Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trecere de la 2 la 4 faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cannavaro
Vreau sa trec de la farurile ovale vechi de 1300 la 4 faruri rotunde model 1310 model 1310 anii 80` Am gasit farurile...si ochelarii pe o dacie veche parasita. Se demonteaza greu, se monteaza greu?
KidTx
presupun ca nu le ........
cannavaro
Nu le fur:) Proprietarul e prieten cu mine si mi le cedeaza gratis...
Merced
Are rost sa zic ca n-are rost? biggrin.gif
Pe langa schimb in sine mai ai de pus si instalatie electrica pentru modelul cu 4 faruri, sau de facut improvizatii la cea veche. Eu iti recomand s-o lasi balta. tongue.gif
cannavaro
Are rost...Cunosc un electrician bun care ar putea face asta. In + de pe masina pot demonta instalatia cu tot ce spui tu mai sus.
Merced
Treaba ta, mie nu mi-au placut niciodata alea cu patru faruri, d-aia zic. La modificarile de tablaraie in sine nu ma bag, n-am idee. Vezi poate-ti raspunde cineva care a facut asta.
SSilent
nu-ti recomand 4 chioare ...pentru ca sunt CHIOARE ...io am model cu 4 faruri si.... ei bine sa zicem ca bat complet aiurea ...oricat as incerca sa le reglez
Merced
Daca pui niste becuri decente cu halogen, sunt curate(mai ales in interior) n-au cum sa fie chioare. Asa aveam si eu chioare d-astea simple, de a ratat maica-mea intr-o zi podul de pe autostrada pe care tre sa-l urcam cand mergem la tara, apoi au fost puse faruri noi si becuri cu halogen(45W, nu vreo nenorocire) si luminau muuult mai bine. Si acum lumineaza mai mult decat decent, parca s-au jegarit alea de pe Cielo mai mult, pe faza scurta mi se par destul de chioare. smile.gif
Kruger
Cu toate ca modelul cu 4 faruri imi place cel mai mult, cred si eu ca au fost cele mai chioare si sensibile faruri de dacie. Tata a avut asa ceva, si de cand a fost masina noua erau proaste.

Dar, arata bine, si probabil ca bibilite se comporta decent.
Merced
Bagati ulei in ele sa nu rugineasca. radmasa.gif
Paca
urat sa-i vezi cu farurile pline de ulei...eu n-am inteles niciodata treaba asta...ce-i mai frumos la o masina decat un far curat,perfect transparent si bine aliniat ? unii cred ca nu sunt de aceeasi parere(scuze de offtopic)
ceaki
mai bine lasa-ti farurile tale ovale ca disperseaza mai bine lumina ca si farurile rotunde.
cosminus
O sa-ti para rau dupa ce le schimbi. Degeaba e becul puternic daca nu e oglinda buna. Si dupa cum ziceai ca sunt si vechi..... Bunicul meu are la masina lui si cand o conduc, parca am ochelari de soare pe ochii. Nu sunt bune de nimic. La masina mea veche (1300) vedeam mult mai bine
cannavaro
QUOTE(Paca @ 7 Oct 2007, 09:32)
urat sa-i vezi cu farurile pline de ulei...eu n-am inteles niciodata treaba asta...ce-i mai frumos la o masina decat un far curat,perfect transparent si bine aliniat ? unii cred ca nu sunt de aceeasi parere(scuze de offtopic)
*




masina am cumparat-o de la cineva care inainte o lovise si facuse prost tinichigeria astfel ca partea din fata nu se potriveste de nicio culoare. Ma gandesc ca masca + farurile rotunde (4) se vor potrivi altfel si voi scapa de schimbarea panoului din fata [care cred ca nu se mai gaseste ptr 1300]
Psyche
varianta mai simpla e de a da cu ulei/vaselina pe exteriorul farului, recte partea la care ajungi daca bagi mana sub aripa (in cazul in care nu aveti contraaripi).
farurile mele au 30 de ani si inca lumineaza impecabil. am prieteni cu masini (si dacii si altele) muuult mai noi si au ramas impresionati de ele.
toata chestia e sa fie si instalatia electrica in regula si farurile curate inauntru.
razvan_3asy
Mai bine ulei, alti dupa ce ploua e apa in far pana la jumate radmasa.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.