Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie viteze in 5 trepte
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dadu221
Nu am timp sa ma mai uit prin topicuri si adevarul e ca nici nu prea stiu sa caut dar m-ar interesa sa stiu daca pentru a pune o cutie cu 5 trepte pe o dacie 1300 este nevoie de vreo modificare (daca cineva a facut deja asa ceva si nu vreau sa aud speculatii .. adik ce s-a mai auzit de la unul si de la altul)si daca m-ar putea orienta cineva asupra unui pret al unei astfel de cutii (cu a mea la schib sau fara si cu tot cu planetare). Am auzit ceva de un palier marit sau ceva de genul asta .. poate cineva s aimi dea mai multe detalii in privinta asta??
haiducro
Daca e tot de Dacie, singura modificare sunt planetarele, care trebuie sa fie scurte, in rest se potriveste totul. Cat despre pret, aici in Timisoara e un tip care da cutiile cu 5 viteze la 120 Euro + cutia veche si asigura si montaj, iar prin targ stiam cam de 5-6 milioane una, depinde de uzura.
Daca faci schimbarea intr-un service sa stai langa ei ca s-ar putea sa-ti inlocuiasca planetarele tale bune cu altele mai nasoale.
ali73
depinde ce tip de planetare ai la cutia veche:daca ai planetare lungi , trebuie sa le inlocuiesti cu planetare scurte.Ca sa-ti dai seama,te uiti daca planetarele tale intra in cutie pe langa semeringuri,in cazul asta fiind lungi .In plus , suportii de pe lonjeroane,la partea din spate a cutiei,trebuiesc mutati cu 70mm daca-mi aduc bine aminte,sau faci la strung niste distantiere de aceeasi dimensiune,pentru ca cutia cu 5 trepte e mai lunga.Din aceeasi cauza schimbi si cuplajul dintre schimbatorul de viteze si cutie pt. ca iti trebuie modelul mai scurt,si jugul de prindere ca este altul.Pt detalii ma gasesti pe mail.
Dyda
Mai este un element care uitasi de el haiducro - Traversa spate CV care nu se potriveste,cu toate ca profilul este cam asemanator , difera antraxul si pozitionarea gaurilor de fixare CV. Este ca un jug din tabla profilata si se fixeaza pe cele doua lonjeroane prin doua flexiblocuri
asybo2002
cred ca trebuie si volanta si ambreiajul ca sa nu mai zic de ceva pe la podeaua fata...
Dyda
asybo2002 de ce te 'intinzi ' si bagi omul in ceata, ali73 a spus totul cu o mica completare trebuie schimbat si suportul cablu ambreiaj pe cutie ptr ca furca debraere este mai lunga la CV cu 5 tr
asybo2002
QUOTE(Dyda @ 4 Nov 2004, 14:49)
asybo2002 de ce te 'intinzi ' si bagi omul in ceata, ali73 a spus totul cu o mica completare trebuie schimbat si suportul cablu ambreiaj pe cutie ptr ca furca debraere este mai lunga la CV cu 5 tr
*


nu vad unde a zis ceva de volanta etc dar cum zici tu...
whitesorcerer12
asybo, nu are a face podeaua decat la primele modele, pana in 86 sau cam asa ceva..
la cele de dupa incape cutia fara nici o treaba!!!
s-a discutat!
asybo2002
QUOTE(whitesorcerer12 @ 6 Nov 2004, 01:21)
asybo, nu are a face podeaua decat la primele modele, pana in 86 sau cam asa ceva..
la cele de dupa incape cutia fara nici o treaba!!!
s-a discutat!
*


eu vorbesc din ce am facut eu la a mea si a mea cei drept e din 1978...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.