Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [PROPUNERE] Coltisorul cu accidente
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
adip
Ideea a plecat de la topicul despre moartea Micutzu care a fost inchis, probabil pentru a nu se inflama spiritele in continuare.
In urma unui schimb de pm-uri cu Claus, m-am gandit ca poate ar avea sens un topic de genul asta, sa-l numim "Coltisorul accidentelor" (TM Claus), care va functiona moderat pentru a preveni flamele si a concentra cat mai multa informatie utila. Alaturand-ul topicurilor cu reclame despre siguranta rutiera cred ca ar avea oarece efect (a se citi > 0), fiindca e posibil ca, mentionand accidente de genul celui de pe Plevnei, ar putea aparea ca victime persoane cunoscute noua.
Daca nu putem confisca masini sau interzice accesul pe sosele (care, apropo, sunt ale tuturor, nu doar ale shumaharilor de linie dreapta), putem macar sa incercam sa trezim un pic din constiinta celor cu viteza in sange.
Multumesc

Semnat: Cineva caruia nu-i e jena sa dea 6000rpm masinii in sarcina, dar care vrea ca si copilul din masina sa atinga varsta la care sa-si poata lua carnetul de sofer.
R19/16v
Sustin propunerea! up.gif si propun un poll?!
adip
R19/16v: done, tks smile.gif
Duyu
Cred ca este o idee foarte buna! up.gif
Bliss
De ce nu o sectiune dedicata? Fiecare accident cu thread-ul si comentariile sale.
Shush
Bun ar fi un topic unde sa fie prezentate obiectiv unele accidente (accentul fiind pus pe cauze si pe urmari), bineinteles scopul fiind prevenirea altora. Fara comentarii inutile si strict subiective !
xcss
De acord!
Sony
Votat pentru!
radian
Pentru
pastrama
DA!
deconectat
QUOTE(Bliss @ 30 Sep 2007, 16:21)
De ce nu o sectiune dedicata? Fiecare accident cu thread-ul si comentariile sale.
*




QUOTE(Shush @ 30 Sep 2007, 17:01)
Bun ar fi un topic unde sa fie prezentate obiectiv unele accidente (accentul fiind pus pe cauze si pe urmari), bineinteles scopul fiind prevenirea altora. Fara comentarii inutile si strict subiective !
*



Cred ca o combinatie intre cele 2 ar fi ideala. Cu reguli clare de postare, ca sa nu munceasca saracii moderatori inutil.
l@u
+1
dil
Ar fi bine sa fie o sectiune 'Accidentele si prevenirea lor'.

Si eu sunt pentru.
LuluMOB
Da.
vis-a-vis
Nu va fi decat un alt topic de cearta, parerea mea, asa ca (ca un pacifist ce ma aflu radmasa.gif ), am votat nu... blush.gif
argon
eu am votat ultima varaianta blush.gif
zanga
Pentru !
alecsz99
Initiativa de laudat!
Supapa_jR
DA!
btw...nu sunt aparatorul inconstientilor...dar prea mult se ataca unii ca ei stiu soferie si conduc ca niste cizme...totusi propun sa facem si noi mai multe campanii ... pe forum si eventual prin flyere daca ajungem la un nivel pentru ca disperatii,soferii prosti si soferii teribilisti sa nu ne lase fara familii...eu copii inca nu am...dar...tinand cont ca am o pasiune periculoasa si anume motociclismul cunosc pericolele de pe sosele putin altfel decat soferii.propun un schimb de campanii intre forumuri,gen campania anti accidente moto...sa fie mediatizata si pe daciaclub,pe daewoo am vazut ca deja e...si alte forumuri...poate asa o sa avem si noi un trafic sigur pt toate categoriile de oameni.
semit
I agree
Jack Daniel's
Adip, da-i inainte...din partea mea ai un DA ! smile.gif
preghicialex
Da-i sa sune! Dar asa ca o idee, un topic de genul "Ce ati mai vazut prin romania" nu ar strica. In sensul de: comentariile interzise... sanctiunea suspendarea pe 3 zile. De ce propun asa ceva? Pentru ca intotdeauna se gaseste careva care sa comenteze, care sa fie lezat de ce s-a spus sau mai stiu eu ce. Deasemenea reguli stricte la postare. Poze, locatie, desfasurarea evenimentelor ce au provocat accidentele, fara concluzii personale sau atacuri la persoana, ca oricum nu ajuta la nimic nici pe cei morti nici pe cei vinovati. Deasemenea poate un titlu mare pe prima pagina pus intr-un necrolog, "VITEZA UCIDE!" sau ce vreti voi, numai sa atraga atentia.
Charlton
DA.
andrei_2006
DA categoric.
Dar neaparat sa fie moderate posturile de pe threadul acela, sa nu se aprobe posturi cu comentarii la mesajele altora.
puiu82
De acord.O idee foarte buna.
j.d
Da.
avathan
am raspuns NU.
Motivul ? cine este suficient de inteligent sa ia informatia o ia dintr-un topic care apare sporadic ... nu e nevoie sa facem "un buletin de stiri de la ora 5" pe forum si nici circ,

suntem si ceea ce gandim si nu cred ca e cazul sa ne gandim doar la nenorociri,consider ca e bine sa stim , sa ne ferim ,sa nu uitam ,poate cel mai important pentru mine cel putin ,sa invat ceva dar nu cred ca e nevoie sa fiu bombardat cu asa ceva.

vad ca sunt impotriva curentului asa ca daca il faceti, va rog sa faceti in asa fel sa nu se poata comenta neparat acolo.
madhorsefuzzy
QUOTE(vis-a-vis @ 2 Oct 2007, 15:45)
Nici cand iti gasesti masina lovita in parcare, nu esti total nevinovat, te gandesti ca daca o parcai cu 10 centimetri mai incolo, nu se intampla nimic. Totul tine de experienta in a evita un accident si de inteligenta de a acumula aceasta experienta.
blink.gif blink.gif blink.gif

Cum vine asta??? Si daca in aia 10 cm mai incolo ti-o loveste celalalt?

Am votat DA.

vijelie
DA daca puneti poze de la locul faptei
NU daca se transforma in "cum i-am dat 150 pe magheru si vine un fraer din stanga si l-am facut zob plm"
ady85btz
coolspeak.gif adip! votat pentru
4x4
eu am votat nu, desi stiam ca majoritatea vor dori asemenea lucru, nu vad pentru ce as vrea sa stiu cum gica sia busit bolidul si cum ghita a murit in timp ce facea nkm la ora. daca aveti chef de dicutii ramane cafeneaua smile.gif
Danezu
Votat pentru! up.gif
Cocojambo
Am votat si eu pentru, dar ceva cu poze ar fi mai relevant, altfel toti vor mai inventa ceva, inflorituri, de aici flame-uri inutile, ar trebui permise si eventule comentarii, insa strict la subiect fara comparatii gen daca era BMW si nu 1300 , am auzit de la nu stiu cine....
cristianxxl
Pentru!
sadi
eu pot sa vin si cu poze.. sad.gif
dumid
Pentru!
cosmin_2300
Pentru smile.gif
tribunul
Ca sa fie complet coltisorul, sa facem si o statistica cu cati s-au aruncat de pe un bloc cu 8 etaje si cati de pe un bloc cu 10 etaje.
Si apoi detaliat, cu poze daca se poate, fiecare caz in parte, care si-a rupt gatul, care s-a mai zbatut 2 minute...amanunte picante care nu trebuiesc ratate.

Daca s-au terminat astia, sa trecem la cei calcati de tren, la fel, o statistica, care gara este pe primul loc.

Stau si ma gandesc daca babele violate de nepoti beti sa le ordonam dupa varsta sau dupa judet?

Voi ce ziceti?
tgg2k
tribunule... eu zic ca gandesti prea mult... sau poate pentru ca stai si gandesti?! de ce esti vrei sa fi sadic?

coltisorul cu accidente cred ca se vrea o chestie de genul: "calcati pedala si ajungeti asa" sau "beti si conduceti si ajungeti asa", dar in nici un caz daca se ajunge la ce a zis vijelie:

QUOTE(vijelie @ 2 Oct 2007, 20:45)
[...]daca se transforma in "cum i-am dat 150 pe magheru si vine un fraer din stanga si l-am facut zob plm"
*


bobo77
Am votat pro, cu mentiunea sa nu se accepte comentarii, ai postat si atit.
tribunul
QUOTE(tgg2k @ 16 Nov 2007, 15:41)
tribunule... eu zic ca gandesti prea mult... sau poate pentru ca stai si gandesti?! de ce esti vrei sa fi sadic?

coltisorul cu accidente cred ca se vrea o chestie de genul: "calcati pedala si ajungeti asa" sau "beti si conduceti si ajungeti asa", dar in nici un caz daca se ajunge la ce a zis vijelie:
*




Tu crezi ca in momentul cand dobitocul alearga cu 150 prin oras, sau se urca baut la volan, isi mai aduce aminte de ce a citit pe aci?!!!

Eu cel putin urasc stirile cu morti si raniti, dupa mine singurul lucru bun al acestor stiri este sa te faca si mai rau.

Iar daca gandesc prea mult, e problema mea ce te f... pe matale grija, si tocmai ai tras o concluzie gresita, nu sunt sadic din moment ce nu vreau sa vad un asa coltisor insangerat.
zanga
Pro!
ipiq
http://4lol.ru/cars/
Intrati umpic pe linku asta... sper ca nu se ia ca reclama sau ceva in genu...
Nu sunt nici pro nici contra, dar sunt multi care nu-si doresc sa vada asa ceva... Pofta mare!
Si apropo... daca va pasioneaza domeniul creieri lipiti pe asfalt spalati cu apa sub presiune, inimi in iarba, ficati atarnand de retrovizoare etc. va pot procura material beton. Am un prieten care lucreaza la descarcerare.
C a t a l i n
Da.
volint
NIET!!!
Nici la stiri nu ma mai uit si unul din motive e subiectul topicului acesta.

Spor!!..
A l e x
Am votat nu. Nu m-ar deranja sectiunea sa fiu sincer, dar mi se pare putin inutila. Reclame de siguranta rutiera avem la Clipuri Video, iar despre accidente se poate discuta la Cafenea sau daca e ceva semnificativ, chiar la Stiri...
CGB
pentru.
DrK
nu.
nu cred ca poti educa cu un topic ce-i in sangele vitezomanului inconstient... daca ma gandesc putin, genul ala de oameni nu cred ca-i regasesti in comunitati de genul acesta...
Cocojambo
dupa ce m-am uitat la linkul acela m-am razgandit.
eu unul nu mai vreau daca o sa se ajunga la posturi cu poze de genu acela....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.