Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iar da erori!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
asarban
Ete ce zice:
Fatal error: Allowed memory size of 72993623 bytes exhausted (tried to allocate 44 bytes) in /var/www/daciaclub/sources/functions.php on line 279

De la noi sau de la ei?
laufery6
Si la mine mai apare o astfel de eroare.Dau refresh si merge.
laufery6
Mi-a dat urmatoarea eroare. De 5 minute pana acum.
GeorgeB
si la mine. cred ca lucrau cei de la invision pe server.
laufery6
Tot ce se poate.
Ov
si mie
Mache
La mine abia acum si-a revenit.
luxcor
si la mine si-a revenit ... ca erau prea multe conexiuni deodata ... si nu mai incapea si a mea ... uuuffff am scapat ... bine ca si-a revenit ...
alex
QUOTE(sod)
este posibil sa dea; serverul mysql accepta maxim 300 conexiuni simultane, si uneori sunt mai multi useri plus vizitatori. Limita de 300 nu e negociabila, prefer sa dea uneori acel mesaj decat sa o ia la vale masina. Cand vi se intampla, dati refresh pana merge.


http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=8028
LucVer
Ce se intampla cu formatul forumului?

Nu mai vad posturile ci numai un tree cu autorii si cateva cuvinte din mesaj, cu denumirea "Posts in this topic"!

Oi fi facut eu vreo setare aiurea (adica inconstienta)? blink.gif
LucVer
Scuze! Sunt un idiot! Il pusesem pe [Outline]! wacko.gif
sod
va sunt dator cu o explicatie; acest forum are un trafic impresionant, stresul asupra serverului este destul de mare. Si eu si colegii mei facem tot ce ne sta in putinta sa evitam situatiile in care apar aceste erori. Daca ele mai apar, incercati si voi dupa 3-4 minute.
Studiem acum posibilitatea ca baza de date sa fie tinuta pe alt server dedicat, ceea ce ar duce la o scalabilitate mult imbunatatita. Ideal ar fi sa tinem forumul pe masinile de la noi de la Uniques care sunt mult mai puternice, dar cum traficul ajunge uneori si la 2Mbs, costurile in .ro ar fi exorbitante. Deci, sa incercam sa ne descurcam cu ce avem. Multumesc pentru intelegere.
costi
si eu l-am pus pe Outline - dar nu stiu cind/cum
Cum il scot ?

nevermind l-am scos
Ake
Intrebare pentru admini sau cine mai stie cum functioneaza forumul:
de vineri 26.11.04 seara pana luni 29.11.04 la pranz n-am putut sa ma conectez de nici o culoare la daciaclub.ro
Am primit error 404 -page not found sau cam asa ceva indiferent de tipul de conexiune si provider (cablu, dial-up, astral, rdslink)

S-a intamplat ceva cu forumul zilele astea, sau am avut BAN?
Sau are legatura cu alegerile? (spun asta pentru ca n-am reusit sa intru pe nici un site din numerioasele care contineau stenograme, nici pe catavencu.ro, nici pe basescu.ro, dar puteam intra pe toate balariile.)
mersi
Pedro
mySQL error: Too many connections
mySQL error code:
Date: Tuesday 30th of November 2004 12:48:39 PM

Si la mine!
sod
nu cred ca e necesar sa anuntati de fiecare data cand se depaseste numarul de conexiuni; vedem si noi asta.

ake: forumul a mers in perioada aia, nu a fost de la noi problema ta
Pedro
Incep sa intru din ce in ce mai greu din cauza traficului
Sclaud
Incepe sa devina foarte enervanta chestia asta cu "Too many connections" ... really !!! Pana acum la mine a fost doar sporadica dar astazi nu cred ca o sa reusesc sa citesc forumul toata ziua ! Din 2 in 2 minute imi baga cate o eroare dinasta si ma mai pot conecta dupa vreo 30 minute ...
Valentine
Si eu am patit pentru 30 minute. Ideea e ca 300 de connections nu inseamna neaparat 300 de utilizatori distincti ... poate insemna la fel de bine si un singur utilizator cu 300 de ferestre deschise mad.gif ... cei care aveti aceste obicei-uri va rugam solemn sa incetati a le practica pana nu se mareste aceasta limita de 300 de conexiuni .... please ... unsure.gif
GeorgeB
limita nu cred ca se va modifica prea curand ! oricum eu nu mai deschid decat 2 ferestre !
Valentine
QUOTE(GeorgeB @ 2 Dec 2004, 12:52)
limita nu cred ca se va modifica prea curand !
*

Pai in cazul asta, e o problema!

Erau cca 70 de useri online cand a picat azi, deci vine o medie de 4-5 ferestre pe caciula. Ia vedeti fiecare cum taiati din asta, ca nu mai merge ... si la propriu si la figurat biggrin.gif smile.gif
Sclaud
Eu am intotdeauna o singura fereastra deschisa ... pentru ca stiu ce inseamna problema cu "zeci de ferestre deschise" !!!
sod
limita se refera la numarul de conexiuni facute de php catre mysql, nu la numarul de ferestre deschise.

Oricum, din loguri se observa o congestie de cam 30 de minute. De aici si pana la declaratii de genul ca nu am putut intra toata ziua pe forum e o distanta cam mare, zic eu.
Ake
QUOTE(sod @ 2 Dec 2004, 15:28)
Oricum, din loguri se observa o congestie de cam 30 de minute. De aici si pana la declaratii de genul ca nu am putut intra toata ziua pe forum e o distanta cam mare, zic eu.
*


Dar eu nu ziceam ca-mi da vreo eroare, pur si simplu tot timpul (idiferent de tipul de conexiune sau computer) browserele se comportau ca si cum site-ul n-ar fi existat. Am incercat si cu "traceroute" si tot negativ am primit. Si aceleasi simptome le aveau dupa cum am spus si la alte site-uri pe care le-am incercat in zilele respective - cele cu stenograme, site-ul lui Basescu, ba chiar si site-ul firmei mele.
Am pus intrebarea atunci in ideea ca printr-o coincidenta, sa fie cumva toate gazduite pe acelasi server, care sa fi cazut (mi s-a mai intamplat mai demult o chestie similara, cand alaturi de site-ul nostru cazusera si site-urile mai multor colaboratori de-ai nostri iar ulterior am aflat ca toti foloseam acelasi hosting)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.