Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nebunia parcarilor, nebunia oamenilor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
FLP
Adica dupa ce ai garaj, mai vrei si 100 de metri patrati de jur imprejur sa faci manevre ?

Informatii : Biletelul a fost gasit sub stergatorul daciei albe, postat de catre proprietarul celui de-al doilea garaj.

Ne ducem rau de tot spre evul mediu......
xcss
Era vorba de manevre cu soldateii de plumb din dotare...
ady77
Ce manevre? Impreuna cu NATO? Sa nu se supere rusii.
xcss
Nah... pana acolo... ca la taiere nu se mai vede...
Cornel001
lasa-i si tu un biletel:
"dupa ce vor ajunge si aici si vor darama garajele o sa aveti loc suficient".
DragosP
QUOTE(Cornel001 @ 24 Oct 2007, 23:13)
"dupa ce vor ajunge si aici si vor darama garajele o sa aveti loc suficient".

radmasa.gif
FLP
Treaba asta e in sectorul 4. Pot sa fac o plangere sa vina sa ii ridice garajul. Sunt legale garajele in sect 4 ?
Sudsemnatu
nu sunt legale nicaieri.e constructie pe domeniul public! ti se pare a fi ceva legal?
cand nu avem voie sa punem T-euri...avem voie garaje?
skija
Mie ieri mi-au TAIAT cauciucul ptr. ca msina mea ii deranja pe cei de la RADET (Str. Carei, sect. 2). Ala care e pe masina de interventie (o maisna mare - raba) trebuia sa fie foarte atent cand intra pe alee, si omu n-avea chef in fiecare zi sa fie atent... si initial m-au amenintat ca imi taie cauciucul, si ieri am gasit-o pe pana... am fost la politie, am depus plangere, dar.. stiti voi cum e.... asta e...
argon
bine ca am garaj legal a scapat.gif
FLP
SIngura manevra la care l-as incurca probabil ar fi introducerea masinii in garaj din curba cu frana de mana trasa.
vi_escu
Cand ajung in Bucuresti la parinti (in Balta Alba) primul lucru pe care-l spune taicamiu este "pe locul cui ai lasat masina". Ai dracu, n-au rabdare nici sa scot barcanele cu zacusca in fata blocului, trebuie sa le car din strada radmasa.gif
sebybv
QUOTE(Cornel001 @ 24 Oct 2007, 22:13)
lasa-i si tu un biletel:
"dupa ce vor ajunge si aici si vor darama garajele o sa aveti loc suficient".
*




biggrin.gif Sau ii scrii un bilet "oficial" (neaparat tiparit la o imprimanta) cu ceva de genul:
"Va anuntam ca in 7 zile lucratoare aveti termen de evacuare a constructiei de pe domenul public. Dupa expirarea acestui termen vom decurge la demolare si reamenajarea zonei. Data: .. Semnat: Primaria Sect 4 si o semnatura de <primar>"

Macar sa traga o spaima.... icon_mrgreen.gif
yoncv
sebybv> pentru asta nu cumva poti fi acuzat de fals in acte publice? (sau ceva de genul asta, ca nu ma pricep prea bine la chestii juridice)
dizzy
tre sa fie si dovedit falsul ala
yoncv
Pai cred ca o expertiza grafologica poate dovedi asta. Bineinteles, daca omul se ambitioneaza si ajunge la proces.
argon
ce sa expertizeze? Times New Roman? radmasa.gif la semnaura rogi un copil de pe strada sa mazgaleasca ceva biggrin.gif
xcss
Toneru' de la imprimanta...
deconectat
QUOTE
ce sa expertizeze? Times New Roman?
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Giurisici Fabian
inca mai sunt garaje? blink.gif ca la mine insectorul 3 le-au ras pe toate de pe domeniul public, primarul vostru se misca mai greu.
Sfatul meu prietenesc e sa te duci pe la primarie si sa faci cerere scrisa de mana ca soliciti loc de parcare in spatele blocului cu numar de inregistrare dat de ei.
eu aveam cereri deastea de pe vremea cand erau garaje in spatele blocului si au cantarit mult hartoagele alea cand s-au dat locurile de parcare .
sebybv
Hai, mai, si eu deschisesem un topic ca veau sa cumpar o cotineata din aia de tabla pe care sunt pe cale sa o darame "autoritatile".... vad ca in Brasov nu le demoleaza inca sau nu stiu eu....

PS. Nu are ce sa-ti faca cu fals in acte si de-astea. Crezi ca il duce mintea si are timp sa iti faca procese? Sa fi seriosi! O sa se agite vreo 2-3 zile, o sa dea telefoane in stanga si in dreapta, o sa transpire instantaneu, la telefon vreo secretara de la stat - plictisita si aia ca i se raceste si cafeaua- o sa ii raspunda in doi peri ca nu e de la ei, si gata.... Trebuie sa ii bati cu armele lor. Era un episod in Asterix si Obelix cand erau in Roma si ca sa ii incurce pe aia cu birocratia lor imensa au inventat "circulara A20".... sa vezi cum alergau toti contzopistii pe scari si intrebau de noua circulara.... 243.gif
han_1.6 mpi
eu zic sa stai de vorba cu omul ala. poate nu se pricepe la covrig . niste ore de condus poate niste ore de poligon. de ce nu ? sau cel mai frumos: parcheaza si tu masina fix in usa garajului si astepti sa vina .... apoi te descurci cum iti merge imaginatia.
IRONICK
QUOTE(argon @ 25 Oct 2007, 11:20)
ce sa expertizeze? Times New Roman?
QUOTE(xcss @ 25 Oct 2007, 11:21)
Toneru' de la imprimanta...
radmasa.gif
vis-a-vis
Eu am patit o faza d-asta, in sptele unui bloc la Dristor.
Vin ca omu' linistit si opresc frumos jumate pe bordura.
In dreapta mea un garaj deschis cu vreo 3 insi in el.
Un mos mai tare-n gura... domn'le, ia-ti masina de aici ca ne blochezi garajele.
Ma uit mai bine, loc cacalau.
Zic. Daca nu-ti convine, suna la politie.
Cand am revenit la masina, am gasit benzina pe parbriz si pe capota.
N-am mai avut drum p-acolo ca-l otanceam rau pe mos daca-l prindeam.
Cornel001
QUOTE(sebybv @ 25 Oct 2007, 09:28)
biggrin.gif  Sau ii scrii un bilet "oficial" (neaparat tiparit la o imprimanta) cu ceva de genul:
"Va anuntam ca in 7 zile lucratoare aveti termen de evacuare a constructiei de pe domenul public. Dupa expirarea acestui termen vom decurge la demolare si reamenajarea zonei.  Data: ..    Semnat: Primaria Sect 4 si o semnatura de <primar>"

Macar sa traga o spaima....  icon_mrgreen.gif
*


Nu e bine.... tre sa faca 20 de copii sa le puna la toti... altfel se prinde ala...
Si nu e bine ce tre sa sa scrie acolo. Tre sa scrie asa : in loc de "7 zile", "24 h", si sa mai precizeze ca in afara de demolare mai e si amenda 1.000 ron daca a expirat termenul si nu e curatat.

Sa vezi p-orma ce loc cocalau p-acolo sa faca si drifturi.

PS na, 48h ca sa nu se prinda...
Merced
Revin si eu cu un post aici, ca sa-mi vars amarul. Intr-un final azi mi-am adus aminte ca vecinul de sub mine lucreaza la primarie si cum m-am intalnit cu el la lift l-am intrebat de locuri cu plate in Pitestiul asta. Mi-a zis ca la noi numai persoanele juridice pot cumpara asa ceva. sad.gif Si mi-a mai zis ca daca o persoana fizica ar fi putut cumpara ar fi fost "cam scump". Deci probabil peste tariful din Bucuresti. Ma gandeam acu' sa gasesc un vecin cu firma pe care sa-l conving sa ia doua-trei locuri d-astea, poate ne adunam mai multi daca tariful e ok. Ce ziceti? biggrin.gif
Sony
Zicem ca te-a aburit.
Merced
E chiar pe domeniu din intamplare. In plus daca se putea sigur isi facea pentru el rost fara sa clipeasca, ca e mutat relativ recent in bloc si mereu il vad cum da ture in incercarea de a gasi un loc unde sa-si strecoare masina. laugh.gif
Lord Hades
QUOTE(sebybv @ 25 Oct 2007, 14:57)
Hai, mai, si eu deschisesem un topic ca veau sa cumpar o cotineata din aia de tabla pe care sunt pe cale sa o darame "autoritatile".... vad ca in Brasov nu le demoleaza inca sau nu stiu eu....
*



Nu stii bine! In Brasov a inceput operatiunea MAREA PARCAREALA si s-a inceput prin "starpirea" tuturor garajelor amplasate cu/si/sau fara autorizatie pe domeniul public. Au ras tot si acum baga parcari in draci. Au ajuns si la mine in sfarsit dupa aproape 10 luni de la inceperea lucrarilor in cartier.
Problema e ca se va face "concesionarea" parcarilor prin LICITATIE publica, si in timp ce in dreapta si in stanga ta(mea) parcarea va costa 130 lei/an, a ta(mea) va fi 500 lei pt ca eu am fost ghinionist si am avut "concurenta" pe parcarea respectiva. In plus va fi permisa amplasarea de blocatoare in parcari, deci dupa ce ca si asa nu sunt locuri de parcare destule, alea care sunt "libere" vor fi blocate de toti amarastenii platitori de taxe. Deci daca planuiti vreo vizita pe la rubedenii in Brasov mai bine lasati-va masina acasa ca altfel va stricati vizita certandu-va cu toti tampitii in a caror parcare o sa nimeriti. Ce au urlat ei pana acum cu parcarile, dar ce o sa urle de acum incolo cand stiu ca dau bani pe ele! Lucru dracu monser, zau asa!
hash
QUOTE(argon @ 25 Oct 2007, 09:56)
bine ca am garaj legal a scapat.gif
*



N-ai patit niciodata sa-ti parcheze cineva fix in poarta garajului ?

QUOTE(yoncv @ 25 Oct 2007, 10:33)
sebybv> pentru asta nu cumva poti fi acuzat de fals in acte publice? (sau ceva de genul asta, ca nu ma pricep prea bine la chestii juridice)
*



Pai scrii si tu ceva de gen " primagaria secutorului 1" si n-au cum sa te tare la proces.

Oricum pe locurile garajelor alora din poza primului post ar merge de minune o parcare supraetajata.

Asta cu Te-urile pe domeniul public e cea mai mare tampenie. Or sa fie o gramada de locuri goale in parcari (blocate, bineinteles) si masini aruncate alandala - in fata acelor Te-uri.

Asta daca nu vine vreun jeep si .. s-a cam terminat cu Te-ul.

Ce am vazut la Brussels: pe o strada scria clar ca parcarea e permisa numai pentru riverani - si orele de restrictie. Era duminica. Cu toate astea un politist comunitar (la noi astia se plimba sau fumeaza sau discuta cu vreo pipita, adica toaca banii nostri de pomana) verifica pe un PDA numerele tuturor masinilor de pe strada. Presupun ca daca gasea vreun contravenient respectivul primea cadou o amenda, fara prea multa vorba.

Solutii exista, altii le-au descoperit de mult. Nici la italieni n-am vazut Te-uri.
giany911
Ca tot zicea vi_escu de parcare prin Balta Alba. Sa nu vii seara acasa ca parchezi in Billa ( stau chiar in spatele magazinului ). Parcarea aia noaptea este aproape plina! Am avut si loc platit, dar se punea un idiot cu masina pe straduta cu locul chiar in fata lui si adio intrat/iesit din locul de parcare, nici nu o mai parcam acolo ca stiam ca nu am cum sa ies dimineata. Oricum trebuie sa recunosc ca Negoita s-a ocupat de parcari, a facut pe toate bulevardele si in spatele multor blocuri.
C@talin
daac ai loc platit si esti blocat nu trebuie decat sa suni la politie parca 9455 si vin baieti repde il acuc pe proprietar si daca vrei sa-i faci zile amare o sai dea si o amenda frumoasa de 10 mil ca tia blocat dreptu la proprietate wink.gif
giany911
Si dupa aia sa imi pregatesc si eu 10 milioane pt. vopsire sau anvelope noi?
logan1.5dci
Ma intreb uneori, ne luam noi prea multe masini sau serviciul urbanism din cadrul primariilor nu prea a organizat treaba .
Ma uit si acum, cu toate ca centrul e aglomerat, se mai gaseste o bucatica pentru un....baiat destept. ....si mai apar cateva masini in zona, care se lupta...tot pe aceleasi locuri.
C@talin
QUOTE(giany911 @ 25 Jan 2009, 17:15)
Si dupa aia sa imi pregatesc si eu 10 milioane pt. vopsire sau anvelope noi?
*


happy.gif asa e
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.