Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Directie, Geometrie, va rog
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
reddivision
Am fost azi la un service (lga mc-ul de la dristor, pe calea dudesti, Autosoft - sunt cu adevarat profesionisti, si nu au preturi mari, sper sa nu fie reclama)
Si mi-a facut geometria. Pt ca schimbasem acum 2 zile bieletele si planetarele. Si acum, chiar dupa geometrie, trage un pic spre stanga. Iar volanul se misca un pic mai greu.
Presiunea in roti e egala 1,9 pe fata, 2 pe spate. Bucsa aia de sub volan mi-a verificat-o nu e stransa prea tare...
Sa fie de la faptul ca pe fata am un cauciuc Montana si unul Matador? de 165 sunnt ambele, doar ca difera un pic la santuri asa. ca-s firme diferite. dar nu sunt tocite sau ceva.
ms.
Si daca va puteti uita, cine se pricepe, si pe fisa de la geometrie, am atasat-o, cu rezultatele, sa imi spuneti daca au facut-o bine:). multumesc.
Muttley
Ceva nu se leaga. Fuga stanga 2*20' inainte si 2* dupa. Asta inseamna ca ti-a strans tirantul pentru a micsora unghiul. Dar strangerea tirantului conduce la tragerea bratului superior catre interiorul masinii. Adica micsorarea unghiului de cadere.
Insa vad pe fisa ca unghiul de cadere a crescut dupa reglaj. Curios...
O explicatie ar fi ca ai jante strambe.

Trasu' intr-o parte poate fi si din cauza cauciucurilor diferite. Adica sigur e de la asta. O mica contributie poa' s-aiba si caderile diferite mult stg-dreapta.
diaconuliviu
Trage intr-o parte si de la roti cu mase inegale. Daca ai Matador si Montana..suprafetele de contact is diferite, masele precis diferite, poate si razele de rulare.
Schimba rotile pe fata intre el si vezi daca trage invers. Daca da, ai aflat. Cintareste si rotile sa vezi ce diferente ai.

Apoi vad asa:
Cadere cu valori mult diferite, diferenta stg-dr mai mare decit 45 minute (1gr59' fata de 0gr35')
Pe stinga ti-ar trebui un brat inferior +2, pe dreapta -4 (fiecare 2 afecteaza cam 30 min)
Fuga nu stiu cum ti-au facut-o, acele 2 - 4 grade sint functie de diferenta fizica dintre lonjeronul inferior si sol si punctul de prindere al tendonului spate pe caroserie si sol. Masina adica sa fie "orizontala". Ai suprainaltare pe spate, creste fuga si invers.
ionut.tanase
Sfatul meu este sa pui mataluta doua cauciucuri noi (ca tot ai facut geometria), de aceeasi marca, le echilibrezi si sa ai bine-nteles aceeasi presiune si apoi sa vii sa ne spui cum e wink.gif
Muttley
QUOTE(diaconuliviu @ 24 Oct 2007, 13:05)
.........diferenta stg-dr mai mare  decit 45 minute (1gr59' fata de 0gr35')
*



Liviule, nu cumva e 1 grad si 24 de minute diferenta? blush.gif

Sau exista vreo ipoteza despre diferente mai mari de 3/4 grad?
roland
QUOTE(reddivision @ 24 Oct 2007, 11:51)
sunt cu adevarat profesionisti
Si acum, chiar dupa geometrie, trage un pic spre stanga. Iar volanul se misca un pic mai greu.
*


In alta ordine de idei, parca nu se leaga cele doua afirmatii. Daca sunt profesionisti, te avertizau de cele doua cauciucuri diferite (daca conteaza) si nu tragea intr-o parte.
Si eu am avut probleme cu reglarea directiei (nu la firma asta) si numa' profesionisti nu i-am facut...
argon
110 % e din cauciuce, se intampla sa aiba si aceasi marca mase diferite, apai marci diferite, si alea cele mai eftine posibil..ce te astepti? inverseaza-le si mai vorbim.
reddivision
Hai ms. Da, imi zisesera ca ar trebui sa le schimb..o sa il pun pala de pe spate p fata da. Ma ideea e ca trage doar un pic....adica....aproape insesizabil. Doar ca vazusem si eu diferentele astea la unghiuri si....vroiam sa vad ce zice cineva care se pricepe. Pana la urma...ideea e ca mi-ai facut geometria prost??? sau ca de facut e facuta bine dar trebuie vazut cu piesele.....cu jantele...etc
Muttley
Ti-au facut-o bine. Asta din cauza ca aparatul a fost performant (stand cu 4 capete). Practic le da mura-n gura echipamentul ala.

Pe langa cauciucuri, pe viitor iti trebuie bascule corectoare pe fata (vezi postul lui diaconuliviu).
argon
si mie imi trebuie pe dreapta bascula corectoare, dar nu e urgent, foarte putin roade cauciucul si in interval mare de km, de genul 30 000 , si nu are legatura cu trasul.

Mai e o chestie, mie mi-au reglat fuga voit putin defazat, ca sa compenseze inclinatia drumului, pe perfect drept trage putin stanga . Cum drumuri perfect drepte nu avem, e numa' bine biggrin.gif
Muttley
Corectarea pt rambleul drumului se face din cuplajul de pe coloana, nu din tiranti.
argon
crezi tu icon_mrgreen.gif am incercat cu 3 nuci si degeaba, tine 100 de km.
ursachemihai
hai sa va zic si eu o cauza...descoperita de mine si de mecanici.
Masina poate sa traga dreapta sau stinga atunci cind bucsa de la bratul superior este moarta...
in momentul plecarii de pe lor mai brusc...bratul de misca inainte sau inapoi pe bucsa...astfel modificindu-se unghiul.
personal..am testat asta. imi tragea dreapta....
ca sa rezolv problema...ca eram intrafic...am dat in marsarier brusc...a facut acel clik cind s-a asezat bratu...apoi a mers struna smile.gif.
diaconuliviu
QUOTE(Muttley @ 24 Oct 2007, 12:45)
Liviule, nu cumva e 1 grad si 24 de minute diferenta?  blush.gif

Sau exista vreo ipoteza despre diferente mai mari de 3/4 grad?


Diferenta lui este 1gr24', MAI MARE DECIT 45', cit e ADMIS.
Unghiurile de cadere la Dacia sint 1.30', +/- 30', cu diferenta MAX stg-dr 45'.

QUOTE(reddivision @ 24 Oct 2007, 15:15)
[...]Doar ca vazusem si eu diferentele astea la unghiuri si....vroiam sa vad ce zice cineva care se pricepe. Pana la urma...ideea e ca mi-ai facut geometria prost??? sau ca de facut e facuta bine dar trebuie vazut cu piesele.....cu jantele...etc

Nu ti-au facut-o prost, problema e ca trebuiau sa-ti spuna si ce e cu acele unghiuri.
Al meu geometru face cit poate (cu aparate optice, tipul clasic) dupa care imi spune ce mai trebuie.
Adica, ultima data mi-a facut tot, mi-a dat sarcina sa schimb bratul inferior cu unul +2 si SA REVIN sa mai facem o "minigeometrie". Si am platit 45 ron geometria si 10 revenirea.
argon
de curiozitate, daca nu schimbi bratul, si iti trage de lonjeron, cat e garantata lucrarea? nu revina dupa un timp inapoi?
Muttley
Nu-ti revine la loc. Da' pe tine te incanta ideea de a-ti fi ancorata masina de sol, legat lonjeronul cu lantu' si tras de el?
csiri_biri_kodak
Cat se cere actualmente pe o reglare a geometriei rotilor?
reddivision
Mie mi-a l;uat 55 de lei...si au facut-o f bine.
csiri_biri_kodak
multumesc de info... wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.