parca era ciutura, etansare 0. Garniturile astea bune-s de Fartec parca....poate gasesti de astea.
nad
ok am inteles ,am sa le schimb,dar mai am o nelamurire,dupa schimbarea garniturilor trebuie sa aerisesc toata instalatia sau numai pompa
Minel
Normal ca trebuie sa aerisesti toata instalatia, ca atunci cand desfaci conductele si le montezi la pompa fi sigur ca o sa ai frane tongue.gif , neaparat daca ti la "sanatatea ta " sa iti faci aerisire si poate si o verificare a tuturor componentelor sistemului de franare,in fond este viata ta in joc, bafta !!1 biggrin.gif
nad
Ma gandeam ca se poate schimba acele garnituri fara demontare pompa sau conducte ca doar sunt intre corpul pompei si acel rezervor de plastic
Minel
Am scris "normal " pt ca eu asa am facut ,ma rog,daca ti la siguranta ta,poti sa verifici si restul sistemului de franare ,ca nu poti fi niciodata 100% sigur pe frane ,apropo acele garnituri de la vasul de lichid poti sa le schimbi fara la aerisesti pompa ,acum ramane la latitudinea ta ce vrei sa faci !!!
nad
OK Minel,am sa incerc (nu stiu cum)si o sa va spun cum am facut si cu ce rezultate
alecsz99
Am avut o problema asemanatoare. In cazul meu a fost vorba de rezervorul de lichid in sine...care era foarte putin crapat in partea de jos si care astfel pierdea lichid.


S-a rezolvat prin inlocuirea rezervorului...cu unul de Oltcit original si neschimbat in aproape 400.000 km de rulare, inainte ca masina sa isi gaseasca meritata odihna.


Respectivul rezervor inca functioneaza fara probleme! biggrin.gif
unikat45
verifica rezervoru...... si eu am patit la fel.. credeam ca e de la garnituri si de fapt era rezervorul... plesnit intre cele 2 corpuri.... garniturile le-am luat de pomana:))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.