Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme montare alarma PILOT
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Car Security - Alarme Auto
virusssp
HELLO!

Am cumparat de ceva timp din METRO o alarma + IC PILOT si m-am hotarat sa o montez. Momentan functioneaza armare/dezarmare, am pus si senzorul ... dar mai am cateva nelamuriri:

1. Sunt 2 fire (4 albastru si 7 portocaliu) care se leaga la contact usa +/- . Nu am reusit sa le conectez...daca pun albastru la butonasul de jos de la usa (care daca e apasat opreste becul din plafoniera) si portocaliu la masa (caroserie..sau unde gasesc) obtin niste sunete ciudate: cand armez alarma (si cu usile deschise si cu ele inchise) dupa cateva secunde incepe sa sune sirena...Nu am facut bine ceva legaturi ...? Care poate fi problema? Cum se leaga, mai exact, aceste fire?

2. Astazi am incercat sa leg si semnalizarile. Am procedat in felul urmator: am scos butonul de la avarii afara si acolo am gasit 7 mufe... albastru si rosu sunt de la semnalizare, am legat 2 fire (unu de albastru si altu de rosu), le-am unit cu un alt fir pe care l-am conectat la ALB-GALBEN de la alarma. Sistemul functioneaza "ca la carte" .. se aprind toate semnalizarile si clipesc in functie de armare/dezarmare... DAR e ok modul in care am procedat?

3. Daca armez alarma si am cheie de dacie, deschid usor usa, fin de tot si pot intra in masina fara ca senzorul sa simta... alarma nu se declanseaza... ce se poate face in aceasta privinta? Se pot folosi butonasele de la usa (care comanda becul de pe plafoniera) inchis/deschis?


Poseidon
senzorul se regleaza, iar ptr usi se folosesc inntrerupatoarele,alrmele pilot sunt slabute,nu ai pus diode la semnalizari????altfel cand dai semnal stg merge si dr !!!!!firul albs se taie iar port se laga la contacte usi findca la dacie e cu minus .acu ai inteles?
ceaki
firul care l-ai pus la semnalizari leaga-l pe pozitii si astfel nu te mai complici cu diode.
virusssp
aveti dreptate ... am observat ca se aprind toate semnalizarile wacko.gif ... imi puteti explica mai detaliat cum sa leg firul din spatele butonului de avarii la pozitii? (fara sa folosesc diode..)
Poseidon
pozitiile ziua nu se vad ,nu folosesc la nimic ,cum zicea sa faci tipu ala ,asa ca ...mai bine recomand la semn ,si crede-ma stiu ce zic ptr ca cu asta ma ocup o sa te ajut stai linistit
virusssp
mersi pt sfaturi...acuma sa vedem ce se poate face cu dioda aia...momentan am legat doar o parte din semnalizare (jumate de masina) ..functioneaza si semnalizarile normal...dar cum sa fac sa functioneze toate semnalizarile cand armez alarma...?
Poseidon
iei 2 diode de 6 amperi e 50 de bani una unesti cele 2 capete si le legi la alarma iar cap celelalte care au o dunga le legi la semn rosu si albastru la avarii ori la maneta de semn sunt aceleasi fire si asta e tot e
ok?
virusssp
ok mersi...maine ma duc sa cumpar...si postez rezultatul
cristi_bogza
am si eu o intrebare,cum montez alarma pilot?(pe un seata ibiza model 1992)acum ma chinuiesc sa montez alarma pilot pe masina,am montat si inchiderea centralizata(functioneaza),problema este ca ma cam incurc in fire,in sensul ca nu vreau sa fie asa complicata alarma,adica nu vreau decat sa deschid masina din telecomanda ei.....

13 Nov 2007, 17:02:
am montat alarma pana la urma,dar nu am reusit sa fac nimic cu firul pt lumini sau semnal,stie cineva ce si cum trebuie facut?
razv_an9
@ cristi : firul de lumini ? te referi la semnalizari ? vezi ca e explicat detaliat mai sus.. doar ca adaptezi la modelul tau de buton de avarii . Se mai poate lega si altfel .. desfaci capacul volanului identifici pe acolo mufa cu semnalizarile, analizezi si te legi acolo . Nush cum sa explic mai concret, nu stiu cum arata instalatia electrica la seat. cat despre firul de semnal.. nu stiu la ce te referi.

Acum intrebarea mea.. ce facem cu raza de actiune a alarmei ? Cat bate alarma la voi ? La mine.. doar vreo 15 metri. Sa fie bateria telecomenzii consumata ? a cam stat degeaba vreo 3 luni. Ce ati facut cu acel fir-antena ?
cristi_bogza
merci,razv_an9,ma refer la cel portocaliu care din prospectele manualului de utilizare,se pune la lumini sau semnal....iar la mine raza este destul de mare..in sensul ca mai mult de 15m oricum.....
razv_an9
nu mai stiu exact firele.. am inghetat de frig cat am montat alarma, acum cateva zile. am manualul in masina, o sa iti spun maine ce am facut cu el exact. in principiu nu ai ce fir sa legi pe faruri.. daca la asta te referi prin lumini.

m-am uitat mai atent..pe alarma mea, firul portocaliu, 7, e pentru contactele de usa( sau portbagaj sau capota ) si are semnal pe - . nu se leaga nicidecum pe semnalizare ..
a l i n
sal,cine imi poate da niste informatii in legatura cu montarea unei alarme cu inchidere centr. pls dati mi un id de mess sau dati add la er_puma_22
adrianne
QUOTE(virusssp @ 31 Oct 2007, 21:23)
HELLO!


3. Daca armez alarma si am cheie de dacie, deschid usor usa, fin de tot si pot intra in masina fara ca senzorul sa simta... alarma nu se declanseaza... ce se poate face in aceasta privinta? Se pot folosi butonasele de la usa (care comanda becul de pe plafoniera) inchis/deschis?
*



Salutare,
mai taie din tija de la intrerupatorul de pe stalp a.i. sa simta usa chiar la deschiderea ei. Am facut asta, si merge, dar eu am mai pus un intrerupator pe stalpul dintre usi ca sa simta inchiderea corecta/incorecta a usilor.
zmouzy lucian
alarma alarma la mine la alarma mea am doua fire pt semnalizari de ce oare ca eu am citi aici ca de obicei e numai cu un fir si nu stiu unde vin trase precizez ca am solenza iar firele cred ca au culoarea roz repectiv portocaliu
vierme_ha
cate un fir pentru fiecare parte(stanga/dreapta) si astea le legi la firele de la maneta de semnalizare de dupa carcasa volanului.
y0y0
sall...miam luat si yo o alarma cu inchidere centralizata de la "venom" si vreau sa mio pun personal pe masina sa nu ma duk la un electrician dar nu stiu unde se duc kteva fire ...poate sa ma ajute si pe mine cineva si sami spune unde se duc firele marcate cu albastru si galben????
pay am un daewoo cielo din 2005...inchiderea centralizata stiu so pun dar firele alea nu stiu.....ms
D.D
Firele sunt de la interfata de inchidere centralizata a alarmei si se configureaza in functie de masina. Daca ai cheie tip card nu poti conecta alarma la inchiderea centralizata.
adrianpsk
am si eu o alarma kilot din kaufland-cine ma ajuta si pe mine s-o pun pe logan :?
-am inteles cum montez semnalizarie
-nu vreau inchidere centralizata o folosesc pe a masinii
-de unde sa iau +12v -plafoniera sau contact, masa de unde e mai usor?-
-unde gasesc contactul usi deschise in logan
-in ce zona lipesc corpul alarmei? si daca merge alarma asa la limita?
adi_angelica
am o itrebare in legatura cu sistemul de alarm cu sa montez firul alb si maro de la centralizare la sistemul de alarma

5 Jan 2010, 22:40:
am o itrebare in legatura cu sistemul de alarm cu sa montez firul alb si maro de la centralizare la sistemul de alarma
hyena
niste scheme ar fi de mare ajutor sau macar sa ne zici ce scrie in ele
eventual cauta aici schema de la alarma ta
http://www.daciaclub.ro/Alarma-pilot-t6157...ml#entry2208703
sergiu-iulian
Am si eu o intreabre.am montata pe masina acest tip de alarma. Cum trebuie sa leg firul albastru,respectiv portocaliu la contactele de la usa?
Am desfacut contactele de la usi,si am vazut ca doar un fir cu un papuc intra in contactul acela.Cum sa leg aceste 2 fire?albastru si portocaliu?
hyena
foarte simplu firele le legi in functie de circuitul de la usa daca acest circuit se face pe comanda de + se leaga firul albastru daca comanda se face pe - ( ca in cazul tau ) se leaga firul portocaliu la contactul de la usa in timp ce firul ramas nu se leaga ( se izoleaza si se lasa asa)
sergiu-iulian
Am rezolvat.Mersi
CHiTzi
am si eu o problema cu alarma Pilot, mi-a montat-o un electrician si mi-a zis ca e defecta ca dupa ce o dezarmez si deschid usa, dupa ceva timp incepe alarma si numai se opreste din telecomanda si nu raspunde deloc la comenzi, i-am scos momentan sigurantele. e de la montaj sau e stricata unitatea?
sopedo
Salut, va deranjez cu o intrebare , pentru un clio symbol 1.4 mpi 2008 , care are inchidere centralizata pe buton , daca cumpar o alarma aveti idee se leaga alarma printr-o mufa ceva in modulul de la inchidere?
Va intreb daca este mai usor de montat o alarma pe o inchidere centralizata decat daca pleci de la 0 si nu ai nici inchidere!

Si daca stiti cumva unde se afla amplasat modulul de inchidere centralizata prin bord!
DrAuto
Salut, am cumparat o alarma cu inchidere centralizata marca PILOT si as dori sa o montez. Cine cunoaste un electrician care sa se priceapa si sa nu ia o caruta de bani? (un nr de tel, o adresa de mail).

Contact: 0733690508

Multumesc.
Yan78
QUOTE(sopedo @ 15 May 2011, 18:01)

Si daca stiti cumva unde se afla amplasat modulul de inchidere centralizata prin bord!
*


Nu exista un modul care sa se ocupe de inchiderea centralizata . De functia aceasta se ocupa UCH . Alarma de obicei se leaga direct pe pinii de la uch .
gheorghiulescu
Salut! La ce pini ai UCH se leaga o alarma Pilot si care sunt culorile firelor? Unde se mai leaga?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.