Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se vireza ceva mai greu de la o vreme...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
iuly82
Salut,
Am si eu o mica problema (sper) cu caseta de directie .... de la un timp de vreme se vireaza mai greu, mentionez ca nu am probleme cu axul volan, bucsi volan, cuplaj, bielete de directie, anvelope (nu sunt uzate) sau bucsile de la bielete.
Mi-a spus cineva ca trebuie sa bag niste vasilina in caseta ca s-ar putea sa fie uscat angrenajul dintre roata dintata (pinion) si cremaliera....
Stie cineva despre ce e vorba, trebuie sa mai introduc sau sa mai scot niste cale de la caseta?.... si care este ideea cu acele cale....
argon
dar cu presiunea in roti cum stai? daca e buna, poti introduce niste vaselina, poate se rezolva, desfaci burdufurile din partea cu caseta, si de prins inapoi o faci cu coliere de plastic sa nu te mai chinui cu sarma aia indoita.
vis-a-vis
Poate a pus gume de iarna wink.gif
iuly82
presiunea in roti o verific in fiecare duminica; rulez aprox; 2 000 Km/luna cu ea si anvelopele sunt Montana normale de 165. V-am spus, a inceput asa de la un timp de vreme sa se vireze greoi si mi-a spus un tip sa scot capacelu' acela de vizitare (undeva in zona pinionului) unde se afla calele si sa introduc vasilina cu degetu' in timp ce cineva vireaza stg-dr.... daca pun vasilina pe cremaliera in stg si in dreapta pe la burdufuri ajunge si la pinion?
tgg2k
ca fapt divers, daca ai masina din semnatura, nu prea cred ca ai cauciucuri normale pe ea (155 e specificatia producatorului, nu 165, vezi in talon)

pune vaselina cum ti-a zis argon ca e foarte posibil sa fie de acolo problema
iuly82
tgg2K, stiu ca specificatia producatorului este 155 si nu este normal sa o-ncalt cu 165 pentru-ca acea caseta de directie a fost proiectata pt. anv. de 155. M-am uitat aseara printr-un manual de reparatii de dacia 1300 si zicea, asa cum a zis argon, sa virez max. dr., sa scot burduful si sa pun pe cremaliera (desigur pe stg.) vasilina DAR nu orice fel de vasilina ci vasilina grafitata (din aia de planetare) dupa care sa virez stg.-dr. Am facut procedura de vreo 3 ori si apoi am legat la loc burduful cu "colier nemtesc"; am dat cateva ture in jurul blocului si s-a simtit o mica diferenta, testul final va avea loc deseara cand fac o cursa de Pitesti-Craiova..... Multam' pt sfaturi baieti...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.