Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fum pe la faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
run4cristinho
salut,am o problema ciudata:dupa vreo 60 Km,a inceput sa miroase in masina a ars,am oprit,si pe langa becurile laterale iesea fum,acum problema e ca nu stiu de unde chiar anume,mirosea si in partea stanga a motorului langa galerie(tot drumul l-am facut cu faza lunga)daca ati patzit si voi da-ti o mana de ajutor:D
deconectat
E posibil sa ti se fi prajit vreun fir, mai ales daca e instalatia veche. Uita-te sa vezi daca e ceva ars in zona aia.
Minel
Omu' a zis in "" partea stanga a motorului langa galerie" de fapt ii partea dreapta a motorului wink.gif ,acolo nu sunt decat firele de la farul din dreapta si de la demaror,daca s-a prajit vreun fir atunci ii clar ca nu mai functioneaza ceva,in special la farul respectiv,sau eu cel putin cred ca ii mirosea a antigel care s-o fi prelins de la vreun furtun pe galerie si mirosea asa,parerea mea ,cata apa mai ai in vasul de expansiune ??? huh.gif sau iti functioneaza farul cu pe acea parte unde ai simtit mirosul ??? huh.gif o inspectie vizuala nu ar strica ,bafta
deconectat
E posibil sa fie picat ceva plastic pe galerie (a scapat omul o punga, ceva) sau s-a prajit izolatia firului de la far.
@initiator: Zi mai exact cum miroase si ce fel de fum era.
run4cristinho
nu stiu ce culoare avea fumul,ca era bezna(eram pe un drum de munte),acuma m-am uitat la far,ii totul intact,nimic afumat sau topit,dar am descoperit ceva:roata dreapta fata nu sta dreapta(partea de jos este mai iesita inafara decat cea de sus)ii posibil sa se incalzeasc cauciucul in halu ala?si sa fumege?(nu pot sa'ti descriu mirosu,nu am mai simtzit asa miros,seamana cu plasticul,habar nu am:|)
Tiberiu-Andrei
Da cauciucul in conditii de frecare intensa se incinge si scoate un fum care miroase naspa rau.Verifica cei cu roata aia de sta asa aiurea si eventual incearca sa recreezi conditiile de pe drumul ala de munte astfel incat sa-ti poti da seama daca mirosul de ars intr-adevar de la cauciuc era.
Mirciulik
Daca era drum de munte...cum ai mers? frana normala sau frande de motor mai mult... viraje luate in viteza?...
run4cristinho
mai mult frana normala,so cam si turat masina eram 5 matahale in ea,panta nu era abrupta da lunga de catziva kilometri.(am facut inca o verificare da ii totul ok)viteza ce am prins pe drum drept 130-135 KM/h vreo 5 km
Mirciulik
parerea mea este ca ai incins placutele de frana+disc de frana destul de mult incat sa-ti faca putin fum si oricum la lumina farului chiar si vara ai senzatia ca e fum, cauciucurile au fost solicitate si de aici mirosul....

parerea mea de incepator.
PS: Franele nu erau mai slabe cand ai ajuns la poalele muntilor?
run4cristinho
si eu m'am gandit la varianta asta,intradevar cand am ajuns in cluj la un moment dat pedala de frana era mai tare si nu prindea,dar jentile nu s-au incalzit incat sa nu poti pune mana pe ele,dar mirosea mai mult pe partea cu galeria si mirosul venea din interior:|
PaulT
Si eu cred ca era vorba de placute incinse.Nici nu e nevoie sa fortezi mult ca sa fumege... biggrin.gif
Mirciulik
QUOTE(run4cristinho @ 22 Oct 2007, 19:41)
si eu m'am gandit la varianta asta,intradevar cand am ajuns in cluj la un moment dat pedala de frana era mai tare si nu prindea,dar jentile nu s-au incalzit incat sa nu poti pune mana pe ele,dar mirosea mai mult pe partea cu galeria si mirosul venea din interior:|
*





Or fi murit vreo 2-3 caluti la ce viteze spuneai ca ai prins pe drum de muntei. Si pe acolo au fost expulzati din "Sistem"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.