Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cauciuc
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
slaiciprian
cauciucul dreapta fata e foarte uzat pe exterior (au disparut ridurile pe vre-o 3 cm), plus ca e uzat si in rest mai mult decat celelalte. acum trei luni cand am luat masina era aproape nou, dar intre timp am facut un pic peste 10.000km
dupa o reparatie aiurea dupa o pana, se desumfla cauciucul in mod constant. la saptamana trec pe la vulcanizare.
am si o senzatie ca masina este lasata pe partea aceea, distanta in inaltime dintre roata si marginea caroseriei pare mai mica cu 1-2 cm, dar totul pare in regula la suspensii. este posibil sa fie un arc mai slabit decat celalalt, merg mult incarcat cu 300-400kg.
vreau sa cumpar incaltari de iarna, si nu vreau sa le termin pana incepe iarna.
ce trebuie sa fac? echilibrare roti e bine?
apropo, sunt riscuri majore la viteze de 130km/ora? am inceput sa ma tem de o explozie.
sorin1983
daca nu te pricepi du-te la cineva sa iti faca o constatare cam ce ar trebui sa schimbi pe fata si dupa aceea du-te la geometrie(fara piesele uzate schimbate te duci inutil) cu ea. ca sigur ai o problema care se vede pe calculatorul alora.
slaiciprian
probleme nu stiu sa am. joc zero la roata, frane senzationale.
am un unchi care a bagat 1.500.000 in piese pt roti si tot are joc (vine rar, nu de alta), s-a uitat prostit cand a vazut ca nu poate clinti la mine roata din loc. si el e solid, trece de suta de kile.
p.s. cam cat costa o geometrie?
p.p.s. de vre-o doua sapt a inceput sa bata planetara.
SSilent
daca nu ai camera nu ai de ce sa te temi de vreo explozie....io am facut pe amandoua rotile de pe dreapta la 100km/h ....trebuie sa tii mai tare de volan atata tot smile.gif
argon
n'are jocul treaba cu uzura cauciucurilor in masura in care crezi tu, mergi la geometrie, probabil e unghiul de fuga dus cu pluta. Daca s-a bagat rugina in lonjeroane posibil sa se fi deplasat, si s-a dus naibii caderea.
thedragon
imi pare rau ca ma bag peste topicul domnului dar cineva a spus "du-te la geometrie(fara piesele uzate schimbate te duci inutil) cu ea sunt si eu curios ca am descoperit ca roata din partea dreapta fata este zura excesiva pe margini (exterior) si ca sa nu ma duc degeaba sa fac geometria poate sa imi spuna si mie ce piese trebuie schimbate ? Multumesc
argon
iti spun aia ce trebuie schimbat, si iti dau "revenire".

Adica te duci la revenire, constata aia ce nu e bun, si te trimit sa le schimbi, si iti face geometria dupa.
slaiciprian
a mai aparut un uruit care se aude infundat, la mers. e sesizabil cand merg cu greutate sau la viteze relativ mai mari. il asociez cu suspensia, in general pare sa apara cand masina se lasa in jos pe suspensii, cand salta pare sa dispara.
sa fie rulmentul?
care sunt riscurile?
Adrian_Boy
Cu 130km\h e cam mult pt o Dacie.
E bine sa ai rotile echilibrate poate sa fie o cauza la ieisirea aerului din roti si la uzura cauciucurilor/
Nu ai specificat daca ai si camera pe roti sau doar anvelope...pt ca daca sunt anvelope si sunt foarte uzate ma gandesc ca este destul de probabil sa iasa mult mai repede aerul din ele. La faza cu rulmentul nu stiu ce sa-ti zic.
slaiciprian
merg 3-4 mii pe luna, si uneori e greu sa pastrezi limita legala.
de cauciucurile trayal de la metro, stie cineva ceva?
[img=http://img230.imageshack.us/img230/2372/cauciucmetrofk0.th.jpg]
Adrian_Boy
Trayal, ciudat nume chiar ca nu am auzit de ele. Le retin acuma ca sunt ieftine. Eu mizez ca nu o sa fie o iarna dura si mi-am luat noi pe fata de vara America zice vanzatorul ca sunt facutela fabrica Continental. E diferenta mare la masina cu roti noi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.