Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carburator de 1300 pe motor de 1400
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cstavaru
Am facut cum am facut si dupa ultima reparatie capitala acum am motor de 1400cmc pe Berlina mea, dar carburatorul este cel vechi de 1300. I-am schimbat jiclerele sa fie de 1400, dar se pare ca tot nu merge ca unul de 1400. Am inteles ca difuzorul e diferit la cele doua ( sincer, nu stiu ce inseamna difuzorul asta ).

Acum masina merge, dar in nici un caz nu pot accelera brusc, trebuie sa o tin din ambreiaj pana "ia viteza" smile.gif Altfel "da in nas".

Intrebarea mea este: ce pot face ? Este schimbarea carburatorului singura solutie ? Nu pot mari cumva debitele pe acolo ? Sa maresc nivelul benzinei in carburator ?
whitesorcerer12
carb de 1,4...
desi eu am de 1,4 pe motor de 1,3 si sincer nu e o dif f mare...
poate la tine in sens invers o fi, sau poate nu e regalt bine carbul asta....
OCEBE
pe langa diametrul difuzorului mai mare la carburatorul de 1400 (parca 27 fata de 25), primele astfel de carburatoare aveau jiglorul principal de 155; ulterior a fost redus la 145.
Simptomul "da in nas" poate sa se manifeste si din cauza pompei sprit si circuitul aferent acesteia
RIon
cred ca i-ai putea da mai mult aer in amestec.
diaconuliviu
Poti incerca sa schimbi de la second; cel pentru 1300 are scris 25.5 intr-un cerc, cel de 1400 are 27 in cerc, asta fiind diametrul difuzorului. Existau si carburatoare cu 23, daca nu ma insel pt acele motoare de "1200" (am vazut un asa carburator montat pe un 1300 si "dadea in nas")

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.