Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anvelopele ating de aripa (cred)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
valo
Pe scurt, distanta dintre cauciuc si aripa, pe orizontala, este de ~3cm, iar sub unghi scade sub un centimetru. Nu am probleme decat in doua situatii:
- cand am greutate mai mare pe masina (sa zicem cand toate locurile sunt ocupate) in curbe si mai ales prin portiuni de drum unde soseaua e deformata in forma concavă, adica "tine apa". Totul se intampla la peste 50 km/h. Se aude un huruit de parca anvelopa atinge de ceva.
- cand virez incet la stanga si trec printr-o groapa (inevitabil) face si mai rau, nu se aude niciun huruit ci un zgomot ca de lovitura.

Toate astea doar la rotile din fata. Cand sunt singur nu se simte absolut nimic. Am verificat atat anvelopele cat si "proieminentele" pe care ar putea sa le atinga si nu e nicio urma, absolut niciun semn.

Aveti idee ce se intampla? Se pot trage rotile mai in fata?
Tiberiu-Andrei
"Se pot trage rotile mai in fata?" ohmy.gif sper ca glumesti!!se poate intampla da verifica dimensiunile anvelopelor,cu 155\R13 sau 165\R13 n-ar trebui sa ai probleme deloc.Daca totusi ai,atunci "lasa"suspensia rau de tot(cracanata)de zici ca mergi pe vapor.eu am de 165 fata\spate "legalizate" adica sunt trecute in talon si oricat incarc masina n-am treaba,si nici nu se lasa in ultimul hal.Am vazut multe Dacii in special din astea noi cu unu doi oamenii in spate sunt cracanate de zici ca au portbagajul plin cu plumb 173.gif.
valo
165/R13 sad.gif
CriSTI68
oare arcul rupt ? wink.gif
valo
Nici vorba sa fie rupt, ar putea fi prea moale. Totusi nu vad unde ar putea sa atinga, nu e niciun semn. Poate fi din planetare? Acestea au un joc foarte mic la baza.
Brainie
Și eu am pățit ceva similar, dar cu roata stânga spate (cauciuc original). Cu mașina încărcată și la viraje spre dreapta se auzea un huruit. Credeam că e de la apărătoarea de noroi, dar ulterior am vazut că laterala roții avea urme de frecare. Stând pe loc, cu mașina încărcată la greu și apăsând pe portbagaj în stânga, nu atinge deloc. Aripa nu e înfundată. La ITP nu mi-a zis nimic de jocuri etc

Nu i-am dat de cap și am lăsat-o în plata domnului.
Ov
@valo, verifica si lonjeroanele sa nu cumva sa fie vre unul rupt
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.