Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pierd Ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
CriSTI68
am spalat motorul acum 2 saptamani, si am observat azi ca la bujia de langa radiator este plin...jegoasa....murdara....prelinsa....varza de ulei, cauze ?? garnitura de chiuloasa pe duca ?
unikat45
ne-etanseitate la nivelul filetului bujiei ....sau motorul pe duca... la mine asa facea .. scapa ulei si pe acolo........
poate curge pe la garnitura capacului de culbutori..
scoate fum albastru cand accelerezi.. ?daca da trebuie reparat motorul...
CriSTI68
nu scoate... motorul are revizia facuta si este ok mai duce inca, sar putea de la capac
marius-gabriel
silicon rosu si ai rezolvat problema.
probabil ai strans capacul de la culbutori prea tare.
nu se vede stramb?
sorin1983
schimba saiba bujiei cu alta mai carnoasa si strange un pic mai bine bujia respectiva...
la capac incearca sa cauti o garnitura buna... eventual la dezmembrari ca noua am cautat si eu si pauza! cu silicon mi se pare tiganie... eventual pune negru smile.gif
mad toz
Io am schimbat saptamana trecuta garnitura de chiuloasa dar nu aveam probleme cu uleiul pe langa bujii,mie imi ajungea ulei in apa.
CriSTI68
ma uitai mai bine nu curge pe la bujie, am oun contur de ulei la capac care curge pe langa bujie si se face apoi conturul la chiuloasa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.