Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: prima suplim pentru reintregirea sumei asigurate
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
george_c_ro
Suma asigurata 28210 ron
Prima de asigurare 1639 ron/an
polita incheiata pe 25.09.2007 la Allianz

Dauna aprox 600 ron (bara protectie spate, vopsita in culoarea masinii, zgariata pe o suprafata de aproximativ marimea unei coli A4 , in zona din dreapta carligului de remorcare, carligul nu este afectat)- asa am evaluat eu paguba in urma informatiilor de pe site;

am o nelamurire cum se calculeaza prima suplimentara pentru reintregirea sumei asigurate. Conform informatiilor de pe site, aceasta s-ar calcula astfel :

prima suplimentara = dauna platita * cota de prima inscrisa in polita * (nr. de luni ramase din polita / 12).

ce nu inteleg este cum se calculeaza "cota de prima inscrisa in polita"

eu am calculat asttfel: cota prima= prima de asigurare/suma asigurata=1639/28210 = 0.0581
ar rezulta :
prima suplimentara= 600*0.0581*(11/12) = 31.955 ron (aprox 32 ron)

este corect cum am calculat ?
bara se schimba cu alta ?

scuze daca s-a mai postat un topic asemanator , dar nu l-am gasit
deconectat
Calculul e corect. Bara se revopseste daca e doar zgariata.
Tudor
Calculul e foarte corect. Pentru cei cu mai putin spirit de observatie: 0,0581 = 5,81%.
Vestea buna pentru tine este ca la data la care tu ai incheiat polita casco se aplica deja regula reintregirii gratuite a sumei asigurate, deci nu vei mai avea nimic de plata.
Daca e doar zgariata, bara se revopseste.
deconectat
Poti sa dai un link catre mai multe informatii despre regula asta?

LE: Speram sa fie ceva valabil pentru toate societatile. M-am linistit. Multumesc pentru raspuns.
Tudor
Nu exista un link, dar crede-ma pe cuvant ca exista o norma interna in acest sens. Nu am timp sa o caut acum si nici nu prea cred ca am voie sa o postez. Daca vrei poti sa imi dai pe PM un mail sau fax si ti-o trimit cand am timp.
george_c_ro
QUOTE(Tudor @ 12 Oct 2007, 11:34)
Calculul e foarte corect. Pentru cei cu mai putin spirit de observatie: 0,0581 = 5,81%.
Vestea buna pentru tine este ca la data la care tu ai incheiat polita casco se aplica deja regula reintregirii gratuite a sumei asigurate, deci nu vei mai avea nimic de plata.
Daca e doar zgariata, bara se revopseste.
*



Multumesc pentru ajutor

Se aplica si in cazul meu ? Totusi la mine in polita inca mai exista articolul referitor la reintregire (art 48 ), sau este formularul de polita model mai vechi ...
(polita asigurare Allianz-Tiriac )

Acum 10 minute am verificat mai bine bara si se pare ca am o fisura de 3 cm printre zgarieturi.Inca nu am fost la Asigurator, cum e mai bine sa le cer sa schimbe bara sau, sa se dea cu un amestec care se intareste si apoi sa o vopseasca? Ma refer la comportamentul , rezistenta in timp a lucrarii .

deconectat
Daca e crapata, probabil se va schimba. Allianz sunt super ok cand vine vorba de daune.
r_vlad
@Tudor
De la ce data a intrat in vigoare norma interna referitoare la prima de reintregire a politei asigurate ?
Tudor
polite incheiate dupa 01.01.2007
Executron
Va salut!

Dati-mi si mie un sfat destul de urgent (maine trebuie sa semnez cererea de despagubire).

Completand-o impreuna cu cei de service e o casuta acolo pe care trebuie s-o bifez daca doresc sa nu sa reintregesc suma asigurata in urma unei daune 16.000 RON (deci nu e chiar nesemnificativa). Cel de la service a spus ca agentul respectiv nu i-a mentionat nimic in cazul meu de reintregire (desi uneori ei mentioneaza si chiar cer suma de la client).

Problema e urmatoarea. Mai am 4 luni de contract cu ei. Suma asigurata 13.000 euro, suma de plata pe contract 1000 Euro. Inainte de a se termina reparatia la prima dauna (inainte de a baga masina in service) am mai avut un incident (gasit in parcare) in care a rezultat o capota indoita si necesitatea unui nou dosar. Acesta a fost deschis no prob.

Din calculele mele ar trebui sa platesc o reintregire de circa 80 Euro. Nu as vrea sa o platesc DAR cei de la service mi-au spus ca e posibil ca daca nu o platesc la dauna cu capota sa nu-mi plateasca in totalitatea lucrarea (scazant un procent respectiv (1/3 (cat mai e ramas din polita) * 1/4 (cat din polita a ramas in urma accidentului)).

Eu nu doresc sa platesc reintregirea, dar doresc sa nu platesc nimic la vopsirea si repararea capotei.

DIN CUNOSTINTELE MELE (obinute multe de pe acest site, respectiv ghidul CASCO) NU ar trebui sa fie probleme pentru daune mai mici de SA (460mil) - dauna (160)mil.

Comentarii?

Asigurator : BCR Asig
adi_ar
De obligat nu te vor obliga sa platesti, acea semnatura o dai pentru luare la cunostinta despre posibilitatea reintregirii sumei, dar sfatul meu este sa mergi tu sa insisti s-o platesti. Altfel, pentru capota, ti se va despagubi 65% din reparatie dar vei plati pana la sfarsitul perioadei prima intreaga.
Tudor
Calculul lui Adi e cel corect.
Daca vrei sa platesti reintregirea de 80 euro (aici te cred pe cuvint, mie din calcule aproximative imi ies vreo 140 euro, atentie! se calculeaza de la data daunei) pentru dosarul de 16000 ron, vei fi despagubit integral la dauna cu capota.
Daca refuzi reintregirea, la dosarul cu capota vei fi despagubit doar cu aprox 65% ( 100% - 16000 ron / 13000 euro ) din valoarea daunei.
Alegerea iti apartine. Sfatul meu este sa platesti reintregirea, atat pentru dosarul actual, cat si pentru cel cu capota. Experienta imi spune ca legile lui Murfy se aplica. La o dauna mica (de o capota, aripa, bara etc) 35% nu reprezinta mare lucru, dar ... mai departe nu vreu sa spun, intelegi tu (Doamne fereste, nu vreau sa crezi ca cobesc, iti doresc si tie ca si celorlalti colegi sa nu aveti parte de daune si evenimente nedorite).
Executron
Am inteles, va multumesc mult. Evident ca la capota nu ma deranjeaza dar la o dauna mai mare pe viitor ma doare sa platesc 35% din reparatie.

Dar mai am o intrebare. Afacerea asta cu reintregirea in modul acesta e nou implementata? Pentru ca anul trecut la Asirom mi-au platit 3 dosare (fiecare cam de 50 mil) fara nici problema DESI scria pe cererea de despagubire ca sunt de acord sa platesc reintregirea.
Tudor
??? reciteste ce ai scris ???
Ori ai scris ca NU esti de acord cu reintregire si atunci e "culmea" ca te-au despagubit integral la fiecare dosar, ori ai scris ca esti de acord si atunci normal ca ti-au platit integral, dar te-au incarcat cu reintregirea. Daca au uitat sa ti-o ceara/ retina, asta e alta discutie, e doar o eroare de-a lor.
Sistemul cu reintregirea e de cand au gandit asigurarile acei evrei americani destepti.
Executron
Da, scuze am scris in graba si cam alambicat. La nici un dosar nu am platit nici o reintregire, desi scria pe cerere ca trebuie sa o platesc. Nestiind ce inseamna nici eu nu m-am agitat.

La momentul actual desi scrie pe cererea de despagubire de la BCR ca as putea plati reintregirea nu mi-a spus nimeni nimic despre acest lucru. Imi va veni acasa o factura referitoare la reintregire?? Pentru ca eu bifez OK acolo, dar mai departe nu stiu absolut nimic cum/cand ma vor pune sa platesc.

Voi merge sa intreb azi.

Multumesc mult!
Brainie
QUOTE(Executron @ 8 Jul 2008, 09:45)
Dar mai am o intrebare. Afacerea asta cu reintregirea in modul acesta e nou implementata? Pentru ca anul trecut la Asirom mi-au platit 3 dosare (fiecare cam de 50 mil) fara nici problema DESI scria pe cererea de despagubire ca sunt de acord sa platesc reintregirea.
*


În polițele mele ASIROM din 2007 și 2008 scrie că nu se aplică clauza de subasigurare la daune parțiale succesive. Probabil că asta e explicația.
adi_ar
... sau exista o clauza/bonificatie de reintregire fara plata unei prima suplimentare.

Executron
Va salut din nou!

Cred c-am rezolvat si problema asta.

Dupa ce am fost la o agentie BCR mi-a spus sa ma duc la sediul central, eventual chiar sa vorbesc cu agentul care mi-a rezolvat primul dosar.

Vorbind cu el mi-a spus ca trebuie sa platesc reintregirea inainte de plata primului dosar

DAR factura pt primul si al doilea dosar s-a emis in aceeasi zi de catre service. Astfel mi-a spus ca cel mai bine imi opreste din plata primului dosar suma pt reintregire (mi-a calculat ca fiind 420 RON) astfel nu va fi nici o problema.

Comentarii? smile.gif
msn2
pai si tu nu trebuie sa platesti banii aia la service?
blick
Salutare,
Ma gasesc in situatia domnului de mai sus , cu masina in service si cu 2 dosare de dauna.Cum credeti ca ar trebui sa procedez cu suma de reintregire?Daca nu mi s-a adus la cunostinta de plata acestei sume de reintregire este posibil ca ea sa-mi fie ceruta atunci cand voi ridica masina de la service?
Mentionez ca pe al doilea dosar de dauna(in care am fost vinovat) era pusa o stampila cu plata francizei care se plateste in service, in rest nimic.Asigurarea casco este la Generali, stiti cum lucreaza cei de acolo?
Executron
Salut din nou smile.gif

Tot cu problema reintregirii ca aparent nu scap.

Facand ordine prin foi, am dat peste polita "aditionala" incheiata, adica reintregirea si am vazut cu surprindere ca polita aceasta e valabila pana la 08.10.2008, contractul casco fiind valabil pana la 29.10.2008.

Daunele din care a rezultat intregirea politele au fost platite de mult.

Astfel eu in perioada 08.10.2008-29.10.2008 NU sunt acoperit de aceasta polita aditionala din ce-mi dau seama adica mi se va face proportie la o eventuala dauna din aceasta perioada daca nu ma insel.

Intrebarea e se mai poate face ceva, in sensul sa mi se extinda aceasta "reintregire" si in perioada "lipsa"... Sau trebuie sa suport consecintele ca nu m-am uitat cu atentie cand am semnat reintregirea?
adi_ar
Despre ce aditional la polita vorbesti ?
Reintregirea este sau nu este, nu se pune problema pentru o perioada determinata !

Din cele scrise de tine pana aici rezulta ca ai avut 2 dosare, reparatia efectuata si facturile emise in aceeasi zi iar pentru dosarul initial ti s-a retinut reintregirea SA (astfel incat sa ti se plateasca integral si a doua factura).
Despre care reintregire vorbesti ?
Executron
Da, nu cred ca m-am exprimat prea clar, si-mi cer scuze.

Este exact cum ai mentionat tu. Am avut Dauna nr. 1 si apoi am avut Dauna nr. 2. Am achitat reintregirea atat pt dauna nr. 1 cat si pt dauna nr. 2 si au fost achitate ambele in intregime fara probleme.

Ideea este ca citing ce scrie pe aceste "Acte Aditionale" (fiindca sunt doua pentru fiecare dauna) scrie, dupa ce sunt mentionate valoare reintregirii, valoarea reintregirii etc, "Prezentul supliment de asigurare este valabil de la 11.07.2008 pana la 05.10.2008".

Polita mea initiala (si achitata integral) este valabila pana la 30.10.2008 (am verificat acum).

Intrebarea este de ce nu scrie ca "Prezentul supliment de asigurare este valabil pana la 30.10.2008..."... Adica in perioada 05.10.2008 - 30.10.2008 eu NU voi beneficia de reintregire si mi se va plati o eventuala proportie din orice dosar deschis in acea perioada?
Tudor
Din ce spui, banuiesc ca s-a produs o eroare de inscriere a termenului de valabilitate a actului aditional. Acesta ar fi trbuit sa fie identic cu cel al contractului baza. Mergi acolo unde ti-au incheiat actul aditional sa iti corecteze.
Marin89
Intervin si eu in acest topic cu o intrebare legata de plata primei suplimentare de reintregire a sumei asigurate.Vreau sa stiu daca aceasta prevedere din contract referitoare la reintregire se refera doar pe perioada acelui contract casco, respectiv 12 luni sau si pe perioada urmatoare a prelungirii acestor contracte.
De ex:Daca nu fac reintregirea si suma asigurata se diminueaza cu 10 %, la noul contract casco mai este valabila aceasta scadere a sumei asigurate?
adi_ar
Fiecare contract (si clauzele cuprinse) are valabilitate pentru perioada pe care este incheiat!
Daca la data x, valoarea reala a autoturismului a fost evaluata la n Euro, nu se poate stabili ulterior ca acesta are valoarea n-dauna, daca dauna este anterioara incheierii contractului. Ar insemna ca agentul a evaluat eronat autoturismul.

Delatfel repet cele spuse si cu alte ocazii: reintregirea este un drept, nu o obligatie!

Pe de alta parte, parca in cauza cu vaca-vitelul, intrebarea era a unui "neumblat" in ale asigurarilor? Sau nu!?
Marin89
Adi _ar intradevar in momentul cand am deschis topicul cu vitelul si capota eram ''neumblat'' cum spui tu in ale asigurarilor dar sincer am studiat foarte bine ghidu casco si problemele aparute altor persoane de pe forum si am ajuns sa inteleg si eu cate ceva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.