Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DESPRE RUGINA
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3
seby9966
Eu am masina din 89 si nu are un punct de rugina pe ea.PP ca e vb de calitatea tablei.Masina nu a vazut o zi garajul (pt ca nu am asa ceva).In schimb...masina lu nenea ala aragon care a pus si poze a fost busita bine.Vopseaua nu este originala(nu te supara frate...smile.gif).
tgg2k
daca tot veni vorba... hai sa va dau un sfat... si eu am aflat saptamana trecuta...

cautati voi: kelfos, fertan si loctite 7503, si vedeti ce fac alea cu rugina. eu incep sa-mi fac o mica rezerva.

bafta

PS. Psyche promit sa dau o lada de bere
argon
QUOTE(seby9966 @ 18 Jan 2008, 12:23)
Eu am masina din 89 si nu are un punct de rugina pe ea.PP ca e vb de calitatea tablei.Masina nu a vazut o zi garajul (pt ca nu am asa ceva).In schimb...masina lu nenea ala aragon care a pus si poze a fost busita bine.Vopseaua nu este originala(nu te supara frate...smile.gif).
*




Aragon? fan stapanu' inelelor? Daca nu as avea-o de noua, poate as pune botu' la experti alde matale, cred ca stiu mai bine istoria ei.
Manel
A terosona = A supune un autoturism unei operații de întreținere preventivă constând în aplicarea unui strat protector anticoroziv pe suprafața inferioară a caroseriei. - Din germ. Terosson [Werke].
,,Underseal" = injectie cu bitum. Oricum, va multumesc, a fost foarte instructiva discutia, pentru ca si pe mine ma interesa subiectul; pe net am mai aflat ca exista si alte substante care fac minuni in combaterea ruginii, una din ele fiind chiar dinitrol, cu care au tratat-o pe d-na Rolls... biggrin.gif

di3g0
bun..am aflat destule..dar de unde cumparam asa ceva..eu as fi dispus sa cumpar asa ceva!!! in primavara vreau sa o antifonez, si daca fac lucurul asta macar sa il fac cum trebuie
CriSTI68
eu am pe lista:

1. Prag si contra prag partea dreapta
2. Contra Aripi fata
3. masca fata
4. Usile spate (au indoituri chiar pe linie)
5. Capota a inflorit rugina chiar deasupra la masca

de ce nu ne cheama si pe noi inapoi in fabrica datorita ruginii ? wub.gif
tgg2k
QUOTE(Adrianno @ 27 Jan 2008, 17:46)
[...]
de ce nu ne cheama si pe noi inapoi in fabrica datorita ruginii ?  wub.gif
*



pai altfel ar mai fi programe gen "Rabla"?!

Ps scuze de post-336-1110552475.gif
ydaniel
tare faza Seby:)eu i-am facut unui prieten cam la fel dar am pus fibra de sticla nu tabla pe dedesubt:)
psihoursu
vanzatori de masini din chitila pun ziar smile.gif
CriSTI68
eu am facut cu un prieten odata pe o dacie sport inainte sa se duca la itp la praguri si deasupra la grila de la aeroterma cu tabla de la cutiile de bere si chit radmasa.gif
di3g0
lasand toate povestile astea..de unde facem rost de solutia minune..eu as da un ban in plus pentru asa ceva..deci..cunoaste careva?
qwertyro
Am vb la maergroup si au un recipient de 25 de litri? ne strangem mai mult si dam...
Kruger
In regula. Concret cat costa acel recipient ?
slaiciprian
din mailul de la ei:

Buna ziua,
Va multumim ca ati apelat la noi.
Produsul solicitat este in stoc si se comercializeaza in bidoane de 5 l
-
38,84 euro si la bidoane de 25l - 184,99 euro. Preturile nu includ TVA.
Noi
vi-l putem trimite prin firma de curierat rapid, platind produsul cu
numerar
ramburs. Cheltuielile de transport intra in sarcina dumneavoastra. In
cazul
in care doriti ca aceste cheltuieli sa fie mai mici, va putem insera in
factura linie de transport, dumneavoastra platind doar pentru firma
MAER
AMBIENT, care este expeditorul marfii. Va trimit atasat fisa tehnica a
produsului solicitat.

Asteptam cu interes hotararea dumneavoastra.

Cu respect,

Ligi Neacsu
Dept. Marketing - Decoratiuni
MAER IMPORT EXPORT
Pantelimon, Str. Orizontului nr.3
Tel/fax : 021-350.80.27
Tel mob : 0724.204.560 / 0744.589.471
e-mail : maermk12@maergroup.com
web: www.maergroup.com
Adrian_Boy
Foarte bine lucrat ciprian. In cazul in care iau asa ceva, merge dat si la pensula, pentru ca cel mai indicat cred ca este cu pistolul dar mai greu de gasit asa ceva sad.gif

Se poate da si pe exterior, sau se vede urat ?
slaiciprian
nu stiu daca se da cu pistolul. nu mi-am luat inca, am reparat cu chit din ala cu fibra in el si tabla de la cutie de bere. a devenit urgenta reparatia ca am busit-o. de vazut se vede urat ca se inegreste dupa ce reactioneaza cu metalul. dar trebuie slefuit cu smirghel (se intareste precum chitul), si apoi se vopseste, sau mai pui chit daca trebuie indreptat. ca e mai ieftin chitul.
di3g0
bravo baieti..bine lucrat...vreu sa fiu pus pe lista...
slaiciprian
am cam pierdut sirul... care lista?
Adrian_Boy
Parca ... era vorba de o lista cand se aducea produsul din alta parte. Dar daca vezi ciprian a descoperit o sursa mai avantajoasa smile.gif
Adrian_Boy
In speranta ca nu a disparut rugina de la Dacii, vreau sa intreb daca a luat cineva asa ceva si a si folosit.

Cu ce ustensile a aplicat, cum se manifesta produsul si alte date necesare sa facem ceva bun din masinutele noastre.
di3g0
da slaiciprian, era vorba de o lista a celor care vor sa cumpere produsul asta,tinand cont ca e cam scump si cu o cantitate asa mare nu prea ai ce face, ziceam sa punem bani si sa il cumparam... CAND??? NU STIU... succes
Adrian_Boy
Ne dam intalnire undeva si mergem la acel magazin si cumparam.

Toata lumea sa aiba sticluta cu el radmasa.gif

La dacie eu zic ca ai pe unde sa tot dai wink.gif
djasu82
Kelfos zic ca se merita oare unde se gaseste in afara de pe net ci pe la magazine ....
slaiciprian
IO AM COLINDAT ORASUL IN LUNG SI IN LAT. MA CREZI CA TOTI VANZATORII SE UITAU LA MINE CA LA BOMBE? NU NUMAI CA NU AVEAU, DAR NICI UNUL NU AUZISE DE ASA CEVA SI NU ISI INCHIPUIAU CA EXISTA O ASTFEL DE SUBSTANTA!
strigator la cer... deh.... provincia.
si am fost in toate magazinele si depozitele care se cred cu pretentii...
daniM
A folosit totusi careva Kelfos?Cum se comporta?Am mai citit si pe la baietii astia... ...http://forum.club4x4.ro/viewtopic.php?f=15&t=3491
the fast and furious

Eu unu am folosit in toamna loctite 7505 .
Au fost decupate profilele alea patrate de pe oalele spate in care se prindeau suruburile pt centurile spate pt ca erau ruginite si s-au facut gauri acolo.
Si pt asta s-a pus autogenu pe masina . Dupa operatiune am aplicat cu pensula substanta in zona respectiva si am lasat-o 24 de ore. A inegrit total suprafata dupa care am aplicat grund de tabla si ulterior antifon Body.
Am mai dat de asemenea si pe marginile usilor unde a existat dintotdeauna rugina si am lasat asa fara sa mai aplic ceva.
Pana astazi dupa ce a trecut jumatate de iarna colturile usilor inca mai sunt negre taciune fara sa fi observat vreo inflorire in zona.
Flaconu asta are 90ml si costa 25 Ron. Se gaseste la Aspad in Bucuresti zona Aerogarii.
gaboru4all
sall.am si yo o problema.am observat de cateva zile ca un prag era umed langa o gaura d-aia de dedesubt,am luat o surubelnitza si am desfundat-o si ce credei? a curs de acolo vreo jumatate de litru de apa:| de unde se aduna apa aia acolo? am mai avut aceesai problema anul trecuta dar atunci am gasit apa in ambele praguri....
bmf_panzer
mai exista si convertor sonax care se ia de pe net 32 lei 125 ml am folosit si inca mai folosesc daca vreti intrati pe http://www.sonax.store.ro/index.php?p=4&cat=8
daniM
Cat iti ajung aia 125 ml?acolo nu scrie
dobre
frate, ce recomandati, ca am de dat destul de mult....
Sorin_18
QUOTE(the fast and furious @ 27 Jan 2009, 05:18)
Eu unu am folosit in toamna loctite 7505 .
Au fost decupate profilele alea patrate de pe oalele spate in care se prindeau suruburile pt centurile spate pt ca erau ruginite si s-au facut gauri acolo.
Si pt asta s-a pus autogenu pe masina . Dupa operatiune am aplicat cu pensula substanta in zona respectiva si am lasat-o 24 de ore. A inegrit total suprafata dupa care am aplicat grund de tabla si ulterior antifon Body.
Am mai dat de asemenea si pe marginile usilor unde a existat dintotdeauna rugina si am lasat asa fara sa mai aplic ceva.
Pana astazi dupa ce a trecut jumatate de iarna colturile usilor inca mai sunt negre taciune fara sa fi observat vreo inflorire in zona.
Flaconu asta are 90ml si costa 25 Ron. Se gaseste la Aspad in Bucuresti zona Aerogarii.
*


ai mai curatat rugina???aceasta substanta se indeparteaza,adica lasi sa actioneze apoi indepartezi??
the fast and furious

Substanta nu curata rugina, ci o " transforma in legatura de fier stabil " chiar asa scrie pe eticheta de pe spate. Se mai foloseste si ca grund pt vopseaua de acoperire. Se intituleaza Loctite 7505 Super rost killer.
Eu unu am aplicato ., lasat-o 24 h pana s-a inegrit si pe urma inca un strat de grund rosu dupa care antifon Body.
catalinduran
cand ati dat cu solutie si de care? postati rezultate, eu folosesc acum feruginaol care este doar de indepartat rugina este de la policolor ce parere aveti a mai folosit cineva feruginol???
dobre
feruginol am folosit si eu dupa ce am facut RK la tabla dar nu sunt multumit, se pare ca rugineste chiar mai rau!
cristicipaian
feruginolul este o substanta acida. Daca dupa ce lucreaza nu este indepartata sau neutralizata, va continua sa lucreze chiar si sub vopsea.
Adrian_Boy
Va invit sa va aruncati un ochi pe acet site, pare ceva mai mult decat incredibil acest produs, nu stiu cum de noi nu inventam asa ceva.

http://www.ridrust.com/default.asp
the fast and furious
Ne bagam mai multi la un produs de asta ? Aduce careva si pe meleaguri romanesti ?
Tudor Badescu
Feruginolul e un produs foarte bun,dar actioneaza lent.Trebuie avuta rabdare sa se tot dea cu el pana ramane tabla alba fara punct de rugina.In niciun caz nu se spala cu apa ! Desi pe bidoanele dintr-o anumita perioada asa scria si am avut discutie despre asta la Policolor.Il spal cu alcool 99,6%(etilic sau izopropilic).Pe suprafete de pe care se poate sterge repede merge si alcool tehnic.Ideal e ca dupa aceasta sa se aplice grund reactiv care e el insusi decapant si fosfatant,daca nu,grund obusnuit,dar primul strat mai diluat si frecat bine cu pensula.Daca suprafata e prea aspra,asperitatile inteapa grundul si compromit lucrarea.Prefer si o netezire cu smirghel de granulatie de 200-300 inainte de grunduire.Nu recomand grundurile rosii pentru ca trebuie lasate sa se usuce cel putin 5-6 zile ca sa nu riste gonflarea la aplicarea altui strat ulterior ce contine diluant.Mai rapid, se lucreaza cu Strong Feruginol de la magazinele de chimicale,dar dupa decaparea perfecta se spala cu apa apoi se aplica Feruginol de Policolor ca sa faca si fosfatarea.Cine are rabdare sa faca asa are lucrarea in stare buna si dupa 10-20 de ani.Vorbesc din propria experienta.
Am lucrat si cu un convertor de rugina produs la I.C.P.E.,acum cam la 25 Ron litrul,dar parca nu mai are calitatea de altadata asa ca nu mai discut amanunte.Cam trebuie sa trec pe Fertan,Keflos sau ce s-o mai gasi acum mai de calitate.Altceva e important:un convertor de rugina nu patrunde la adancime oricat de mare in rugina.De aceea eu prefer sa curat tabla pana apare metalul,apoi o spal cu apa si las sa rugineasca2-3 zile zonele ajunse la metal.Convertorul nu are efect pe metal neruginit.Nu se lasa sa se usuce la soare pentru ca uscarea rapida nu-l lasa sa patrunda.De aceea se aplica seara,iar,in general,daca e vreme umeda,cu atat mai bine.
Andyno
daca ma credeti sau nu...la mine din 2005 arata asa la oale spate..si nu se i a uleiul nici la spalatorie cu presiune.

Tudor Badescu
Sigur ca ungerea impiedica ruginirea,dar prefer sa introduc unsoare in asamblari si in spatiile inchise ca sa risc mai putin sa ma murdaresc cand lucrez pe la masina.
1055
Am incercat si eu varianta ulei +ulei ars+vaselina.Din neatentie in momentul cind am golit in galeata toate resturile de ulei ce le aveam prin porbagaj priin diferite bidoane, am pus si un aditiv pentru ulei sad.gif
la inceput mi-a parut rau dar acum ma feloicit pentru greseala facuta.Amestecul dat pe dedesuptul masinii si pe sub aripi ( in praguri nu am cum sa vad cum arata dar banuiesc ca nu e mare diferenta) a format o pelicula continua neagra si lucioasa .

Azi am observat ca ploaia a reusit sa spele de pe asfalt alte pete de ulei simplu dar.....petele de amestec "aditivat" au ramas acolo, fara sa se adune apa deasupra, mai mult apa care curge pe asfalt parca "ocoleste" zona respectiva...
Uleiul aditivat are o mai buna aderenta ???? la fier ???
rodi
Sunt aditivi cu teflon; sau poate ai pus dura - lube ?
1055
Nu, este ceva la pret de 12 lei ambalat intr-o cutie ca de bere smile.gif) .Se gaseste in orice magazin de chestii auto.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.