Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cosminus
Am pompa de frana model nou ( Dacia berlina 2004) si nu stiu unde poate sa primeasca aer in circuit. Mentionez ca nu pierd lichid, iar frana spate prinde. Doar pe roata dreapta fata, cand aerisesc, iese aer si apoi frana isi revine. Am crezut ca e problema din pompa si am schimbat garniturile, dar aceasi problema. Cand aerisesc, imi prinde frana sus, iar apoi dupa o saptamana pedala coboara tot mai jos si arcuieste la apasare puternica (semn ca are aer in circuit). Mersi
mircea.a
Schimba garniturile la etrier, scoate si pistonul si curata-l bine. Daca este ciupit de rugina, schimba-l. Rugina strica suprafata plana a pistonului si prin acele locuri se poate strecura aerul cand se ridica piciorul de pe frana. De la pompa nu are cum sa fie.
Mult noroc!
cosminus
Am schimbat pistonul de la etrier pentru ca avea rugina, dar nu pe toata suprafata, doar niste puncte dar adanci si nu se putea curata (era prea adanca si ovalizam pistonul, sau ii faceam canale). Interesan era ca rugina era numai in capat, iar probabil cand puneam frana pistonasul iesea si nu mai scapa lichid. Masina am cumparato de 2 luni si avea placutele de frana noi. Daca i-as fi pus placute mai uzate, nu as mai fi avut probleme deoarece rugina trecea de garnitura. Sa vad acum daca am sa mai am probleme
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.