Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Volan intepenit
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
to_the_limit
salut!

am si eu o problema cu o masina din 98 si anume directia ,volanul se misca a dracului de greu nu ammai vazut asa cevga pana acum...

efectiv pe loc daca nu trag puternic de tot(imi incordez pana si muschii abdominali) nu pot sa misc rotile...
si trebuie sa apuc volanul sanatos de pe interior..

in mers am daca iau stnaga dreapta repede pe la 40-50/ora masina aproape nu schiteaza nici o miscare...

innebunesc c a efectiv daca vreu sa fac o depasire din spate dqin scurt,nu pot ca nu ia directie la timp ...intelegeti voi cred la ce ma refer...

un bou de mecanic mi-a zis ca e bine tata asa ca nu ai joc in caseta...smile.gif))

ce dreaq are oare?
asybo2002

QUOTE(to_the_limit @ 5 Nov 2004, 17:30)
salut!
am si eu o problema cu o masina din 98 si anume directia ,volanul se misca a dracului de greu nu ammai vazut asa cevga pana acum...

asa se pare ca e si la Logan asa ca nu te mai plange... biggrin.gif ....acum lasand gluma la o parte punete pe desfacut si prima oara uita-te la contact sa nu ai dispozitivul de blocare volan un pik defect....daca acolo e ok desfa la caseta de directie bieletele si vezi in gol daca lucreaza... fa asta si tine-ne la curent
to_the_limit
pai apropo de dispozitivul de blocare a volanului...am obs la un moment dat cand eram parcat si ma jucam cu volanul fara chei in contact ,ca pot sa misc stanga dreapta fara sa se blokeze volanul...

dar nu intodeauna ca apoi am mai incercat si s-a blocat...si se blokeaza ca am patit sa se blokeze fara sa vreu..de exemplu cand ies violent din masina...::dau cu burta de el..

e normal..asa ceva??
asybo2002
QUOTE(to_the_limit @ 5 Nov 2004, 18:47)
e normal..asa ceva??

normal e cum ai scos cheia din contact si misti un pic volanul acesta sa se blocheze...deci la ce ai descris tu nu prea e ok contactul tau...oricum fa verificarile pe care ti le-am zis...
whitesorcerer12
mai probabil de la caseta de directie...
una la mana trebuie bagata vaselina, si nu oricum, ci pe la tachete...
a doua, se poate ca insusi tachetele sa fie uzat, asta ingreuneaza mult manevrarea...
se schimba rel usor, costa pana in 100k..
alta ar fi cauciucuri f desumflate, uzate, etc..si asta poate contribui!


nu forta manevrarea volanului cu rotile pe loc, suprasoliciti cuplajul, lasa masina sa se deplaseze cat de putin indiferent de manevra pe care o faci, mai bione faci mai multe miscari inainte-inapoi...

despre antifurtul de la contact, probabil ca ai scos cheia si el face un click specific in acel moment, dar uneori nu se cupleaza si volanul ramane liber...

altfel, daca merge, nu cred ca are cum sa ingreuneze manevrarea in sine...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.