Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2
vis-a-vis
radmasa.gif Vedea-te-as pe centura in toiul zilei biggrin.gif
Metroul e bun pentru cine sta aproape de vreo statie... si are corespodenta tot asa, in rest, mai rau incurca. Nu pune Voluntari, pune toata Colentina, care nu e deservita de acest mijloc de transport.
LuluMOB
QUOTE(han_1.6 mpi @ 18 Oct 2007, 12:52)
--prin toata europa "civilizata" e plin de biciclisti. este incredibil cand vezi.dar deh noi romanii ne dorim casa cu etaj si masina ... masina fate ! intrebarea clasica la romani : " ce masina ai ?"
--aseara am venit pe la 7 acasa si era prapad. am mers ca un boier cu bicicleta. stateau masinile pe loc din toate directiiele. grozav ! nu ? cel mai trist lucru e ca in 20 de km cat am facut aseara prin trafic cu bicicleta nu am vazut decat un singur confrate.
--nu transpiri pe bicicleta daca mergi usor. nu te pune nimeni sa dai la pedale ca sportivii de performanta. poate transpiri in primele 3-4-5 zile pana te obisnuiesti.
*



Bravo, batrane! Nota 10 de la mine! wink.gif
BZN
Decizia de a se aduna tot ce are legatura cu bicicleta in acelasi loc, hotarare super chiar daca o sa trec pe aici doar ca sa citesc ne(mai)fiind un pasionat, m-a facut sa imi aduc aminte de anii '80 cand abia asteptam sa ma duc la bunici. Exista in curte o bicicleta Tohan pe care o "calaream" toata ziulica prin toate coclaurile. Iarna treceam raul din localitate cu ea , nu de putine ori se rupea gheata si picam cu picioarele in apa aia, era fantastic. biggrin.gif Tin minte si acum ca nu se gaseau cauciucuri, ("28 unu a doua" ziceam), bateria "patrata" necesara lanternei la fel. Se gaseau in schimb bucatile alea mici de furtun ce acopereau ventilul...ehe ,ce vremuri. Trebuia sa ai grija sa nu stea in soare, de gresat chiar nu aveam eu timp. Oricum prin multe peripetii am trecut, de la sarit lantul pe o panta nu tocmai lina pana la a o acrosa pe maica-mea (care avea si o oala in mana biggrin.gif ) in curte, din cauza ruperii lantului...
Acum, nu mai e nimic la fel, dar parca-parca as mai trage o tura in amintirea acelor vremuri dar tot cu o asa bicicleta. rolleyes.gif
Mirciulik
Vad ca pana acum au aparut avantaje si dezavantaje bicicleta-masina.
De-a lungul anilor le-am folosit pe amandoua, iar acum am adaugat si SCUTERUL.

Galatiul sta inca bine la capitolul Trafic. Am facut cateva teste si la o ora normala (10-13, 14-17, 18-24) cu masina sau cu scuterul ajungi lafel de repede. La orele de varf...( 9, 13, 17) scuterul castiga detasat.

Comparatie scuter-bicicleta.

1. Dimensiunea "coarnelor" este asemanatoare. Scuterul meu e cu 5cm mai lat decat o bicicleta normala. Ceea ce inseamna ca pe unde intri cu bicicleta, intri si cu scuterul.

2. Partea de praf sau poluare. Pe bicicleta inhalezi direct praf sau smog, pe scuter ai casca cu filtru..., depui mai putin efort (deci mai putin volum de aer inhalat), iar daca te superi poti depasi lejer un autobuz sau camion (prin oras).

3. In caz de ploua, in scuter ai destul loc pentru a depozita o pelerina. Apa de pe jos nu te deranjeaza cu nimic....nu te stropesti.... Plecand de la ideea ca mergi prin oras....masinile nu arunca prea multa apa la viteza mica.


Personal prefer un scuter. Munca pe care o fac ma mentine activ din punct de vedere fizic. Pentru cei cu munca de birou, fie pedaleaza, fie ies la alergat prin parcuri.
Andy_ACS
&feature=player_embedded#

La altii se poate, la noi mai greu.

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.