Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Grigo
Salut! Am o dacie din '76, cutie cu 4 rapoarte! Problema la ea e in felul urmator: in orice treapta si la anumite viteze (inclusiv cand o turez pe loc) se aude un huruit teribil la o anumita turatie...nu stiu ce turatie ca nu am turometru. Intr-a 2-a se aude cam pe la 40 km/h intr-a 3-a la 60km/h iar intr-a 4-a cam la 90km/h. Dupa ce trec de vizele respective, pe masura ce urca in turatie nu se mai aude huruitul ala teribil de iti infunda urechile! As vrea sa-mi puneti daca ar trebui sa imi fac griji...pt. ca in rest masina merge bine nu are nici o problema! tongue.gif va multumesc
FLP
Tobele in ce stare sunt? Sa nu se fi spart sitele in ele
omegabear
La fel face si la mine. La o anumita turatie a motorului, vibratia respectiva intra in rezonanta cu toata caroseria, rezultand un zgomot si o vibratie nasoala. La mine se intampla numai daca am pasageri, daca sint singur, nu. Ar mai putea, ma gandesc, sa se apropie sau sa atinga ceva, din cauza greutatii suplimentare... sa verific in special linia de evacuare.
Grigo
tobele...sincer nu stiu cat de vechi sunt, dar daca ar fi de la ele nu ar fi trebuit sa se auda ceva si din afara masinii? Eu banuiesc ca toba intermediara e veche...nu e sparta da e ruginita. Mi-e greu sa cred k ar putea fi de la tobe...totusi de ce se aude la o anumita turatie? Precizez ca e un zgomot de rezonanta joasa blink.gif
ct_71_ccl
uitati-va la tobe cum a spus flp!cel mai probabil sint tampoanele(slabite,imbatrinite,rupte),gauri rezultate de la rugina provenita din condens si site distruse!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.