Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: uzura caucicucuri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nvp_playboy
In urma masuratorilor s-a dovedit ca puntea spate e fixata stramb pe sasiu asa:
- roata stanga spate cu 3 cm mai in spate
- roata dreapta spate cu 1 cm mai in spate
- toata puntea spre dreapta cu 1 cm.


I............I
.
.
.
................\
. .\

Dupa logica voastra ? Unde o sa uzeze cauciucurile?
(Eu stiu unde, dar vreau sa vad care e logica sau daca este si o alta problema)
omegabear
Nu-ti trage spre stanga spatele? Poti merge asa? Banuiesc ca se toceste mai mult anvelopa spate stanga, pe laterala dreapta (spre interior)
tgg2k
biggrin.gif pai cauciucurile se vor uza pe asfalt biggrin.gif glumesc...

din datele care le dai tu, daca geometria e buna, nu se vor uza cauciucurile, indiferent cat de in stanga/in dreapta si in fata/in spate sunt. datorita faptului ca este diferenta fata/spate intre ele, cel din dreapta se va uza putin pe interior iar cea din stanga se va uza pe exterior.
nvp_playboy
Cauciucurile se uzeaza , ambele de pe spate, pe interior.
Explicatia mea este:
- stanga deoarece unghiul e f deschis
- dreapta deoarece roata e in afara si e "fortata " de mersul inainte si cealalta roata sa "intre " sub masina

Asta e explicatia mea. E logica? Pentru dreapta e logica dar pt stanga?
roland
Dar ce s-a intamplat de ai ajuns cu puntea in halul asta? Nu ar fi bine sa repari situatia?
nvp_playboy
busita ....oricum de ce uzeaza dreapta spate pe interior? logica?
diaconuliviu
Nu cumva ai si puntea strimba in zona fuzetelor? Care sa dea cadere mica pe spate? (da, si puntile spate au unghiuri). Apoi, puntea ta e cum arati static, in mers, de la diverse uzuri si strimbaturi, cine stie in ce pozitie va sta puntea aia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.