Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dotare obligatorie masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
rhunder
Ma simt destul de stanjenit cand vad ca fiecare are in masina dotari gen "rambo", "terminator" si alte cele, deci va rog sa ma ajutati sa intru in randul soferilor adevarati.
Va multumesc,
vijelie
Trei icoane mari lipite pe bord, la indemana, usor de pupat in caz de urgenta wink.gif
rhunder
multumesc, incerc sa rectific
Nu-mi dau seama cum, pacat uitasem sa trec icoanele, cruciulitele si prosoapele cu pamela anderson
vijelie
Alta sugestie: poza alb-negru a lui Gregorian Bivolaru. Pe bune, am vazut-o acum ceva ani la unu in Costinesti, cred ca da rezultate, ala e liber.
ovidiusoft
Am votat toporisca, desi si sabia imi facea cu ochiul. Toporisca a castigat pentru ca suntem romani, e de preferat sa folosim armele traditionale. Parerea mea biggrin.gif
Oskar
si o alta sugestie: cruciulitele cu ventuze lipite pe tot parbrizul
sorin1983
am votat bata... e clasica smile.gif a si un spray paralizant cat mai puternic.
deconectat
Da' cheia de roti ce are?
ageana
Eu zic ca mai sunt si altele:
- carnetel cu ventuze, neaparat cu fomei dezbracate
- 139,4 odorizante
- volan de orice alta marca in afara de Dacia
- radiocasetofon Eurostar sau Domotec (made in Jermany sa scrie pe usulita)
- vesta reflectorizanta pusa la luneta
si mai sunt... ai multe de invatat pana la stadiul de "sofer profesionist".
argon
uite ce mi-am luat eu, 50KV, chiar functioneaza, testat pe un martor al lui Iehova ce tot venea cu "turnul de veghere" la usa.

user posted image
ferrari
@argon sa imi zici si mie de unde ai cumparat unealta anti martorii lui iehova ca si eu am nevoie sa ii binecuvantez pe cei care imi vin la usa =))
argon
din targ, dar e plin si pe un anume site de licitatii online din Romania, ~60-70 ron.
deconectat
Anti martorii lui iehova merge mai bine bata mea si cred ca e si mai ieftina! 243.gif 243.gif 243.gif bash.gif bash.gif bash.gif

E foarte tare ca dupa o vreme incep sa nu mai sune la anumite usi... radmasa.gif
ferrari
incearca sa iti imaginezi fata lor plina de ... "uimire"... atunci cand ii "botezi" cu .... si anume 50 KV smile.gif wink.gif

cu siguranta e eficienta si bata dar asa o unealta parca e facuta special antimartori =))
argon
bata lasa urme.
ferrari
"unealta" lasa arsuri sau gauri smile.gif) si cicatrici morale wink.gif
driverx
Multe butoane mai are! Ce te faci daca in stresul si impusul de moment incurci butoanele si in loc sa il faci sa danseze tu aprinzi lanterna? O bagi in ochiu iehovistului?

ferrari
@driverx - in ultima instanta i-o bagi in ochiul maro =))
adip
sylvia saint pe bancheta din spate se pune? smile.gif
MAS
Pai ia sa vedem: prietena a.k.a. "Melcu' " pentru cei care stiu (care merge cu mine oriunde) trusa medicala, extinctor (sau instinctor, cum zice unii), voie buna, calm, si muzica buna... Cam atat am nevoie sa am in masina
Aleks
Ba eu știu un moș nebun (la propriu) care-și ține în coaja de dacie abandonată (am scris cu minuscule, pt că aia nu mai e demult mașină!) tot felul de ciuveie (moldovenism tongue.gif ) și, ca să le păzească, și-o potaie! E tare moșu.

Da' mai bine să nu zic ce miasme scapă din chestia aia cînd deschide (chipurile) portierele. Dac-ar pune-o (din nou) pe roate, cu dotarea aia a lui vă dă clasă bâtelor și "uneltelor". radmasa.gif

Oricum, n-are nevoie de spray paralizant.
Merced
Dintre cele enumerate in poll cutitul mi se pare dotarea cea mai de bun simt in orice Dacie. Si nu, nu pentru a injunghia pe cineva cu el, ci pentru a taia diverse nebunii prin rable. Cand am nevoie sa dezizolez un fir ca sa scot o lita pentru a desfunda jiclorul de relanti scot un cutitas din torpedo si-mi vad de treaba. Nu-i bun de folosit la scandal, ca pe langa rani s-ar umple de tetanos probabil victima la cata rugina e pe el. Mi-a povestit taica-meu mai demult ca acel cutit l-a folosit sa ia pielea de pe un iepure care i-a sarit in fata intr-o iarna si n-a mai putut sa-l evite. Are valoare sentimentala. tongue.gif
Bate aveam prin masina la inceputul anilor '90, acum au disparut toate. Era una care abia avea loc de la bancheta din spate si pana in fata, nici nu era utila ca pana o scoteai p-aia... radmasa.gif
Eu am initiat topicul asta indirect, cand am zis de toporisca. Am si d-aia ramasa prin masina, e cu maner din plastic d-ala portocaliu si are inclusiv cauciucu' ala de protectie pe lama. Iar pulan am unu' d-ala foarte elastic, d-ala de se muleaza pe suprafata lovita. Nu l-am folosit pana acum in niciun fel, sper sa nici n-am nevoie.
Acum sa trec la dotarile de bun simt din orice Dacie veche: ciocan, patent, sarma. radmasa.gif A, si sa nu uit, mi-a aratat un vecin care avea doua borcane: saibe. Utile si alea. O lanterna d-aia mica cu leduri care se gaseste prin targuri e si ea buna in caz de pana noaptea in pustiu, face munca mai usoara. Trusa, triunghiuri, extinctor, alea oricum tre sa le ai ca te obliga legea. Si din aceeasi categorie pot enumera si centura de siguranta, sa fie si pusa pe deasupra ca azi m-au usurat baietii de 78 de lei si 2 puncte de penalizare. sad.gif
Laurentziu83
Tot pentru cutit votez si eu, din aceleasi motive. Pentru martorii lu iehova ala am toporisca dupa usa.
ady85btz
ca sa devi sofer experimentat biggrin.gif trebuie doar sa ai rabdare cu tampitii din trafic si sa nu te iei in gura cu toti manelarii sau alte specimene care dauneaza grav sanatatii wink.gif
CriSTI68
spray paralizant
Merced
Dai cu el pe bord in loc de silicon? radmasa.gif
CriSTI68
este util tongue.gif omoara mustele vara din masina radmasa.gif
rhunder
Deocamdata am ramas la cutit, dar recunosc spasit ca deja aveam unu prin masina si chiar mi-a fost de ajutor la diverse acriuni gospodaresti.
CUm plec in weekend la munte si consoarta nu a vrut sa mearga daca nu-mi iau lanturi am acum si un set de lanturi.
Va dati seama daca iese ala cu bata sa ies si eu cu lanturile la el ? smile.gif)
CriSTI68
asa civilizatie pe sosea....
Merced
Pana scoti tu lanturile poate te trosneste cu o bata. radmasa.gif
YO4RLP
Având în vedere că a sosit sezonul rece, două pături pe bancheta din spate cred că sunt indispensabile în caz de ...
Merced
Tin minte ca in copilarie aveam si o lopata d-aia de armata, care se plia. Si saculetul de nisip iarna. Eu i-am rupt coada si acum rugineste pe undeva. Si aia era buna, chiar si pentru autoaparare. Sapai altuia groapa cu ea. radmasa.gif
gabylzr
Trece si mitraliera te rog, ca nu am ce sa votez.
bobo77
Se vede ca unii nu au ce face si in lipsa de ocupatie fac astfel de topicuri.
Psyche
fara dume, eu tin levierul langa scaun. nu se stie cand imi apare vreunu de ala de vrea sa imi spele parbrizu...ii dau motiv sa il spele, ca omu doar are vreo 5 litri de sange.
in masina am dulapior de scule in portbagaj cu urmatoarele dotari si nu glumesc:
- barda mica, pt taiat lemne la gratar...sau pt martorii lui iehova.
- cutit cu lama de 30 cm...ca nu se stie ce mai am de taiat
- cutit cu lama de 5 cm...pt diverse fire si minuni
- vreo 10 surubelnite
- un ciocan de 1 kg si un "ciocanel" de 6 cred.
- 2 leviere
- 1 bucata cheie de roti

cred ca e mai mult decat suficient pt cineva cu intentii rele.

era sa uit...si o perie de sarma...poate il mananca pe unu in spate...sa il scarpin.
driverx
Multe inutilitati. Daca tot cari rahaturi dupa tine, o cheie de 13, una de 10 si una de 17 (sper ca n-am uitat nimic) te pot scoate din belele....
Psyche
nu doar alea 3, am set complet de chei, fixe inelare si cricket tubular cu prelungitor si brat cu articulatie, etc.
da, practic imi pot desface masina in drum daca o cere.
deconectat
Ce bine ca am o masina care nu-mi cere sa o desfac in drum... tongue.gif
Am si eu un set de chei fixe, vreo 2 surubelnite, un cutit si o rola de izoler, da' cam atat...
driverx
Eu am ceva set de scule in Logan. Dar cum am mai spus, pana acum le-am bagat in masinile altora, nu in loganu' meu radmasa.gif. Iar lista include alt Logan, Tico si un Astra H nou nout cu doar 400km la bord smile.gif
dantes
Hmmm... niciuna din ele..pacat ca nu exista optiunea in poll...

Ce te faci daca esti viteaz si te trezesti cu unu' d-asta:
[attachmentid=1627418094] ?????
driverx
Fac rost de un ac sau ceva ascutit si il impung oriunde pe corp. In 10-15 secunde se dezumfla....
alex_d9
acum vreo 3 ani, la masina veche, aveam o bata de lemn lunga de 1.5 metri biggrin.gif dar principala functie a batei nu era cea de aparare era folosita pt a tine capota deschisa la portbagaj pt ca avea un arc rupt.
Kruger
Io am o baioneta din aia de AK, dar am ascutit-o.... Am taiat in general chestii pe la gratar.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.