Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: stropitor parbriz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
geopsi
de azi vad ca nu imi mai merge. am incercat sa mut putin duza din dreapta si dupa a mai mers putin si si apoi doar se aude sunetul acela dar doar se mai prelinge putin pe langa duze. lichid este, in rest ce ar putea fi??? cred ca totusi functioneaza pt ca se aude sunetul acela dar nu scoate.
brigada_diverse
se numesc duze de stropire parbriz
verifica pompa, furtune infundate, furtune strangulate, imbinari pe la care scapa presiune

<span class='edit'>25 Sep 2007, 20:36:</span>
este un T, unde vin furtunele de la duze si de la pompa, scoti furtunul de la pompa si pui pe cineva sa o alimenteze din amsina sau faci vreun contact pe acolo si daca scoate jet puternic pe furtunu ala, continui cu verificarile pe la duze si pe furtunele lor

pot sa fie duzele infundate, dar poti schimba toate 3 furtunele, de la pompa la T, de la T la duze(2 furtune) si duzele, kitul de shcimbare se gasete la vreo 3,5 RON

whitecar
Sper sa te ajute ce este descris aici :
http://www.daciaclub.ro/stropitoare-parbri...nala-t2454.html
Bafta
mirceas
se poate intampla daca mergi pe drum cu mult praf. se infunda duzele. ori le suflii, ori le schimbi, sunt cum se zicea foarte ieftine, tot setul care include furtune, t-eu, duze (fabricate de redplast).

o singura observatie: duzele astea mai noi sunt rotunde si sistemul de prindere de tabla nu e identic cu cel al daciilor mai vechi (care folosesc o fel de clema). o sa fi nevoit sa mai tai putin din ele ca sa intre...
argon
e de la pompa probabil..
Tossi
In vara cand am vopsit masinutza am schimbat si stropitoarele de parbriz cu unele de Logan, duble, care sunt mai ok, ca acoperire, dar golesc foarte repede rezervorul de lichid.
andrei041
Daca presiune este si nu pierzi pe traseu lichidul ... incearca cu un ac de cusut sa desfunzi orificiul din duza. Si eu m'am trezit cu ele obturate dupa ce nu le mai folosisem o vreme
geopsi
io le=-am cam folosit, faza a fost ca au stripit putin si apoi nu a mai mers. motorasul cred ca merge pentru ca se aude un bazait cand apas maneta. o sa mai incerc sa incerc sa le curat! ca nu mi-ar fi de bani dar nu stiu sa le montez si mie greu sa ajung la mecanic.multumesc mult, o sa revin dupa ce o sa le suflu sau bag un bold!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.