Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ulei ptr cutia de viteze dsn ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
blazer
De curand mi-am cumparat o dsn rapsodie sh si i-am schimbat schimbat uleiul din cutia de viteze.
Problema este ca am pus ulei AC DELCO 75W90 (in necunostiinta de cauza,cel din carte este 75w80 )si nu stiu daca este bun sau trebuie sa-l schimb cu altul.
cristimm
Pai o sa vezi la iarna, daca o sa mearga mai greu maneta la rece si nu o sa iti placa atunci va trebui sa il schimbi. Oricum nu are ce sa se strice din cauza asta.
blazer
Multumesc pentru incurajare si ptr sfat !
Ma tem doar de tipul uleiului pe care l-am folosit, pentru ca nu este recomandat de cei de la Renault.
RIon
smile.gif
Eu am romanesc T90, si intr-adevar, la rece, adica 2km intra mai greu, e cam vascos iarna. Dar...atat.
blazer
La inceput, cam la vreo 3 kilometri,dupa ce am schimbat uleiul ,m-am trezit ca in mers manevrarea schimbatorului se face cu ceva mai multa greutate comparativ cu perioada dinainte de schimb.
Cam ciudat ,dar am intrat la banuieli din pricina uleiului care a trebuit sa-l cumpar tocmai intr-o zi de duminca dupa amiaza ,si 75w90 am gasit doar intr-un singur magazin la aceea data si ora.
stefanflorin77
in cunostinta de cauza va spun:am cumparat ulei echivalent T90 dar de la o firma buna si am constatat ca nu intra in viteza decat la cald si cu greutate mare,iar la rece(dimineata nu iarna)nu intra deloc vitezele 1,2 sau 3 decat cu masina stationata nu in miscare.am cumparat uleiul recomandat de cartea tehnica a masinii(sae 75-80 api gl-5)iar dupa aceea totul a revenit la normal.
concluzii?
uleiul pt cutia sn sau slz este foarte subtire fata de celelalte tipuri de uleiuri de cutie,asa ca la eventualul schimb,cumparati tipul de ulei specificat in cartea tehnica adica sae w75-80 api gl-5 ca sa nu aveti probleme. 256.gif
blazer
Da, se pare ca unica solutie (destul de tragica )este inlocuirea uleiului cu cel scris in carte .
Dar acum exista intrebarea: ce tip de ulei ar fi mai calitativ?
Liviu
CUm adica ? ce fel de intrebare e asta ?

Uleiul cel mai bun este cel de tip recomandat de producator.

Adica pentru cutia de viteze cel mai bine este sa ii pui 75W80 (nu conteaza atat de mult producatorul cat TIPUL).

Bafta!
blazer
Imi cer scuze pentru confuzia din ultimul post, referitoare la diferenta dintre tipul uleiului si firma producatoare.
DSops
Eu am pus ulei OMV 85w90 si am terminat-o cu bagatul in viteza. Singura solutie: scurs bine de tot si pus Dacia OIL. In ceea ce priveste cv, uleiul nu este chiar la fel de important ca la motor, deci nu ai de ce sa iti faci griji cu Dacia OIL. Daca esti mai pretentios, un aditiv teflonat specific ajuta si, din cate am gasit eu, nu are efecte negative asupra cv.
adi_c
cat costa uleiul asta? (ma refer la cel "de origine")
la dacoserv mi-a zis un nene ca ar fi ~ 1.2 milioane, insa nu mi-a inspirat prea multa incredere. prea avea ochii cat cepele smile.gif
rhunder
pai aditivul nu il face mai vascos?
ca m-ar fi batut gandul de niste aditiv mai ales ca am vazut pe la anunturi o oferta
Stefan_B
Uleiul de CV e semisintetic. Mi-am tot racit gura spunand ca e bun si cel "daciaoil". Cel Elf sau de la alte firme mari e la fel dpv tehnic dar mai scump. In nici un caz nu se recomanda 75W-90 sau altceva decat 75W-80 API GL5!!!

Aditivii (cu sau fara teflon) sunt bani aruncati pe fereastra. In cel mai bun caz, aruncati doar o data (la cumpararea aditivului. Altfel, aditivul poate sa mai coste - mi se pare ca se cheama taxa pe pr....e.

Sfat prietenesc - dati si voi un google sau o tura pe la site-urile marilor producatori, si aflati pararea lor despre aditivi.
Urs
Daca gaseam prin septembrie cele scrise mai sus, nu ma intepam. Din cauza bugetului mai redus, si a sfatului unui "sofer batran" am cumparat 4L ulei T90. Am vazut zilele urmatoare ca parca merge altfel schimbatorul, dar am zis ca mi se pare. Acum de cand a venit frigul, am vazut ca nu imi mai intra in viteza a-IIa de la a-IIIa decat dupa cateva minute bune mers cu a-I a, iar dimineata maneta schimbatorului se misca foarte greu.
Maine fug sa iau ulei 75w80 si-l schimb rapid.
Concluzia: Zgarcitul mai mult pierde, lenesul mai mult alearga.
Mi s-a parut suspect pretul de 60.000 litrul de T90 in loc de 200.000 litrul de 75w80, dar m-am gandit ca e din cauza ca scrie romaneste pe eticheta.
Dar sunt bucuros pentru ca deja ma gandeam la probleme la cutia de viteze si acolo nu se mai pot face reparatii in regie proprie.... wink.gif

Am rezolvat-o azi. Am gasit uleiul 75w80, l-am schimbat si am constat cu bucurie ca problemele anterioare au disparut.
1 litru = 230.000 Rol
preghicialex
Tot Dacia Oil Etra Gear am luat si eu azi, ca n aveau altceva 75w80. As fi ocolit Dacia Oil dar acum asta e... Asta e recomandat si de producator asa ca trebuie sa-si faca datoria. 3L aproape 60 RON, daca vreti sa stiti pretul.
Urs
Eu am cautat cu limba scoasa Dacia Oil. Cand am fost la primul magazin si am cerut ulei cutie 75w80, mi-a dat ceva parca Liqui Moly scria pe cutie si mi-a spus ca e 60 Ron litrul. Am simtit cum imi fuge pamantul sub picioare chiar daca el continua sa-mi spuna ca se schimba la 120.000 km.
Dar cand a vazut ca m-am albit la fata si m-a intrebat ce masina am, a luat sticla inapoi si mi-a spus: "Tinere, daca tu in Dacie pui de asta, in clasa C ce or sa mai puna ?".
Tot pe aici am citit ca mult mai important e uleiul ce se pune in motor decat cel de cutie, asa ca sa fim sanatosi si sa facem cat mai multi km fara probleme cu Dacia Oil in cutie... smile.gif
YRX
Se mai poate folosi si Elf TRJ 75w80 (25 lei/ litru) sau Total BV 75w80 (tot cam 25 lei / litru). Elf-ul este explicit recomandat pentru cutiile Renault J, Total-ul pentru Peugeot si Citroen. Mie mi se pare cam acelasi ulei la ambele.
klaus
Pai e aceeasi firma (ELF si TOTAL), nu vad ce ar fi asa diferite uleiurile. O analiza a fisei tehnice poate a r releva ceva diferente, dar ma indoiesc ca sunt, iar daca ar fi cred ca ar fi nesemnificative.
luciank
Eu am pus in cutie ulei Texaco. Ce parere aveti, o fi bun ?

Urs
Pe fratele lui l-am bagat eu in motor si ma gandesc ca oricum e mai bun decat cel "preparat de Dacia".
DMO
Ce cantitate e necesara la un schimb de ulei in cazul cutiei de viteze?
SYL
4 litri !
Urs
Gasesti aici http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ei+cutie+viteze tot ce te intereseaza despre uleiul pentru cutia de viteze la Nova GTI.
SYL
Oricum si la Nova si la SuperNova tot 4 litri de ulei intra la cutie, difera doar caracteristicile uleiului: la Nova se pune 80w90 si se schimba la 20mii km, la SuperNova se pune 75W80 si se schimba la 60mii km !
YRX
Nu cumva este cam mult 4 litri ?
Eu la Logan am bagat 3 litri.
SYL
Nu e mult 4 litri, fix atata intra !
@YRX am si eu o nelamurire, ce treaba ai avut cu uleiul la cutie la Logan, ca nu se schimba ? Sigur nu confunzi cu uleiul de motor ?? Cel mult poate ai avut pb la cutie si ai completat uleiul cu 3L.. happy.gif
YRX
Nope... Chiar l-am schimbat. Cunosc treaba cu "la Logan nu se schimba", dar daca se foloseste acelasi ulei ca la DSN, cutia este cam la fel construita de ce la DSN se schimba si la Logan nu?
Oricum dupa 3 ani arata rau de tot si chiar se merita (zic eu) un schimb (nu completare).
klaus
QUOTE(YRX @ 13 Nov 2007, 10:47)
Nu cumva este cam mult 4 litri ?
Eu la Logan am bagat 3 litri.
*


Ca sa impacam si capra si varza, treaba e undeva pe la mijloc:
SYL
Da, ideea e ca trebuie luati 4 litri, chiar daca ramane jumatate de litru, adica nu cred ca merita facuta economie la un litru de ulei si sa stai cu ulei mai putin decat normal in cutie !

@YRX Cati km avea masina cand ai schimbat uleiul la cutie ? Si de care ai pus ?
YRX
30.000, m-am suparat pe el pentru ca de cand a dat frigul intra foarte greu in viteza dimineata pana se incalzeste. Dupa ce l-am schimbat este alta viata, am din nou masina pe care am cumparat-o biggrin.gif
Am relatat treaba mai pe larg intr-un topic despre uleiul de cutie la Logan, unde erau mai multe pareri despre acest lucru. Din pacate topic-ul a ajuns la Cafenea (poate ne aude Klaus sa-l aduca inapoi rugaciune.gif )
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1122932

Elf TRJ 75w80 API GL4+.

Apropos, Dacia Extragear 75w80 de cine este facut?
avictorasa
TOTAL LUBRIFIN SA Brasov
supernovaFMI
Eu am vreo 114.000 de km reali si nu stiu daca a fost vreodata skimbat uleiul in cutie. Eu am facut vreo 16000 cu ea...Ar cam fi cazul sa fac o smekerie din asta nu? Elf 75W80 ziceti ca e recomandat?
cosmin_2300
Tu trebuie sa schimbi la 120.000 km tot ce se schimba la 60.000 km .... inclusiv distributia si uleiul de cutie smile.gif
dadu221
mai rabda inca 6000 km apoi faci revizia aia mare de 120 miii ins ervice ca sa iti verifice si directia si sa schimbi uleiurile antigelul lichidul de frana , bujiile, filtrele, distributia si alte cele .. o sa te falimenteze . imi paree rau pt tine
magelan_explorer
ELF 75w80 costa 23 ron litrul ,stiu asta pt ca l-am pierdut eu aproape pe tot pe la un semering !
mafiozzo
da ulei am pierdut si io odata o gramada din cauza unor mecanici prosti... am fost la ei sa imi schimbe capetele bare .. burdufu de la planetare si bieletele ...si mior rezolvat si burdufu de la cutia de viteza adika mi lor taiat sti naiba si dupaia o trebuit sa mai dau bani sami faca si aia cu toate ca a fost vina lor
cristi hks
Salut saptamana viitoare vreau sa schimb si eu planetarele au inceput sa bata rau
. Cu ocazia asta vreau sa schimb si uleiul in cutie . Datimiva rog si mie un sfat ce ulei sa pun
as mai vrea sa fac si schimbul de ulei la motor si sai pun un duralube si nu stiu de care HELP
botdriver
cati km ai cu masina?nu tare iti recomand dura lube mai ales daca ii uzat motorul,eu i-am bagat dura-lube pe la 175000 km o mers mai bine vreo 2000 de km dar apoi a inceput sa imi consume ulei ff mult,ulei in cutie nu stiu exact de care trebuie.Preturi la planetare stie careva?si mie imi bate una 1pic
BeatMAN
In legatura cu Dura Lube vezi ca sunt 2 tipuri : unu se poate pune numai cand faci schimbul, si celalalt se poate pune cand vrei. Ia-l pe cel care se pune cand faci schimbul care este cu rosu eticheta pentru ca este si mai ieftin. Eu am folosit pentru ca aveam consum de ulei la motor si chiar cand era consumat ulei de nu se mai vedea pe joja motorul meu mergea fara probleme.



Planetara lunga vreo 400 RON, cea scurta sunt si eu curios pt ca imi bate putin.
cristi hks
Am 87000 km cu motoru merge super bine nu consuma gram de ulei. in mod normal am mers cu elf 10w 40 .Acum vreau sai bag mbil1 10w 40 si un duralube pentru intretinere


19 Feb 2009, 20:48:
despre planetare nu stiu ce sa fac sa cumpar noi sa le reconditionez ? habar nu am cu cele noi imi este frica sa nu cada repede. am un stil de mers mai sportiv imi place sa cer de la motor tot ce poate oferii
BeatMAN
SuperNova o am din 2006. Dupa ce am luat-o la o luna am schimbat planetare din dreapta (lunga). Nu am gasit pe stoc de SRN si am luat de logan. De atunci nu am nici o problema cu ea. Pare sa fie destul de robusta. Pretul a fost de 380 RON bucata.
andrew14_maverick
Uleiul pt cutie este Elf 75W80.
bogdan_90
nu baga aditivi in motor la km astia nu e uzat deloc poti sa intrebi. baga elf in cutie 75w80.
turturel
nu mai bagati in motor aditivi ca nu e motorul nostru romanesc in care bagam ce ne pica la indemana...pune un ulei bun si atat..max 10w40 semisintetic. eu am acum 5w40 elf evolution sxr si merge bine..e mai silentios..merge mai bine la rece..urca mai frumos in ture..am 56 000 k..si o sa pun uleiul asta in continuare..are aceeasi vascozitate cu 10w40 numai ca e sintetic sau cel putin a mai sintetic decat elf competition st..nici asta 5w40 cica nu ar fi 100% sintetic..doar vreo 75%. ma rog..cert e ca aceste motoare ar trebui sa duca lejer 200 mii km..in conditii normale de exploatare..adica si un pic de talpa cateodata. referitor la uleiul din cutie se foloseste numai 75w80...NU 80w90..asta din urma e mai gros si nu mai bagi in viteze. va doresc sute de mii de km fara probleme!
botdriver
iti recomand ulei castrol si nu o sa mai ai nevoie de alti aditivi mai ales ca merge bine si nu consuma ulei.
capu14rox
Am si eu o problema, azi am schimbat un burduf si am schimbat si uleiul din cutie, mecanicu mi-a bagat ceva romanesc T90, am constatat ca dupa 20km a inceput sa intre mai greu in viteza 2 si 3 si aproape deloc in 1, la rece intra bine in toate, cred ca este din cauza uleiului, va rog sa imi spuneti parerile dumneavoastra. stima

- daca merg vreo 2-3 luni cu el o sa aiba ceva cutia de viteze, peste 2-3 luni vreau sa schimb si planetarele si sa nu il schimb iara.
p_alecsu
Parerea mea : daca vrei sa.i schimbi si cutia odata cu planetarele lasa uleiul ala romanesc. Daca NU schimba.l cu elf 75w80 (eu l.am schimbat azi si se vede diferenta) sau daca nu dacia oil tot 75w80. Eu nu mai bag dacia oil in motor sau cutie pentru ca sunt patit.
Maskatu
In ce sens "se simte"? O sa schimb si eu uleiul de la cutie in viitorul apropiat si tot elf 75w80 vreau sa pun... cat ai dat pe el? Eu am gasit in vitan la 100 ron 4 litri.
danciusergiu84
mi s epare mie sau elful e la acelasi pret cu castrolul? care e ziceti ca e mai bun?
SERGIULICA04FUX
eu am dat 124 ron pe castrol EPX 75W-80 dar inca nu l-am pus

29 Apr 2010, 08:13:
4 litri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.