Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2
han_1.6 mpi
dupa 3 ore petrecute azi la volan pt a parcurge o distanta de 5 km ..... si alte 2 ore la intoarcere spre casa am cedat nervos.si nu este prima data cand pierd vremea stand la volan aiurea in aglomeratie.soseaua colentina intersectia cu fundeni etc etc.cine stie zona injura de fiecare data cand trece pe acolo.primaria s-a apucat de lucrari capitale la drum linie de tramvai si trotuare in acelasi timp.


de maine nu mai folosesc masina decat dupa ce ma voi convinge ca nu am pe unde folosi bicicleta.


hai sa facem un club al posesorilor de dacii sau reno care au trecut la bicicleta pentru ca nu mai suporta sa piarda vremea stand pe loc in cutiile de tabla numite "automobile" ! mai vrea careva sa lase masina acasa in favoarea bicicletei ?

ps: hai nh1980ro ! facem club daciotobiciclist? ca stiu ca vroiai bicicleta chiar daca vine iarna dry.gif
Andy_ACS
Cu bicicleta e rau ca nu ai unde sa o lasi (si sa fii sifur ca o mai si gasesti intreaga). Asta e civilizatia la noi, e dificil, plus ca nu sunt piste speciale de biciclete, iar in trafic e destul de riscant.

De plimbat imi place si mie, dar la treburi serioase prefer masina.

Si inteleg ca bicicletele gen DHS, First Bike sunt foarte slabe calitativ, cele decente ajungand pe la 1000 ron. Ori eu gasesc greu sa las 1000 de ron la coltul strazii smile.gif

Bafta!
adip
QUOTE(han_1.6 mpi @ 16 Oct 2007, 21:16)
de maine nu mai folosesc masina decat dupa ce ma voi convinge ca nu am pe unde folosi bicicleta.
Excelent, mai mult loc pentru mine smile.gif


<span class='edit'>16 Oct 2007, 23:03:</span>
QUOTE(han_1.6 mpi @ 16 Oct 2007, 21:16)
[...] soseaua colentina intersectia cu fundeni etc etc.cine stie zona injura de fiecare data cand trece pe acolo
offfff, dupa ce am citit cu atentie am vazut de ce vrei bicicleta. Eu unul ma consider fericit ca in drumul spre munca fac la stanga la d-na ghica, spre petricani. De la intersectia aia incolo, spre sos. fundeni, e efectiv dezastru.
Hatod
Subscriu.
Personal am si alte motive pt. bicicleta, dar aglomeratia e unul forte. Nu castig ore aici in Cluj, dar sigur nu pierd multa vreme smile.gif.
Cum vine frigul trebuie sa ma imbrac mai cu atentie (seara e frig rau, deja folosesc manusi). Si ce? smile.gif

"Faima" bicicletelor tip First Bike am auzit si eu, nu-l sfatuiesc. Ca alternativa exista niste firme mici, care aduc biciclete SH din Elvetia/Germania. Pentru folosinta in oras sunt bune. Preturile sunt intre 200-300 RON.
Am avut putine necazuri si cu una de asta (o pedala rupta), si am mai schimbat saboti de frana, dar nu-i mare branza (financiar), si si cu FirstBike patesti astea.
adip
Pe mine parca m-ar tenta din ce in ce mai serios un scuter din primavara. As scadea la mai mult de jumatate timpul pierdut in trafic.
xcss
Foarte off topic: Hatod, foaaaaarte fain avatar!!! wink.gif
han_1.6 mpi
pai am un sputnik ( cursiera ) in perfecta stare adica intretinut, cu care la drum intins merg lejer 100 de km dus intors intr-o zi si un dhs cu suspensii pentru oras. deci daca doua masini nu-mi permit macar doua biciclete tongue.gif

merg des cu bicla la bere cu prietenii adica vreo 2-3 km. am casca de protectie lampi cu leduri pt noaptea si vesta reflectorizanta.

insa la distante mai mari de 9-10 km bicicleta inseamna deja transpiratie si muuult fum de esapament inhalat. ok se poate si fara transpiratie daca nu pedalez din greu, dar poluarea tot este in aer. si cea mai nasoala treaba e cu lipsa pistelor de biciclete.

si cu lasatul bicicletei la loc sigur nu-i chiar asa greu ca fiecare pe la firma la care lucreaza poate sa o lege undeva in curte langa paznic sau pe scara blocului.

ps: unui prieten i-au furat bicicleta din fata usii de la apartament (
bloc cu interfon si etajul este ultimul adica 8 ) si pana sa i-o fure vreo 4-5 ani o lasa legata prin oras in cele mai aiurea si nesigure locuri .... dar uite ca i-au furat-o din bloc wub.gif
OAP
QUOTE(han_1.6 mpi @ 16 Oct 2007, 21:16)
mai vrea careva sa lase masina acasa in favoarea bicicletei ?

NUUUUUUU...scuze da nu m-am putut abtine...m-am tampit asa rau ca si pana la chioscul de tigari m-as duce cu masina tongue.gif

QUOTE(adip @ 16 Oct 2007, 22:59)
Excelent, mai mult loc pentru mine smile.gif

Total eronat. E ca-n povestea cu balaurul cu 7 capete, daca o masina e retrasa de pe strada, alte trei masini noi vor tinde sa-i ia locul...sau un corolar la Legile lui Murphy icon_mrgreen.gif
han_1.6 mpi
OAP: se pare ca tu nu locuiesti in celebra capitala europeana bucuresti....si ma bucur pentru tine. e jale in ultima vreme aici ! jale ! coloane kilometrice de masini care merg cu viteza 1 a doi metrii pe minut..... jale !

ps: mai sunt si strazi fericite pe unde se poate conduce masina dar sa nu generalizam radmasa.gif
OAP
@han_1.6mpi: am stat pana mai acum un an in Bucuresti. Faceam zilnic traseul Dr Taberei - Piata Victoriei, si dupa aprecierea mea in ultimii cinci ani a fost pe an ce trecea tot mai rau. Preferam sa plec la 6.30 de acasa si sa ajung cu o ora mai devreme la serviciu. In schimb, dupa amiaza nici nu mai stiu cate ore mi-am petrecut in masina la Academia Militara, sau pe la gara de nord si de cateva ori am facut gresala sa incerc pe podul Grant...si nici nu aveam aer conditionat atunci. Asa ca imi sunt inca vi in memorie blocajele de la Razoare sau urcatul lin pe Dealul Cotrocenilor....sau zilele in care era meci in Ghencea icon_mrgreen.gif La astea se adauga "incercarile " de a razbi pe Magheru in jurul orei 17...ehe...cate amintiri frumoase...sa nu mai spun de incursiunile pe Stefan cel Mare.... rolleyes.gif Intr-adevar acuma nu mai stau in Bucuresti si desi ma apuca nostalgia destul de des, cand ma gandesc sa intru prin Baneasa mi se taie brusc.

Lasand gluma la o parte Bucurestiul va fi un oras blocat in foarte scurt timp, iar personal nu vad nici o rezolvare. Poate ar trebui ca prin rotatie odata pe saptamana 30% dintre firme sa isi desfasoare programul pe timpul noptii, stiu ca e o idee stupida...dar nu stiu care ar fi rezolvarea...sau taxe foarte mari ...sau ...nu stiu ...
adip
Am pus si pe reno.ro intrebarea: ati fi de acord sa platiti 70-100ron/luna ca sa treceti cu autoturismul prin zonele centrale din bucuresti in drum spre servici? Daca ati sti ca ati reduce timpul de tranzit cu 40-60%?
skija
i'm in... m-am saturat de masina si de metrou in fiecare zi... sper munca prind centru bucurestiului... e tangaj mare... (Titan-Eroilor)...


De mult vreau sa-mi iau bicla... si cat de proasta ar fi la 2.5 - 3 mil.. nu-i asa mare paguba... de furat sigur nu o fura.. mai nasol daca ploua.. dar atunci facem pauza.. tongue.gif


Sa ne vedem pe sei...

PS: vestele reflectorizante le personalizam cu www.daciaclub.ro??? tongue.gif



pedalati, pedalati, pedalati...
Merced
Asta primavara am tras cateva drumuri la facultate din Drumul Taberei pana la Universitate pe bicicleta. Avantaje sa zicem ca sunt, mai ales in Bucuresti. Stiu ca m-am chinuit intr-o dimineata sa innumar cate RATB-uri am depasit la Razoare. radmasa.gif Ajungeam mai repede, eram in mare parte a timpului in continua miscare(mie nu-mi place sa stau in trafic, nici in mijloace de transport in comun, mai ales daca-s in picioare biggrin.gif ) dar plamanii de fumator deja incepusera sa-si spuna cuvantul. Nu mai aveam acelasi suflu ca in liceu cand fumam rar sau deloc si aveam zile in care mergeam 100 de kilometri in cateva ore cu cativa colegi.
Sincer in capitala noastra mirifica exista riscul sa pleci cu bicicleta si sa te intorci ori pe jos, ori in salvare sau Doamne fereste, cosciug. Nici cu masina nu-s fan, mai ales ca probabil intr-un drum dimineata din Drumul Taberei pana la Universitate si retur(nu mai zic ca pe acolo gasesc loc de parcare daca ma ajuta Dumnezeu) as consuma mai multa beznina decat intr-un drum Bucuresti-Pitesti. Ceea ce nu-mi convine.
Din punctul meu de vedere RATB-ul e sfant, mai ales daca te urci de la cap de linie, prinzi locul din dreapta spate si ai doua ziare cu tine. tongue.gif
vis-a-vis
Deja-vu la topicu' asta wink.gif









han_1.6 mpi
wub.gif si daca eu ar trebui sa schimb vreo 3 ratb-uri ? nu e mai bine cu masina ? adica ceva mai normal ? si teoretic mai rapid ? dar cu e prea aglomerat ..... bicicleta ramane singura alternativa: ia sa ne gandim noi putin ca daca in propria masina fac atatea ore cu ratb-ul cate ore fac ???


si soltie exista pt capitala: sosele de centura cu regim de viteza mare si cu intersectii fara semafoare, adica poduri. deci : am de mers din colentina ( n capitalei ) in militari ( w ) nu are rost sa tai orasul prin centru cu masina cand am de ales solutia ocolitoare dar mai rapida : centura orasului pe care pot sa merg lejer cu 100 la ora si care are 4 benzi pe sens . vezi exemplul parisului care are o astfel de centura. poate ....poate ....... cineva de sus se enerveaza ca nu mai are pe unde sa zburde in voie cu coloana oficiala si va face drumuri adecvate traficului.


iar legat de taxa de centru NUNUNU NU NU ! e o mare tampenie. este suficient sa pui politia la treaba, adica sa ridice orice masina lasata aiurea.nu ai unde sa parchezi mergi pana gasesti...chiar daca mai mergi 2 km.dar sa fie loc de pacare nu pe banda 2 cu avariile puse ca deh sunt mare smecher... wub.gif
argon
o sa va sufocati cat de curand in Bucurestiul ala. Eu fac 5 km pana la munca in fix 8 minute. Acum s-au mai inmultit masinile si cateodata mai fac si 12 minute sad.gif

totusi decat bicicleta care e prea ecologica, eu as prefera un scuter vechi in 2 timpi pe ulei, fara toba naughty.gif
dizzy
Dimineata, daca va e frica in trafic va puteti baga pe trotuare, oricum veti ajunge mai repede.
Intrebare oarecum tampita, mai exista motoare mici pt bicicleta?
Erau unele de 50cmc ?!
Asa ai putea sa faci relativ rapid 5 km!
Muttley
Probleme cu bicicleta:

1) transpiri
2) strici hainele de pe tine, in special pantalonii
3) hainele nu pot fi oarecare, trebuie musai adidasi. Nici blugii nu-s f comozi, trebuie pantaloni de treining
4) te prafuiesti

Locul "de parcare" de cele mai multe ori nu e o problema.

Avantaje incontestabile:
1) ajungi repede daca ai de mers mai putin de 5 km sa zicem
2) faci miscare

Personal, din cauza problemelor 1)-4) nu consider bicicleta o solutie. Motocicleta da wub.gif
LuluMOB
Ai 5km până la servici.
De ce să mergi cu bicicleta și nu cu mașina?
-în loc de 3 ore ( death.gif dumnezeule, schimbă orașul dacă poți) faci 10-20min; în mod normal, 15.
-după câteva zile vei vedea că te simți deja mult mai bine psihic; vei fi mai calm, mai ager și mai odihnit.
-despre sănătate fizică are rost să mai vorbesc?
Ei, și sunt și multe alte avantaje, dorință să fie...
dizzy
Hai ca nu faci 5 km in 15 min cu bicla, mai degraba 30-35 dar nu 3 ore.
Daca ai dus la birou situatia e salvata, iti iei si haine de schimb si arati ok.
LuluMOB
QUOTE(Muttley @ 17 Oct 2007, 08:39)
Probleme cu bicicleta:
1) transpiri
2) strici hainele de pe tine, in special pantalonii
3) hainele nu pot fi oarecare, trebuie musai adidasi. Nici blugii nu-s f comozi, trebuie pantaloni de treining
4) te prafuiesti
*



1) Dacă te îmbraci corect și nu tragi ca la concurs, nu transpiri deloc; poate în prima săptămână, până se obișnuiește organismul puturoșit de stat în cur 3 ore pe zi pentru a se mișca 5 kilometri.
2) Ce haine strici? Lanțul are apărătoare. La fel și roțile. Ai văzut vreodată cum merg olandezii (de exemplu, ca să nu zic "vesticii") în costum pe bicicletă?
3) Pentru mers la servici nu e nevoie de echipament de ciclism. Ia o bicicletă de oraș și încearcă să mergi pe ea, indiferent cum ești îmbrăcat, și ai să vezi ce simplu e. Și dacă totuși vrei, poți să te schimbi odată ajuns acolo.
4) În București ești prăfuit permanent. Dar dacă ai sensibilitate ridicată la praf, atunci, da, înțeleg...

17 Oct 2007, 08:59:
QUOTE(dizzy @ 17 Oct 2007, 08:51)
Hai ca nu faci 5 km in 15 min cu bicla, mai degraba 30-35 dar nu 3 ore.
*



Păi e simplu:
30km/h => 10min (cred imposibil în Bucureștiul aglomerat)
20km/h => 15 min
15km/h => 20 min
10km/h => 30min

20km/h mi se pare perfect plauzibil în București. 10km/h o mult prea puțin, dar poate nu-mi dau eu seama de adevărata aglomerație de acolo.
Muttley
QUOTE(lulu_tanase @ 17 Oct 2007, 09:53)
1) Dacă te îmbraci corect și nu tragi ca la concurs, nu transpiri deloc; poate în prima săptămână, până se obișnuiește organismul puturoșit de stat în cur 3 ore pe zi pentru a se mișca 5 kilometri.
2) Ce haine strici? Lanțul are apărătoare. La fel și roțile. Ai văzut vreodată cum merg olandezii (de exemplu, ca să nu zic "vesticii") în costum pe bicicletă?
3) Pentru mers la servici nu e nevoie de echipament de ciclism. Ia o bicicletă de oraș și încearcă să mergi pe ea, indiferent cum ești îmbrăcat, și ai să vezi ce simplu e. Și dacă totuși vrei, poți să te schimbi odată ajuns acolo.
4) În București ești prăfuit permanent. Dar dacă ai sensibilitate ridicată la praf, atunci, da, înțeleg...

*


1) de acord
2) propui a se folosi vreun soi de city-bike? Cu aparatoare la lant?!? Vesticii merg cu d-alea ca au piste!!! Ca-s asa cum n-ai indraznit tu sa zici, si anume "vestici". In Bucuresti sau Iasi n-ai ce timp sa castigi cu biciclete d-astea domestice. iti trebuie montana, ca practic daca vrei sa faci vreo branza, stilul de mers e cross-country amestecat cu trial si cu tente de downhill. Altfel ori ajungi mai tarziu decat cu metroul ori ajungi la spital cu fracturi.
3) vezi 2
4) in masina, sau in metrou, sau in autobuz nu esti prafuit mai deloc. Ca pieton, sau mai rau, ca biciclist, la o rafala mai serioasa de vant scuipi ghemotoace ca matzele.

Si astfel am atins o alta problema. Daca nu sunteti pregatiti de mers violent si extrem pe bicicleta renuntati la idee... Ca altfel va loviti rau din prima saptamana. sad.gif
driverx
Sau poate va apucati de bike trial user posted image, da' pe acoperisul cladirilor.

Sau.....asa:
user posted image
tribunul
Nu trebuie sa ignorati si cateii, care stau pregatiti de start....
Muttley
radmasa.gif

Pe vremuri cand mergeam si la baie cu bicicleta era cea mai mare bucurie sa dau peste un cotetzar cu chef de scandal... happy.gif

O faza faina a fost cand eram la facultate. Aveam in campus un bull terrier d-asta latos care se aciuase pe langa cantina. Ma latra, ma fugarea, da' n-aveam timp de el. Pana-ntr-o zi cand mi l-am fugarit printre toate caminele timp de 5-10 minute, a vizitat saracu' in fuga tot campusu'. De atunci, cand ma vedea pe bicicleta disparea neconditionat in secunda 2.

argon
QUOTE(Muttley @ 17 Oct 2007, 09:52)
Pe vremuri cand mergeam si la baie cu bicicleta era cea mai mare bucurie sa dau peste un cotetzar cu chef de scandal...  happy.gif
*




ai avut wc-ul in curte? huh.gif sau te dadeai prin casa?


apropos de cotetari, aia nu-s posesorii de Dacii vechi? wacko.gif
Muttley
Detalii...
ydaniel
cat fac din militari pana la europa:D?ca acolo si-a gasit garaju un forumist:D
bion
QUOTE(argon @ 17 Oct 2007, 09:53)
ai avut wc-ul in curte? huh.gif sau te dadeai prin casa?

*


Copil necajit mutley n-are cu ce se acoperi doarme in frig n-are apa sa se spele buda e prin boscheti , de la bicicleta a ajuns la dacia 1300 sad.gif sad.gif
PS Faza cu fugaritul cred ca a incurcat povestea :cainele l-a alergat prin complex smile.gif
BICICLETA E CEA MAI BUNA CA E PE SLANINA NU PE BENZINA!

Cu stima bion
argon
si e si pieton o luna radmasa.gif alcoholic.gif

Facem o colecta? happy.gif macar sa trimitem massuri sa-i deie iahu 3 centi/buc radmasa.gif
Muttley
Nu ma-nteleg cu voi... sleep.gif

Caldura n-am, da' sunt 3 televizoare-n casa si le tin deschise noaptea ca sa nu-nghete saliva de pe perna.

Buda nu e prin boscheti, e-n spatele blocului, langa masina vecinului care bate-n pereti pana la 12 noaptea.

Si daca dati mass, macar sa raman cu demnitatea, scrieti ca sufar de vreo boala d-aia de oameni bogati, nu spuneti ca fac baie imbracat de frig ce este...


Edit: ba defectule, ce e asta?

"yahoo ofera lui mat-lee 3 centi pentru fiecare mesaj trimis, ca sa se incalzeasca si el, si sa-si puna buda in casa, trimite mai departe, nu fii fara suflet!"

Mi-o tramis-o unu' mai adineauri dry.gif
argon
cine? radmasa.gif
driverx
Sa pun aici ID-ul de iahu, telefonul si mai stiu eu ce al persoanei care ti-a trimis spamu ala? Vrei?
Muttley
Boat-boy asteapta nervos.gif
Bogdan_F
Fac precizarea ca am bicicleta First Bike, o am de 5 ani, nu am probleme mari cu ea (in afara de pedale pe care le-am schimbat pentru ca am rupt una - alea originale erau din plastic - doar axul era din metal)

Am tot mers cu bicicleta si nu mi-a furat-o nimeni. am lasat-o si la universitate, si in cismigiu cand mergeam la bere si totul e ok.

marea problema pe care am sesizat-o recent a fost insa slalomul pe care trebuie sa il faci cand mergi pe marginea drumului printe masinile parcate "cu avarii" sau lasate cu nesimtire pe prima banda. e destul de aiurea sa te tot bagi spre banda a doua pentru a depasi masinile parcate iar pe trotuar este un calvar sa circuli cu bicla (masini parcate aiurea, aglomeratie, pietoni, gropi, borduri, etc). totodata, in traficul de azi e f deranjant pentru un biciclist praful si gazele de esapament de la masinile care stau in trafic.

oricum, si eu sunt de parere ca un scooter ar fi o solutie excelenta pentru buc.
han_1.6 mpi
Revin cu precizari din aventura " calatoriile lui han in tara masinilor" . radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif 168.gif



am parcurs cei 9 km pe care trebuia sa i fac azi in 15 minute smile.gif . ca pe vremurile bune cand mergeam des cu bicicleta, dar nu din cauza traficului ci de placere. cand eram in facultate faceam impreuna cu un coleg o data la 2 - 3 zile bucuresti snagov dus intors , traseu care insemna aprox 100 de km pe unde mergeam noi.


de transpirat am transpirat putin azi dar cel mai nasol e fumul de tdi (ala cu miros de sulf cu azot )combiat cu fum de camion vechi... in rest e ok. a...sa nu uit: paznicul a crezut ca a venit pizza cand m-a vazut cu vesta aia verde pe mine post-336-1110552489.gif


ps: cei 5 km pe care i-am facut ieri cu masina in 3 ore nu sunt intotdeauna asa, dar se pare ca lucrarile de "reabilitare " din bucuresti sunt de vina. cand am luat carnetul ( 1999 ) faceam cu masina 10 km in 15-18 minute in functie de trafic.si noaptea era aproape pustiu.
einstein1984
Hmm, cred ca voi folosi intersectia aia ca sa ajung la birou, numai ca un scuter va fi mult mai usor de trefilat pe acolo decat un Logan. Si nici nu ma face sa transpir ca bicicleta!
han_1.6 mpi
eh, momentan nu am bani de scuter. ca nu as lua vreun stift de cea mai proasta calitate. si scuterul polueaza. bicicleta nu.
driverx
QUOTE(han_1.6 mpi @ 17 Oct 2007, 15:16)
... si scuterul polueaza. bicicleta nu.
*



Scuza-ma. Da' tu produci CO2, ca si scuteru.

...si cateodata si metan.... radmasa.gif radmasa.gif


vis-a-vis
QUOTE(Muttley @ 17 Oct 2007, 09:39)
Probleme cu bicicleta:

1) transpiri
2) strici hainele de pe tine, in special pantalonii
3) hainele nu pot fi oarecare, trebuie musai adidasi. Nici blugii nu-s f comozi, trebuie pantaloni de treining
4) te prafuiesti

Locul "de parcare" de cele mai multe ori nu e o problema.

Avantaje incontestabile:
1) ajungi repede daca ai de mers mai putin de 5 km sa zicem
2) faci miscare

Personal, din cauza problemelor 1)-4) nu consider bicicleta o solutie. Motocicleta da wub.gif
*


Pai pe motocicleta nu te prafuiesti? E misto cand prinzi dupa o masina pe un drum prafuit, iti mai arunca si pietricele-n casca, pe langa asta, mai sunt balti si sa nu uiti sa-ti iei un stergator de acasa, sa dai insectele jos, alea strivite de tine biggrin.gif


17 Oct 2007, 15:34:
Am uitat de baligi... radmasa.gif
han_1.6 mpi
draivar ix vezi ca iei uarm ! radmasa.gif
hash
Ar fi super sa mergem pe bicicleta .. pentru bucuresti nu vad o solutie, mai ales cum au aratat la TV pistelele alea facute in dorul lelii, cu marcaj sinuos din cauza masinilor parcate.

Eu nu prea merg cu bicicleta ca inca tin la viata mea, nu vreau sa ma calce vreunu'. De cand au aparut motociclistii si ATV-istii in BV e prapad, astia calca oamenii lejer pe trecerea de pietoni (am vazut numai eu vreo cateva situatii saptamana asta).

Cand merg cu bicicleta incerc s-o iau pe pietonale, pe stradute, ca noi n-avem decat 50m de pista, in fata primariei - de ochii lumii). Oricum, daca ma duc dimineata la 8 (si vin seara la 5-6) la (de la) birou, cu masina fac 30 min (pana-i gasesc loc de parcare) iar pe jos tot 30 (25 daca mai dau jos ceva 'slaninuta' si ma grabesc), asa ca nu prea folosesc masina decat cand am de fatzait in oras in ziua respectiva.

Unde-ar fi pomana aia sa faca primaria cevalisea piste de biciclete - de-abia astept !
Din pacate noi astia cu bicicletele suntem putini. Oricum rezolvarea va veni de la sine - scutere pe care se suie domnul imbracat la costum si cu pantofi in picioare. Cine s-a plimbat prin Barcelona pe Avinguda Diagonal stie parcarea din fata de la Caixa - numai pentru 2 roti. Bine, acuma o sa ziceti ca acolo este curat, n-ai sanse sa ajungi la birou ca un salahor..
einstein1984
Pardon, pe scuter nu te stropesti si nu-ti prafuiesti pantalonii. Prin anii 50-60, mergea lumea la birou pe cuter in costum (Italia, UK) si chiar si acum prin Madrid sau Milano vezi oameni la costum mergand pe scutere (de minim 125 cmc). Dar daca cineva poarta pantofi tip aladin, cu botul de 2 metri, te cred si eu ca nu incap pe scuter!
gdm
Cu bicicleta nu e indicat sa mergi la servici ca, pedaland, ajungi transpirat. La scuter nu mai transpiri ca efortul e facut de motor biggrin.gif .
Am gasit pe net ceva mai bun decat scuterul, o replica la Honda Cub
Kruger
QUOTE(adip @ 16 Oct 2007, 21:59)
Excelent, mai mult loc pentru mine smile.gif
<span class='edit'>16 Oct 2007, 23:03:</span>
offfff, dupa ce am citit cu atentie am vazut de ce vrei bicicleta. Eu unul ma consider fericit ca in drumul spre munca fac la stanga la d-na ghica, spre petricani. De la intersectia aia incolo, spre sos. fundeni, e efectiv dezastru.
*




Unde stai, si unde lucrezi ? Ca acelasi drum il fac si eu.
han_1.6 mpi
arata superb motoreta asta...chiar mi-ar placea dar nu am bani . totusi e muuult mai scumpa decat o bicicleta.

--prin toata europa "civilizata" e plin de biciclisti. este incredibil cand vezi.dar deh noi romanii ne dorim casa cu etaj si masina ... masina fate ! intrebarea clasica la romani : " ce masina ai ?"
--aseara am venit pe la 7 acasa si era prapad. am mers ca un boier cu bicicleta. stateau masinile pe loc din toate directiiele. grozav ! nu ? cel mai trist lucru e ca in 20 de km cat am facut aseara prin trafic cu bicicleta nu am vazut decat un singur confrate.


--ps: nasol cu aglomeratia asta.si cel mai rau e pentru cei care nu au un program flexibil si sunt nevoiti sa mearga prin oras cu masina la anumite ore.

edit: nu transpiri pe bicicleta daca mergi usor. nu te pune nimeni sa dai la pedale ca sportivii de performanta. poate transpiri in primele 3-4-5 zile pana te obisnuiesti.
einstein1984
Titan -Pipera, prin Sos Pantelimon, Baicului Si Doamna Ghica, azi la 7 am si drumul a durat 45 de minute. La doamna ghica a fost dur ca nu aveam pe unde sa trec printre masini, spatiul era de ordinul a 10-20 de centimetri intre masini. In rest, gaz cat cuprinde (si cat poate).
Nu cred ca vreu biciclist reusea mai repde si a fost comparabil ca timp cu metroul!
vis-a-vis
Mai nene, vad c-o tii p-asta cu metroul. Zi-mi si mie, cum ajung din Dr. Taberei pana in Voluntari cu metroul!?
Muttley
Uai Ainshtain, da' ti-ai luat motoreta? D-aia nu mai aud de tine?!?

Rad numai la gandu' c-o sa rad cu lacrimi cand te-oi vedea radmasa.gif
einstein1984
Eu ce vina am vis-a vis ca stai in singurul cartier fara "rama"?
Poti nega ca metroul e cel mai rapid mijloc de transport prin bucuresti? Si de pe la orice statie de metrou mergi pana la destinatie din oras maxim 20 de minute (zone ca drumul taberei sau din afara orasului se exclud, evident).
Drumul ala se face f usor pe centura, ocolind prin sud.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.