Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: anvelope iarna
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
cristi 2007
ca si anvelope de iarna care credeti ca sunt cele mai potrivite pt acest anotimp dintre matador MP 58,sava eskimo,debica frigo?mie mi-a placut mult profilul de la matador.ce pareri aveti?
Psych0
eu am debica frigo luade de la bv cand am fost intr-un concediu si isi merita banii ...
david79
este a 2-a masina pe care pun sava eskimo s3. ca anvelope au dupa parerea mea cel mai bun raport pret performanta. chiar si la testele adac - Winterreifen sunt destul de ok, iar celalate 2 nu se ridica la performantle acestora
http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Winte...cePageID=195660
http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Winte...cePageID=127153

alte anvelope super , putintel mai scumpe sunt Dunlop Wintersport M3 sau 3D
GabyT
Confirm si eu cele spuse de colegu'. smile.gif
De trei ierni Solenza "se da" pe zapada cu Sava Eskimo 3 si sunt foarte multumit de performantele lor atat pe timp rece, cat si pe zapada / gheata.
Se "mananca" destul de repede dar asta e, nu le poti avea pe toate. E drept ca mi-a si placut sa le fac din cand in cand sa alunece... wink.gif
benkenobi
QUOTE(GabyT @ 28 Oct 2007, 22:10)
Confirm si eu cele spuse de colegu'.  smile.gif
De trei ierni Solenza "se da" pe zapada cu Sava Eskimo 3 si sunt foarte multumit de performantele lor atat pe timp rece, cat si pe zapada / gheata.
Se "mananca" destul de repede dar asta e, nu le poti avea pe toate. E drept ca mi-a si placut sa le fac din cand in cand sa alunece... wink.gif
*




ca profil seamana foarte mult cu ale mele (eurotec snowwolf-continental cehia).
sunt bune mai ales datorita faptului ca sunt unidirectionale.
referitor la uzura-nu stiu cum ai reusit sa le uzezi repede, deoarece la temperaturi scazute (iarna) uzura lor se plaseaza in limite normale. alta este situatia cind le utilizezi vara, uzura este accentuata tocmai datorita compozitiei speciale (care nu le permite sa inghete pana pe la -40 grade, pastrandu-le moi factor ce contribuie si el la cresterea aderentei)
GabyT
Le-am folosit exclusiv in sezonul rece. Pentru vara am unele specifice (Goodyear Hydragrip 185/60 R14).
Constatarea mea (care evident e subiectiva) este ca s-au tocit mai repede decat alte anvelope de iarna cu care am mai mers; inclusiv in comparatie cu cele vara s-au tocit mai repede raportat la numarul de km parcursi cu ele; poate e din cauza faptului ca am tras ceva mai tare de ele -am tot mers la munte cu ele si pentru a "convinge" masina sa urce anumite drumuri, uneori se rupea aderenta si ramanea ceva cauciuc pe gheata... (stiu ca ideal este sa ramai in limitele aderentei... wink.gif ).
benkenobi
QUOTE(GabyT @ 4 Nov 2007, 09:48)
Le-am folosit exclusiv in sezonul rece. Pentru vara am unele specifice (Goodyear Hydragrip 185/60 R14).
Constatarea mea (care evident e subiectiva) este ca s-au tocit mai repede decat alte anvelope de iarna cu care am mai mers; inclusiv in comparatie cu cele vara s-au tocit mai repede raportat la numarul de km parcursi cu ele; poate e din cauza faptului ca am tras ceva mai tare de ele -am tot mers la munte cu ele si pentru a "convinge" masina sa urce anumite drumuri, uneori se rupea aderenta si ramanea ceva cauciuc pe gheata... (stiu ca ideal este sa ramai in limitele aderentei...  wink.gif ).
*




da, gaby, anvelopele de iarna se tocesc mai repede datorita concentratiei mari de siliciu din compozitia materialului. dar la modul cum isi fac treaba nu trebuie sa ne ingrijoreze acest lucru. si iarna trebuie adoptata o alta maniera de sofat, altfel faci ceva vizite pe la service.
cauciuc pe ghiata nu cred ca ramanea, coeficientul de frecare "miu " intre anvelopa si gheata este foarte mic, ceea ce nu permite sa ramana urme de cauciuc pe gheata. doar nu ai avut anvelope clutate. in romania nu prea se gasesc asa ceva, doar in finlanda, norvegia, etc si nici acolo nu sunt permise pe toata durata iernii. poate in alaska.
totusi sunt de acord ca anvelopele de iarna se uzeaza ceva mai repede decat cele de vara. cu toate astea le recomand.
Reed
.... anvelopele de iarna au o concentratie mai MICA de silice si astfel sunt mai "moi".
benkenobi
QUOTE(Reed @ 8 Nov 2007, 18:29)
.... anvelopele de iarna au o concentratie mai MICA de silice si astfel sunt mai "moi".
*



ai dreptate, asa este cand te grabesti.
Mad-Max
Astazi am cumparat 4 Kleber Krisalp 3 (fabricate in Anglia). Arata foarte bine si nici nu sunt exagerat de scumpe. 585 ron cu montat si echilibrat gratis.
Lupu84
Stie careva unde pot gasi Kleber Krisalp in Bucuresti?
ngabyyy
Recomandari de anvelope iarna?
alymyr
Eu in 2008 si 2009 am folosit goodyear ultra grip5 si am fost foarte multumit anul acesta o sa merg pe ultra grip 7 sper sa se comporte bine
george_scala_2004
QUOTE(Lupu84 @ 16 Nov 2007, 10:22)
Stie careva unde pot gasi Kleber Krisalp in Bucuresti?
*



http://www.anvelopa-janta.ro/produse/anvelope-kleber-11.html
Maskatu
Deja incepe sa ma doara capul de la discutiile astea cu anvelopele de iarna. "care sunt mai bune?", "unde gasesc?", "care sunt mai ieftine?". Orice cauciuc de iarna fie el si DEBICA FRIGO este mai bun decat cauciucul de vara. Fiecare isi cumpara ce il duce buzunarul. Ai bani, cumperi o firma mai "de renume". Nu ai bani, cumperi debica, nankang, sau sh-uri aduse din germania.
surube
Eu am luat Debica frigo 2 ..... foarte bune m i se par si am vazut ca au si de 185 latime rolleyes.gif
pskint25
mai are careva un matador mp58 175/65/14 ?
ar fi completare la mine .

mersi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.