Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Indicatori de bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cefera
Salut, la mine nu functioneaza indicatorul de bord al bateriei si temperaturii apei, ce sa fac? cu ce sa incep si unde ar trebui sa ma uit din start, multumesc. icon_mrgreen.gif
Ov
ala de apa il verifici simplu. Scoti firul din sonda de apa (in capatul chiulasei sunt 2 sonde, una pt bec alta pt indicator) si-l legi direct la masa. Un fir ar trebui sa-ti aprinda becul de temperatura si celalalt sa-ti duca acul de temp la maxim. Daca nu merge problema e din cablajul de la bord, adica ori un contact prost la mufa care intra in ceasuri, ori intrerupt cablajul, ori contact prost intre indicator si placa, ori indicatorul ars.
tgg2k
indicatorul de incarcare a bateriei... si eu am avut probleme cu asta si dupa multe tentative l-am schimbat cu un indicator de la un bord din dezmembrari.

de testat eu l-am pus pe "direct". adica am luat jos bordul (operatia a avut de fapt alt scop) si am legat cu cabluri, ce-i doi pini (pt incarcarea bateriei) direct la indicator, la bord. si am constatat ca indicatorul era dus.
cefera
Ok, merci ptr sfaturi o sa incerc in una din zile sa rezolv problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.