Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema GPL,nu am gasit nimic pe forum asemanator.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
lucifer5
Salut ,dupa cum am scris si in titlu am cautat un topic care sa descrie rezolvarea problemei mele asa ca am deschis eu un topic pe tema aceasta .Am instalatie gpl Lovato pe un break (an fabricatie 1998) din anul 2004 cand instalatia a fost montata nu am avut nici un fel de problema cu ea (masina avea 25000km la instalare, acum are 80000 km,deci doar vreo 30000 km pe gaz) ,am fost plecat in concediu 3 saptamani in concediu iar masina am lasat-o in fata blocului dupa ce m-am intors a inceput sa se auda pentru o secunda un "clang" in butelie cand trec de 2000 de ture ,numai la schimbarea vitezelor .Motorul se comporta normal dar am impresia ca pentru o secunda se decupleaza gazul.Acelasi lucru se intampla si dupa ce trec de 2000 de ture si incetinesc brusc,daca incetinesc usor acest sunet dispare dar intotdeauna apare in momentul accelerarii si a schimbarii vitezelor.
Am observat ca la butelie inauntrul capacului de plastic exista un surub care banuiesc ca regleaza iesirea gazului din butelie ,la mine este la maxim ,este normal?
Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat.
$$ilvviu
Alimentarea se taie cand gazul care iese din butelie depaseste un anumit debit, asta pt protectie in caz de fisurare a conductei de gaz.
Posibil sa ai o pierdere pe undeva, care insumata cu consumul la peste 2000 rot/min sa declanseze inchiderea supapei.
Sau e doar o problema electrica. Verifica siguranta instalatiei de gaz, masa, etc.
bygy007
ai observat daca intrerupe un pic daca in interval de 2-3 sec nu este produsa o scinteie automat se inchid supapele de gaz pentru ca in cazul opririi motorului sa nu se produca o explozie

acel surub este un robinet care inchide gazul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.