Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
libertaq
salut,
am ceva problema la cutia de viteze,cred eu...poate ma ajuta cineva
1.in treapta 1 nu intra decat daca masina sta pe loc...e normal sa fie asa?daca fortez,intra dar face urat...
2.in treapta a doua sunt unele momente,mai ales cand e motorul rece,cand imi intra foarte greu...trebuie sa detii putina forta sa introduci maneta in viteza....
3.in treapta a-3-a aproape tot timpul,intra destul de usor dar,cu anumite caraituri...nu se aud,dar se simt la mana (e ca si cum ai conduce un camion mai vechi,romanesc... smile.gif )
4.a 4-a si a 5-a...sa spunem ca e ok...
astept ceva sugestii si opinii....sfaturi si lamuriri...
merci mult...
diaconuliviu
O cautare ai dat? Ca s-a discutat de nenumarate ori.

Ulei in cutie ai la nivel? ambreiajul functioneaza bine?
daca astea doua is indeplinite, sincronul treptei a doua si a treia.
roland
Corect. Si in treapta I nu intra decat daca masina e pe loc sau merge cu o viteza foarte mica. E oarecum normal, chit ca unii zic ca le intra si la 50km/h. Dar o sa faca foarte urat.
cosminus
E normal la dacie sa intre greu in viteza 1 din mers. Nu la toate, la cele cu 5 viteze in special. Iar cu a doua si la mine face la fel pana merg 1 km sau 2-3 viraze cu a doua. Stai linistit, cand nu mai intra sau caraie in vitezele 2,3, 4, 5 atunci sati faci probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.