Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la frane?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
hirschpek
Cand plec dimineata de acasa,timp de 1-2km se pare ca rotile din fata,una sau amandoua sunt semiblocate. In timpul asta daca apas pe frana masina franeaza.
Dupa ce merg un pic totul revine la normal in schimb se aude un harjait in fata care ramane constant chiar daca merg mai repede sau mai incet.
Minel
In primul rand verifica starea pistonaselor din etrieri si placutele de frana si apoi curata suportii placutelor si unge un pic cu lichid de frana urechile placutelor si apoi descrie daca doresti ce ii ala "harjait " huh.gif
MECCA
dupa curatare daca tot sta se infraneaza masina, slabeste un pic pompa de frana si vezi cum se comporta.Daca isi da drumul mai regleaza un pic tija de la servo
marinush99
ai schimbat vreodata garniturile de la pistonase.... eu zic mai intai, daca pana acum ceva timp nu ai avut probleme, sa umbli doar la etrieri cureti pistonasele si pui garnituri noi si pe urma daca tot asa iti face umbla la pompa. Poate sa fie doar pistonasele... sa lucreze greu
briobit
imi cer scuze daca nu mai deschid alt topic si cu bunavointa autorului pun si eu o problema tot legata de frane.... in momentul in care franez masina franeaza in hopuri adica in sensul daca imi fixez o pozitie a pedalei de frana si mentin asa masina nu franeaza lin ci in hopuri de parca ar fi ceva oval sa nu stiu cum sa ma exprim si faza e ca la viteze mici se simte cel mai nasol adica la un 10km la ora parca merg cu caruta cand franez ..... la viteze mari nu se simte ..... fac niste precizari pe spate am schimbat pistonase noi pompa de frana noua, tevile de cupru de pe spate care vin in T-ul ala noi, T schimbat, surubu ala care vin in T schimbat furtunul care pleaca din Tmai departe schimbat (am dacia 1300 cu pompa de frana simpla cu 3 tevi) ferodourile pe spate sunt cam jumate tocite adica mai merg, pe fata nu stiu starea placutelor(cand franez nu scartie nimic nu harjaie nimic) si alta problema "minora" ar fi ca nu se blocheaza rotile de nici o culoare (m-am urcat la 60 la ora pe pedala de frana, m-am oprit in distanta rezonabila, nu trage in nici o parte dar nu se blocheaza rotile ... daca aveti timp si pentru mine va multumesc anticipat
ATM
Foarte posibil la tine sa ai discurile fata ovalizate (deformare axiala, placutele nu mai calca pe acelasi unghi si aceeasi distanta constanta pe disc, si bineinteles ca frana cand tine, cand nu tine, depinzand de distanta la care discul se afla de placuta la un moment dat). De obicei un disc ovalizat opreste masina in hopuri la viteze mici si induce tremuraturi in pedala de frana la viteze mari - e cazul si la tine?
Cu blocatul franelor, unde e problema, daca zici fa franeaza OK? ce n-as da sa am si eu asa...conform manualului rotile (mai ales cele spate) NU trebuie sa se blocheze la frana; in momentul blocajului distanta de franare creste si manevrabilitatea este diminuata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.