Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jurnalul meu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Manuel
Va doresc sa va tina de trei ori 85.000 km si sa nu fie nevoie sa le schimbati decat odata cu masina! Eu doar relatez ce mi se intampla mie, pentru mine bieletele sunt consumabile atata timp cat e al treilea rand in nici 47.000 km!
MHY, pot fi acuzat de orice, numai de nepasare fata de masina nu, crede-ma! Sunt excesiv de grijuliu, incerc sa evit orice groapa, peste bumperele de la trecerile de pietoni trec cu 2 km/h... Singura explicatie plauzibila ar fi ca odata, maxim de doua ori pe luna merg la tara, pe un drum pietruit de aproximativ 15 km/dus-intors, drum pe care il fac aproape la pas. Niciodata n-am schimbat a-III-a pe-acolo, ma depasesc toate carutele si toti biciclistii mai nervosi.
ncristi
Vezi sa nu le schimbi aiurea. Bieletele capata un joc - depinde cat de mare este insa nu trebuiesc neaprat schimbate cum recomanda cei de la reno.

Chestia asta o stiu de la cineva care lucreza la un service renault.

Eu am schimbat prima data la 45000km si acum trebuie sa le schimb iarasi si am 120000km.
De curiozitate inainte sa schimbi, cand cei de la service spun ca sunt uzate, da o fuga pana la o statie ITP si vezi ce spun cei de acolo. O sa ai o mare surpriza smile.gif
GoGu
Sa-ti traiasca, sa-nfloreasca laugh.gif

Apropo de bielete, vorbeam zilele trecute cu soferu' de la firma unde prestez si (fara legatura cu problema ta) a venit vorba de stiluri de condus. Povestea ala de frate-su care "fecundeaza directia" tongue.gif ocolind toate gropile, in schimb (zice ala) a schimbat bielete intr-o veselie... Ma gandesc ca daca nu incerci sa ocolesti chiar orice s-ar putea sa iesi mai ieftin. Eu de exemplu nu prea menajez frigideru', in limitele bunului simt, si n-are (inca) nici pe draq (si am trecut de 50k km). Bine, nu m-ar mira sa cada tot dintr-o data radmasa.gif

PS: poate si cei de la Reno exagereaza, lor le-ar conveni sa schimbi zilnic ceva dry.gif
ncristi
La logan pica mult mai greu bieltele si in general tot ce tine de trenul de rulare.

Stiu logane care au trecut de 100000km fara interventii la trenul de rulare.
Manuel
Aveau joc, asta-i clar, diferenta se simte. Adevarul e ca cloncaneala era amplificata si de zgomotul flanselor, sper ca dupa ce le schimb si pe astea sa fie din nou liniste in masina.
Loganul e mai bine adaptat "off-roadului" de la noi, n-are nici rahaturile astea de flanse, in plus servodirectia hidraulica mai atenueaza socurile si nu simti in volan orice pietricica asa cum se intampla la Megane.
Astia din service n-au avut niciun interes sa ma puna sa le schimb aiurea fiindca piesele le-am luat de la un magazin de cartier, in plus mi-au dat discount serios la manopera. Pentru schimbat 2 bielete+geometrie mi-au luat doar 84 ron!
ncristi
Foarte ieftin smile.gif
Manuel
Pai sunt client fidel, d-aia. laugh.gif
marshall_balance
QUOTE(Manuel @ 21 Apr 2009, 12:31)
5.000 rpm  smile.gif

*




Mersi. Si la mine cam tot asa, umpic poate peste 5000, dar insesizabil. Cu ocazia testului am atins si o noua viteza maxima: 195 (pe bord, nu pe gps)
Manuel
Ai stricat motorul, treaba ta... tongue.gif
megane1
cat costa flansele?
Manuel
Doar rulmentii am inteles ca in jur de 4 milioane cu tot cu manopera.
mihai_dorin
Manuel o poza cu creionul si un cod se poate?
Manuel
N-am cod, vopseaua e preparata si "intubata" la un atelier de vopseluri din Vitan. Nu i-am dat decat codul culorii (D11 - beige poivre in cazul meu), se pare ca e suficient pentru a o prepara. Inca nu l-am folosit, asteapta pana maine sa vad cum se comporta.
Manuel
Astazi am implinit 3 ani si 48.880 km asa ca
QUOTE(Manuel @ 1 Jun 2009, 21:49)
Mi-am comandat ceara, solutie de tapiterie si mi-am luat creion corector din Vitan, asa ca miercuri, daca vremea tine cu mine, am de smotruit.
*


m-am tinut de cuvant. smile.gif

Materiale folosite:
Diamantplast Satin pentru covorase, Flash pentru tapiterie, Nouveau Noir pentru cauciucuri si Supercera Polish pentru luciu.

Cam asta a iesit:

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

Mihai, am folosit si creionul, a acoperit cat de cat dar nu a iesit spectaculos. Oricum se vede mai bine decat negrul de dinainte. Omul a spus ca trebuiesc date mai multe straturi asa ca mai insist si cand o sa fie gata, o sa fac si poze.
M i h a i
Cata grija poti sa ai de masina...Si eu aveam la inceput..din pacate a inceput sa mi se rupa pe timp ce trece...daca stateam la curte probabil ca aveam si eu grija precum ai tu..dar asa...
Manuel
O fac din placere iar masinuta e al patrulea membru al familiei. smile.gif Nici eu nu stau la curte, am noroc ca am prins un loc in garajul de la munca si asta face mult...
megane1
Manu, ai schimbat parca bieletele directie?cat costat la tine, gu totul gu manopera:) ?
Manuel
Pai bieletele au costat 74 lei/bucata (Optimal) iar manopera 84 lei la Renault (cu discount).
hellcat
Manolo, daca ne-am mai intalni si noi din cand in cand macar pe la Iasi... smile.gif sa-ti admiram live masinuta
Sa fie oare drumul Vaslui-Iasi stricator de bielete? tongue.gif glumesc
Hai ca noi tot am incins cateva gratarele.
Dhragosh
Foarte frumoase pozele... smile.gif
Pe cat sunt jantele pe 15 sau 16?

De ce nu incerci sa iti vopsesti si bandourile in aceeasi culoare? rolleyes.gif



Manuel
Merci! Jantele sunt originale, Curacao, pe 16.
M-am gandit sa vopsesc bandourile insa mi-a fost teama sa nu se cojeasca. S-apoi, putin contrast cred ca nu strica.

LE

Hellcat, ne vedem la Iasi cat de curand. smile.gif
megane1
anunti si tu cand mergi la iasi, sa ne intalnim intr-o sambata..
Bacu
CD-ul cand l-ai schimbat Manuel? Mai merg comenzile de pe volan/afisajul? Esti multumit de cum se aude?
Manuel
Comenzile de la volan merg, mai putin rotita. Asta pentru ca m-am zgarcit la 1 milion si nu mi-am luat adaptor facut de Pioneer ci un adaptor universal care lucreaza cu mai multe tipuri de HU si pe mai multe marci de masini. Bineinteles ca n-am stiut, vanzatorul m-a asigurat ca e 100% compatibil, cand mi-am dat seama era deja prea tarziu. In fine, nu ma deranjeaza foarte tare, singurul inconvenient e ca nu pot schimba posturile de radio presetate din telecomanda, trebuie sa intind mana pana la player, restul functiilor mergand perfect. Afisajul nu mai merge, Pioneer nu face adaptoare pentru display dar nici asta nu ma deranjeaza, cu ocazia asta se vede ceasul mult mai bine. smile.gif
De auzit, se aude excelent, e diferenta destul de mare chiar cu boxele originale ale masinii. Din punctul asta de vedere sunt 101% multumit.
Initial am vrut sa-mi iau un "audio connection box" insa faptul ca citeste doar 6x99 melodii mi se pare un dezavantaj major, practic pe stick as fi putut pune doar 594 melodii, echivalentul a 2 CD MP3. Cu playerul nu am nicio restrictie de acest fel, pot pune cat incape pe stick.

megane1, ne "auzim" pe PM.
mihai_dorin
Astazi am ceruit si eu masina 017.gif

3 ore de socializat cu masina biggrin.gif , cred ca ai inebunit la cat ai frecat si tu la ea..

Eu am folosit MetalCrem


Presurile de unde l-ai luat?
Manuel
hehe, bun venit in club! smile.gif Banuiesc ca e foarte buna ceara folosita de tine, eu prefer insa sprayul pentru ca e mai usor de aplicat. Nu ne arati cum a iesit?

Presurile sunt luate de la reprezentanta, sunt "de origine".
IRONICK
QUOTE(Manuel @ 4 Jun 2009, 17:58)
Comenzile de la volan merg, mai putin rotita. Asta pentru ca m-am zgarcit la 1 milion si nu mi-am luat adaptor facut de Pioneer ci un adaptor universal
Nu stiu pe ce ai dat tu banii, dar cu 1-2roni puteai sa iti faci tu unu din cateza rezistoare fara sa modifici nimic. Si facea la fel ...
j.d
Tot nu inteleg cu reusesti sa o pastrezi atat de perfecta. tongue.gif Arata foarte foarte bine! smile.gif
Manuel
Merci, j.d. smile.gif

Ironick, uite pe ce am dat banii. Crezi ca se poate face sa functioneze si rotita si displayul?

mihai_dorin
Poze data viitoare( peste o luna) ca nu am apucat sa fac poze..insa de fiecare data cand ceruiesc masina jur ca nu mai cumpar ceara deasta, frec de imi sar capacele... sleep.gif

Manuel felicitari pentru masina, si modul in care o intretii. blush.gif

Manuel
E mult de munca dar merita, mai ales daca ai de gand sa pastrezi masina o perioada mai indelungata.
Felicitari si tie!
IRONICK
QUOTE(Manuel @ 8 Jun 2009, 18:05)
Ironick, uite pe ce am dat banii. Crezi ca se poate face sa functioneze si rotita si displayul?
Sa zicem ca este la fel ca cel facut de mine, doar ca la cel cumparat de tine poti sa reprogramezi butoanele cand vrei tu. Este tot un adaptor rezistiv ... nu are nici o sansa sa functioneze afisajul cu el (playerul trebuie sa stie sa comunice "digital" prin can-bus). Rotita trebuie modificata in satelit pentru functionarea ei. Cum vine din fabrica la o comanda de up/down ramane pe contact inchis, iar dupa modificare trebuie sa faca contact doar in timpul cand se roteste de ea si apoi sa deschida contactul. Nu am mai avut timp sa perfectionez modelul, mi-au mai cerut destule persoane pe forum. Poate am timp odata ...
Manuel
Multumesc, tot ce trebuie e sa gasesc pe cineva dispus sa-si bage nasul in satelit. Sa traiesti!
IRONICK
Da, dar vezi ca si interfata trebuie sa stie sa interpreteze comanda de up/down. Adica este simplu, dar nu asa de simplu cum pare... Schema satelitului este un fel de matrice, combinatia dintre linii si coloane formeaza comanda.

Uite sursa de inspiratie. Eu am considerat ca nu mai merita o importanta asa de mare modificarea lui.

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=789683
Manuel
Atunci te astept tot pe tine cu o solutie, sincer eu n-am inteles nimic din schema aia. tongue.gif
e-SORIN
Merci pt. postul din jurnalul meu de bord smile.gif
Imi place ca ai f multa grija de masina, iar investitia in playerul Pioneer merita cu varf si indesat wub.gif (am avut si eu)
Se pare ca masinile noastre au cam aceeasi varsta si ca ani si ca rulaj biggrin.gif
Sa ne traiasca mult si BINE! party.gif
Manuel
Si eu multumesc! smile.gif Pioneer-ul e super, mi-ar placea si un subwoofer cu toate ca la inceput nu ma tenta in mod deosebit. Poate dupa ce trece criza, daca nu vine cutremurul. blush.gif
mishu_dci
Felicitari pentru modul in care arata masina.

Am si o intrebare. Ce fel de covorase ai pe jos in interior si de unde le-ai luat?
Manuel
Multam! Covorasele sunt luate de la reprezentanta, le gasesti la orice dealer.
M i h a i
Ai idee care este codul ?(este scris pe spate) si pretul?
Manuel
O sa ma uit maine sa vad daca e trecut codul pe spate. Pretul ~250 lei.
ps

Setul e format doar din 4 piese, bucata de pe mijloc-spate e de la alt set, tot "de origine", modelul fara margini ridicate.
Manuel
Am fost astazi la reprezentanta si mi-am schimbat rulmentii de la flansele amortizoarelor (palieri amortizoare), 150 lei rulmentii + 127 lei manopera, total 277 lei. Din pacate, zgomotele s-au ameliorat mult insa n-au disparut in totalitate. Au tras de toate articulatiile, am fost in doua probe de drum, toate sunt tsepene insa masina in continuare cloncane pe denivelari. Nu erau 100% convinsi insa se pare ca e dusa caseta de directie. sad.gif Stiti cumva cum s-ar putea diagnostica ca sa fiu sigur ca nu arunc 21 milioane aiurea? Acu' nu ca i-as avea...
adrian mgn
uita-te aici:
http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=150...dpost&p=1900027

imi cer scuze ca nu pot fi mai exact insa nu am fost foarte atent la explicatia mecanicului ... convins fiind ca nu poate fi doar atata lucru.asta dupa ce ,cum am zis ,schimbasem deja doua randuri de flanse.am plecat in probe si ... liniste totala.la intoarcere de fericire am uitat sa mai cer unele lamuriri, doar in drum spre casa mi-am dat seama ca de fapt nu stiu prea bine care suporti frecau in care ...
Manuel
Mi-au tras si mie cu levierul, cica erau niste urme de frecare a bratului cu scutul insa nu-i de-acolo. Merci oricum.
Hack
Totusi cum se manifesta directia? Simti ceva in volan la gropi sau la urcarea pe borduri?
Manuel
Nu simt nimic in volan doar cloncane cand trec peste damburi. In volan simteam socuri cand aveam bieletele fu**d, de cand le-am schimbat nu mai face.
Hack
Cand ai schimbat bieletele ai schimbat si capetele de bara? Intreb pentru ca eu simt ceva socuri in volan si am tras de capetele de bara cu mana si au ceva joc, cand sunt bieletele duse am inteles ca se aude si un zgomot, la mine se simt doar socuri in volan.
Manuel
Nu, capetele de bara nu le-am schimbat, m-au asigurat ca nu e nevoie. Si azi au tras de ele, au tras si de bieletele anti-ruliu, totul pare OK.
Cred ca o sa mai merg si in alt service pentru o alta parere, de data asta in afara retelei reno.
Hack
Ok mersi, sa ne spui si noua ce ai rezolvat.

Bafta!
Manuel
Multam!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.