Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lampa Ceata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
RIon
Intr-o seara observ lampa ceata stanga fara activitate. Schimb halogenul in 3 minute, totul ok. A doua seara, lampa dreapta, kaput!!! Cumpar alt halogen, nimic. Dau cu sprey contacte/zgariu contactele - nimic...
Nu cred sa se fi intrerupt firul pe undeva, asa dintr-o data... am tras un pic, le-am si rasucit nitel....ce as putea face? Daca pun voltmetrul pe fire, cu contactul lampi ceata ON, ce ar trebui sa arate? Poate ca e intrerupt, dar...?????? Cum se verifica exact, sa nu mai merg la un electrician, nu ca ar costa mult, dar astia ai mei n-are timp cand vrea muschii mei dom'le...smile.gif
Am pus si halogenul direct pe fire, nu in suportul lampii, nu merge.
O fi vreo siguranta separata dreapta/stanga:)?
Cine are o idee, farurile-mi sunt bune, insa daca tot am lampi de ceata, pe ceata e bine sa le folosesc, sa fiu mai bine vazut:)
Please help. 10X

PS - a se citi in loc de lampa ceata - proiector ceata fata... altfel ma cearta Silviu aka SYL:)
paulp
verifica releul
e in dreapta in dreptul farului
RIon
are releu separat fiecare ,,proiector"? s-o fi blocat? ars? are si proiectorul asta releu...hmmmm...
paulp
Da, teoretic fiecare are releul lui, dar e posibil sa trebuiasca doar curatat.
Oricum un releu e vreo 50K unu de calitate....
cristimm
E un singur releu pt. ambele proiectoare. Daca un proiector iti merge iar celalalt nu, verifica firele de la releu la proiectorul respectiv.
ali73
Pana la proiectorul din stanga vine un singur fir de "+" pt. Ambele lampi.de aici pleaca plusul si pt. Proiectorul din dreapta.firul de masa"-" trebuie sa fie langa fiecare lampa legat la caroserie.acum tu trebuie sa distingi care sunt firele care ajung la lampi.cu un alt bec la care legi 2 fire te conectezi la minusul bateriei cu un fir , iar celalalt fir il pui pe plusul care vine de la releu(la ambele lampi).daca la o lampa se aprinde iar la alta nu ,firul de legatura dintre lampi este rupt.daca se aprind amandoua,iti lipseste minusul la lampa care nu se aprinde.deci vei inlocui firul care se leaga la masa(caroserie)


ph34r.gif
Ov
vezi sa nu fi pus mana direct pe bec (pe sticla), ca se arde imediat (valabil doar pt halogen). Poate ai ars becul
RIon
Nu am pus mana pe halogen. Cum pot masura cu voltmetrul (ca sa imi dau seama daca nu sunt intrerupte firele) si ce valori ar trebui sa imi arate?
RIon
chiar nimeni nimic? cum masor mah?
Daddy
Pune aparatul pe firul de plus si pe caroserie, daca se misca acul pe la 10 - 14 v atunci nu ai masa, verific-o , e pe langa far. Daca nu ai nimic verifica firul de plus.
RIon
Mama si ce logic e. Danke. Deci cu releul nu am treaba... vreun contact e pana la urma damn it...
RIon
REZOLVAT!
Am scos proiectoarele din bara, le-am luat in casa si le-am facut baita!
ªmirgheluit contactele, pus H3 Philips 30% more light, merge ok. Am reconstruit spatele unuia, ca era spart si intra apa la greu cand ploua, cam tot ce arunca roata, cu banda adeziva.
Merg OK, for now:)
Dupa baiþã lumina e mult mai alba, a si curs muuuult jeg din ele, erau opace/galbene...acu' ca noi.
paulp
Daca tot nu vrei sa ai apa in proiectiare sau claxon, fa o investitie si cumpara aparatorile din fata la roata, ca la Nova nu sint din fabrica, dar se potrivesc foarte bine cele de la DSN (EU MI-AM PUS).
adumitrachy
Cu ce ti-ai curatat sticla la proiectoare de ti-au iesit iar albe?
RIon
La mine sunt aparatorile alea...
Mai, o sa razi, le-am facut o baita de 5 minute cu Ariel:) Dar a fost eficienta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.