Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Becuri "xenon"
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sorynel
am cumparat becuri de 90/100w si nu am stiut ca imi topeste sigurantele.... am inteles ca trebuie sa cumpar relee pe care nu stiu de unde sa le iau si unde anume le leg....
parpanel
Pai pune becuri de putere mai mica si rezolvi problema.
Poate asa nu-i orbesti pe ceilalti.
di3g0
esti nevoit pentru asemena becuri sa pui pe fiecare faza cate un releu,dar iti spun eu ca nu merita....daca te prinde politia ti-ai luat si amenda si puncte de penalizare,asa ca pune ceva normal si da "xenon"-ul d'oparte
roland
E ilegal!!!
di3g0
intr-un final fiecare invata din greseli, asta depinde numai de propietar
viperfox
se pune releu pe faza scurta + releu pe faza lunga;
releele le iei de la orice magazin de piese auto (e un releu cubic, mi se pare ca e exact ca cel cu care vine masina din fabrica pt stopu de ceata; nu stiu sa iti dau valoarea acum...trebuie sa cobor la masina sa ma uit la ale mele)
releul se leaga asa (recomad sa le iei si socluri): firul care merge la bec la faza scurta se pune la alimentarea releului, iar un fir de la iesirea releului se duce la bec, celalalt la +12V; idem pt faza lunga; DAR poti sa cumperi releele si soclurile si sa te duci la un garaj dasta unde monteaza alarme&car audio si ti le monteaza ei in 15 min cu vreo 20ron si nu te mai chinui tu (ca ai de pus ceva papuci, tras fire, legat, etc)

ps: vezi nu cumva in afara de siguranta sa iti fi ars si blocu de lumini (maneta din bord)
ghost4ever
cauta in topicurile mele despre relee ca si eu m-am intresat pana am reusit sa montez pe proiectoare asa ceva !!

p.s. intradevar poate sunt ilegale becurile pe care vrei sa le montezi dar la catzi nesimtiti sunt care nu isi regleaza farurile merita o faza lunga, eu circul f mult noaptea peste 2000 km saptamanal si sunt satul pana in dintzi de ei ... !
diaconuliviu
Nenea, pentru "n" nesimtiti care te supara pe tine, pe mine si pe altii, nu merita sa-i orbesti pe TOTI cei care au farurile reglate.
Vrei sa le dai o lectie? Suna la 112 sau la politia rutiera, da-i pe lista, etc.
Uite, VL-01-AFD, de exemplu (ca se zice ca se uita politia pe forum) ("Xenoane" 90/100W).
Si eu am acele "albastrele", dar de putere decenta si farurile reglate bine.
sorynel
poate are cineva o schema ...

am vazut niste relee pe la faruri .. sa fie alea arse? si ar trebui schimbate si at nu mi s`ar mai arde sigurantele?
andreiutzu
ca sa nu mai deschid alt topic unde sa-mi expun problema legata de lumini am decis sa o expun aici. deci situatia sta in felul urmator...aseara am plecat cu masina in oras pt si am constatat ca faza scurta de pe partea dreapta lipseste. initial am crezut ca problema este cauzata de bec si anume acesta sa fie ars pe faza scurta. de dimineata m-am dus si am achizitionat un bec, l-am inlocuit pe cel vechi cu cel nou si stupoare.....nici acum nu am faza scurta pe partea dreapta. asadar care este problema? (mentionez ca faza lunga am pe partea dreapta. )
di3g0
verifica siguranta,sigur e de la ea (pozitionare: de jos in sus verifica primele 4 sigurante) succes
andreiutzu
QUOTE(di3g0 @ 26 Oct 2007, 19:32)
verifica siguranta,sigur e de la ea (pozitionare: de jos in sus verifica primele 4 sigurante) succes
*


dupa ce am postat mi-a trecut prin minte ca poate fi de la siguranta!
alexboss87
Am si eu o intrebare : se gasesc cumva becuri pentru pozitie albe sau cu o mica tenta de albastru ceva?..multumesc blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.