Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare bec bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ydaniel
mi s-a ars becu care lumineaza vitezometrul.am bord scoica model '95. ma ajuta cineva? icon_mrgreen.gif rolleyes.gif
Buyaka
Trebuie sa dai ceasurile jos... wink.gif
ydaniel
ma ajuti:D?
Buyaka
Ai de desfacut: cablul de kilometraj, clemele (2 in lateralele ceasurilor si una sub ceasuri...p-asta poti sa n-o mai pui la montaj), apoi mai ai 3 mufe, in partea de sus a ceasurilor.
Ceasurile, tot tabloul, iese prin stanga, pe sub bord.

Atentie la geam ca se poate zgaria de tablele de fixare ale clemelor!!!

Dupa ce ai scos ceasurile e simplu... ai schimbat becul si urmezi ordinea de montare.

diaconuliviu
Daca "ai mina" nici nu trebuie scoasa vitrina cu ceasuri, doar rabatata de partea superioara spre "in fata", spre grila. Asa vei avea acces spre becul central.
Buyaka
Aia ma gandeam si eu, sa rabateze vitrina, insa e prea aproape de tabla aia din spate si nu prea merge... poate incerca insa... spor!!!
ydaniel
am incercat:( nu iese de acolo:( dar....vorbim:)
ceaki
nu ti-or iesit fiindca trebuie sa desfacu si cele trei suruburi din partea stanga de sub bord care tin bordul fixat de caroserie. atunci o sa poti ridica putin si de bord ca sa poti scoate ceasurile.
buratino28
am si eu un bec ars dar la apa. dacia e din '99.un sfat de la cineva care a schimbat becurile cu led uri?sau cum se scot ceasurile ?
ydaniel
trebuie date jos ceasurile;)multumesc lui Vio-buyaka pt ajutor;)
cefera
Am schimbat toate becurile fara ca sa dau jos ceasurile, chiar si cele 3 care ilumineaza tot bordul, putina rabdare si ceva acrobatie. smile.gif
Spor la treaba, wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.